2020 m. rugsėjo 22 d., antradienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
Versija neįgaliesiems
Informacija
Keli pastebėjimai dėl naudininko
zrs
Dažnai kyla klausimas, kaip taisyklingiau vartoti junginius su žodžiu ,,dėmesys". Ar taisyklinga „kreipti dėmesį kam“?  Netaisyklinga. Naudininkas nevartotinas veiksmo objektui reikšti. Kreipti dėmesį kamtaisoma kreipti dėmesį į ką, pvz.: Daugiausia dėmesio kreipiame pažangumui (taisoma - į pažangumą; skiriame pažangumui). Nekreipkite dėmesio tam šurmuliui (taisoma - į tą šurmulį). Tad vartokime kreipti dėmesį (dėmesio)  - ne kam, o į ką: Daug dėmesio kreipiame sportui (= į sportą; tiktų ir pasakymas Daug dėmesio skiriame sportui). Netinka sakyti ir didelis dėmesys, didžiausias dėmesys. Pavyzdžiui,: Didžiausias dėmesys  (= Daugiausia dėmesiokreipiama  pažangumui (= į pažangumą; skiriama pažangumui; Labiausiai rūpinamasi pažangumu). Dabar dėmesys turi būti nukreiptas reformoms (=į reformas; skiriamas reformoms).
                     
Yra ir kitų naudininko vartojimo negerovių, pavyzdžiui, su žodžiu ,,linkti“  ir panašiai. Linkti (būti linkusiam) – ne kam, o į ką: Jis labai linkęsmokslui (= į mokslą). Vaikas buvo linkęs peštynėms, išdykavimui (= į peštynes, išdykavimą; peštis, išdykauti). Neretai netaisyklingai vartojami žodžiai ,,pasitikėti“, ,,prisitaikyti“. Pasitikėti - ne kam, o kuo: Reikia pasitikėti žmonėms (=žmonėmis). Visi jiems (=jais) nepasitikėjo.Taip pat naudininkas netinka ir daiktavardžiams pasitikėjimas (nepasitikėjimas): Pasitikėjimas šiai partijai (= šia partija) didėja.Susirinkime buvo svarstomas nepasitikėjimas vadovui (=vadovu). Buvo pareikštas nepasitikėjimas ministrui (= ministru). Veiksmažodį ,,prisitaikyti“ taip pat vartokime ne su naudininku. Štai pavyzdys: Mums bus sunkuprisitaikyti naujoms ekonominėms sąlygoms (=prie naujų ekonominių sąlygų).
 
Parengė vyriausioji kalbos tvarkytoja Birutė Kajutytė

2018-05-03