2020 m. rugsėjo 22 d., antradienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
Versija neįgaliesiems
Informacija
Reikia noro ir atidumo
zrs
Jau nuo seno teigiama, kad klysti žmogiška, tad ir vartojant gimtąją lietuvių kalbą visko pasitaiko: tai, žiūrėk, ir išmanantis, kalbos mokslus ėjęs suklysta, per neapsižiūrėjimą ar skubėjimą įvelia kokią klaidą. Kalbos negerovių apstu net ir viešoje spaudoje, ypač inernetinių svetainių publikacijose. O kur jau šnekamoji kalba! Juk iš tikrųjų kalbant sunkoka išvengti įvairių netaisyklingų pasakymų (tik jokiu būdu ne išsireiškimų, kaip dažnai girdime!). Nieko čia nuostabaus. Tik štai kai viešuose užrašuose, skelbimuose, internetinėse publikacijose ar kituose viešuose raštuose nuolat tos pačios kalbos negerovė akis bado, paprasčiausios rašybos, gramatikos ar kitokio tipo klaidos pabyra, tai ir sunerimsti. Viską tobuliname, inovacijų ieškome, o štai lietuvių kalbos kultūrai valios ir noro pristingame. Tokiu atveju prieš paskelbdamas vieną ar kitą tekstą rašantysis privalėtų ir pats atidžiau peržiūrėti, apgalvoti parašymą, ir nepasikuklinti paklausti išmanesniojo, duoti jam paskaityti – vis patikimiau, kai patikrins keturios akys, o ne dvi.
                     
Tad ir pateiksiu keletą pastebėjimų apie lietuvių kalbos vartojimo nesklandumus. Štai gražiame skelbime buvo parašyta: „Dviejų (= dvejų) metų jubiliejus“. Dar vienoje informacijoje skelbiama: ,,Paslaugoms suteikiama 2 (dviejų) metų garantija“. Taisykime taip: ,,Paslaugoms suteikiama dvejų metų garantija“. Ir nebūtina rašyti tą 2-tą. Taisytinas ir toks pasakymas: ,,<...> buvo tuos dvidešimt kelis (= kelerius) metus“. Taigi dauginiai skaitvardžiai (vieneri, vienerios, dveji, dvejos, abeji, abejos, treji, trejos ir ir kiti) vartojami tik su daugiskaitiniais daiktavardžiais, pvz.: dvejos durys, ketverios rungtynės, treji marškiniai. Pastaruoju metu galima išgirsti ir atvirkštinių pasakymų, kai dauginiai skaitvardžiai pavartojami su daiktavardžiais, kurie turi ir vienaskaitą, ir daugiskaitą. Tai vadinamasis hipernormalizmas, t. y. persistengimas, pavyzdžiui: po trejų (= trijų) savaičių, per ketverius (= keturis) susitikimus ir panašiai.
                     
Sinoptikų pranešime aptiktas ir toks aiškinimas:,,Vos juntamas vėjas pastoviai (= nuolat) keis kryptį“. Šiame sakinyje netaisyklingai pavartotas žodis ,pastoviai“ sukelia net prieštaravimą: jeigu vėjas pastovus, tai kaip jis gali keisti kryptį - atvirkščiai, šiuo atveju vėjo kryptis dažnai kis. Tokia klaida yra gaji dėl ilgametės rusų kalbos įtakos. Tad reikia priminti, kas yra tie vertalai. Tai nevartotini vertiniai - nekūrybiškai, netinkamai arba be reikalo išversti žodžiai. Panašių netikusių vertalų mūsų šnekamojoje ir rašomojoje kalboje vis dar be galo daug. Pavyzdžiui: „Reiškia (= Vadinasi), kad sekančiuose (= kituose) reitinguose <...>“; ,,Reiškia (= Vadinasi, taigi), asmuo žinojo ir suprato <...>“; ,,Pirmoje eilėje (= Pirmiausia) aplankėmesenąją pilį“. Trumpiau tariant, vertalai nevartotini lietuvių kalboje, nes jie tiesiai išversti iš kitų kalbų ir labai ardo lietuvių kalbos kultūros normas, dažnai iškreipia pasakymo prasmę. Dar keli vertalų vartojimo pavyzdžiai, Juos keiskime taip: sausio dešimto (= dešimta); neužilgo (= netrukus, tuoj, greitai) pareisime; išsireikšti(= pasakyti, pareikšti); išsireiškimas (= pasakymas,posakis) ir panašiai. Labai ,,populiarus“ vertalas ,,didelis (= labai ) ačiū. Pastaruoju metu plinta pasakymas ,,ačiū labai“, kurį vertėtų taip pat taisyti – labai ačiū.

2019-12-13