2020 m. rugsėjo 22 d., antradienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
Versija neįgaliesiems
Informacija
Ir maža klaida – taip pat klaida
zrs
Tenka neretai girdėti replikų, kad kalbininkai neva neturi ką veikti, tai ir ,,kimba" prie sakytinės kalbos vartosenos viešojoje erdvėje arba rašytiniuose tekstuose. Ne vienam kalbos vartotojui atrodo, kad tai menkniekiai ir neverta galvos kvaršinti dėl kalbos kultūros. Juolab daugeliu atvejų argumentuojama, kad tai mažos klaidos, visi taip sako ir panašiai. Kad nevarginame savęs ne tik dėl , kalbos taisyklingumo, bet ir dėl kitų, ne mažiau svarbių gyvenimo dalykų, tai tiesa. Priežastis? Kas žino...
           
Kaip bemanytume, kalbos klaida ir yra klaida – didelė ji ar maža. Tad pateiksime žiupsnelį kalbos vartojimo netaisyklingumų ir patarimų, kaip geriau vartoti vieną ar kitą žodį, formą ar junginį. Pavyzdžiai imti iš spaudos, nugirstų pasakymų. Štai rašoma: ,,Pakvietė visus norinčius sudalyvauti (= dalyvauti, padalyvauti) ekskursijoje. Toks neteiktinas šio žodžio vartojimas tikrai yra dažnas kasdieninėje mūsų kalboje. Priešdėlis su- šiame žodyje visai nereikalingas, kaip ir kituose pavyzdžiuose: sukietintojas(= kietiklis), sugėrėjas(kvapų) (= gėriklis), sukėlėjas(putų) (= putokšlis), surinkėjas(= rinkiklis, (oro) rinktuvas). Pastaruosiuose pavyzdžiuose yra dar viena klaida - netikusi daryba su priesaga -ėjas (tai dar blogiau negu netaisyklingas priešdėlio vartojimas). Ši ydinga vartosena keičia net žodžių reikšmę. Priesaga -ėjas netinka įrankiams, prietaisams, mašinoms, medžiagoms, su kuriomis atliekamas veiksmas, vadinti. Jau minėtas priešdėlis su- nevartojamas ir tokiose formose: sutepti (= patepti), suplovė(= išplovė(puodą)), sukelia(= kelia(pavojų)).
           
Ta pačia proga pateikiame pluoštelį taip pat netaisyklingos darybos žodžių su priesaga at(i) : atidirbti(= išdirbti(daug metų), atsiekęs(=pasiekęs), atsivežė(= parsivežė(daug įspūdžių), ateik (= pareik(namo), atredaguotas(= suredaguotas(straipsnis), atrestauruotas (restauruotas (namas) ir panašiai.
           
Dažnas ir toks neteiktinas žodžio ,,pašvęsti“ vartojimas: ,,Visą savo gyvenimą jis buvo pašventęs (= paaukojęs) žmonėms“. Tokia vartosena pastebima senesniuose raštuose, vyresnės kartos žmonių kalboje. Netaisyklingas šio žodžio vartojimas plinta ir šių dienų kalboje. Iš tikrųjų žodis ,,pašvęsti“ reiškia ko nors šventimą.
 

 


2019-06-28