2020 m. rugsėjo 22 d., antradienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
Versija neįgaliesiems
Informacija
Pažadai dėl kompensacijų
zrs
Kaip jau anksčiau minėjau,  mano iniciatyva partijos Tvarka ir teisingumas frakcija Seime užregistravo įstatymo pataisas, numatančias kompensuoti prarastas pensijas kariams ir pareigūnams, išmokas dėl profesinių ligų, profesinės reabilitacijos programų dalyviams bei išmokas asmenims, dirbusiems ypatingomis darbo sąlygomis. Tam reikėtų Valstybės ir Sodros biudžetuose numatyti apie 60 mln. eurų. Daug kam kilo klausimų – kodėl būtent šiai grupei? Atsakymas – tai žmonės, kurie dirbo pavojingą sveikatai darbą ir nuo to nukentėjo, tapo neįgalūs bei  ligoti. Be abejo, mes turėtume kompensuoti piliečiams visas prarastas išmokas, pradedant slaugos ir priežiūros lėšomis, baigiant našlių pensijomis, o tam prireiktų apie 220 mln. eurų.
       
2009 metų gruodį, kuomet buvo priimtas Laikinas įstatymas,  A. Kubiliaus vyriausybė žadėjo, kad visos paskolintos iš  gyventojų  lėšos bus grąžintos krizei pasibaigus. Praėjo aštuoneri metai, ekonomika auga, BVP kyla, atlyginimai didėja, o kompensuotos tik senatvės ir negalios išmokos, nes tokią nutartį priėmė Konstitucinis teismas. Teismas dar nutarė, jog reikia kompensuoti pensijas dirbantiems pareigūnams, nes iš jų daugiau buvo išskaičiuota. Logika yra labai paprasta: jei Konstitucinis teismas nurodė kompensuoti - kompensuosime, jei ne  – nekompensuosime. Manau, kad kiekvienas  parlamentaras  ar Vyriausybės narys širdyje turi turėti  savo asmeninį teismą: pasiskolinai – atiduok.
      
Puikiai prisimename, kad mūsų kaimynai latviai pensijų nemažino, o kreipėsi į Tarptautinį valiutos fondą ir pasibaigus krizei privalėjo su juo atsiskaityti iki cento. Lietuvos gi valdžia pasielgė „ gudriai“ – kam imti pinigus iš šio fondo, nes reikės atiduoti, pasiskolinkim  iš žmonių ir pamirškim.
       
Skaudu buvo girdėti  A. Kubiliaus žodžius, kuomet šį  klausimą pristatinėjau Seimo biudžeto ir finansų komitete. Jis įgėlė, kad, neva noriu būti geras. Taigi nei kruopelės atgailos dėl „ nuveiktų darbų“. Kuomet buvo priiminėjamas Laikinas įstatymas, numatantis visų socialinių išmokų mažinimą, nebuvo aimanuojama, kur mes tuos pinigus padėsime, o kai reikia kompensuoti, tuomet verkiama – iš kur paimti.
      
Iš 13 komiteto narių tik 4 palaikė įstatymo projektą. Priimtas sprendimas šį klausimą atidėti iki...2020 metų. Tikrai saliamoniškas sprendimas, nors  visais informaciniais  kanalais šaukiama, jog kitų metų biudžetas bus nedeficitinis ir socialiai orientuotas. Nustebino ir Vyriausybės išvada šiuo klausimu – projektui pritarti, bet Seime jo nesvarstyti. Tai tikrai naujas formatas mūsų valstybės gyvenime. Šiuo metu džiaugiamasi, kad bus didinamos pensijos,  ir tai yra gerai, bet, manau, nėra sąžininga jas didinti negrąžintos skolos gyventojams sąskaita.
 
Algimantas Dumbrava
Seimo narys

 


2017-10-25