2021 metų kovos su prekyba žmonėmis situacijos Lietuvoje apžvalga
Šių metų birželio mÄ—nesį vyko Kovos su prekyba žmonÄ—mis koordinavimo komisijos posÄ—dis, kurio metu buvo apžvelgta 2021 metų kovos su prekyba žmonÄ—mis situacija Lietuvoje ir aptarti svarbiausi duomenys.
2021 m. buvo pradÄ—ti 7 nauji ikiteisminiai tyrimai (toliau – IT) dÄ—l vidaus ir tarptautinÄ—s prekybos žmonÄ—mis pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (toliau – BK) 147 straipsnį (dÄ—l prekybos žmonÄ—mis), 157 straipsnį (dÄ—l vaiko pirkimo arba pardavimo) ir 1471 straipsnį (dÄ—l išnaudojimo priverstiniam darbui ar paslaugoms). Iš viso 2021 m. šalyje buvo vykdoma 17 IT, pradÄ—tų 2017–2021 m., dÄ—l vidaus ir tarptautinÄ—s prekybos žmonÄ—mis.
Iš pradÄ—tų 7 naujų IT 3 buvo pradÄ—ti dÄ—l prekybos žmonÄ—mis nusikalstamoms veikoms, 3 – dÄ—l prekybos žmonÄ—mis priverstiniam darbui, 1 – dÄ—l prekybos žmonÄ—mis elgetavimui ir seksualiniam išnaudojimui.
Kaip jau buvo minÄ—ta, iš viso Lietuvoje 2021 m. buvo vykdyta 17 IT, iš jų: 5 IT – baigti kaltinamuoju aktu, 2 IT – sustabdyti, 5 IT – tebevyksta, 5 IT – nutraukti.
2021 m. pradÄ—tuose IT minimos šios tikslo šalys (Lietuvos Respublika, Norvegijos KaralystÄ—, JungtinÄ— KaralystÄ—, Ispanijos KaralystÄ—), kuriose buvo išnaudojami prekybai žmonÄ—mis asmenys. Lietuvos Respublikoje iš viso pradÄ—ti 4 IT dÄ—l prekybos žmonÄ—mis, 3 IT – priverstiniam darbui (Vilniaus m., KlaipÄ—dos r., Jonavos r.) ir 1 IT – nusikalstamai veikai (KlaipÄ—dos r.). Norvegijos KaralystÄ—je pradÄ—tas 1 IT – dÄ—l prekybos žmonÄ—mis nusikalstamai veikai (vagystÄ—s). JungtinÄ—je KaralystÄ—je pradÄ—tas 1 IT – dÄ—l prekybos žmonÄ—mis nusikalstamai veikai, Ispanijos KaralystÄ—je pradÄ—tas 1 IT – dÄ—l prekybos žmonÄ—mis elgetavimui ir seksualiniam išnaudojimui (prostitucija).
Duomenų apie nukentėjusius nuo prekybos žmonėmis 2021 m. apžvalga
2021 m. IT nukentėjusiais nuo prekybos žmonėmis pagal BK 147 ir 1471 straipsnius pripažinti 26 asmenys (10 moterų, 15 vyrų ir 1 vaikas (berniukas).
Iš 26 nukentÄ—jusiųjų: 24 asmenys – Lietuvos Respublikos, 1 asmuo (vyras) – Kambodžos KaralystÄ—s, 1 asmuo (vyras) – Tadžikistano Respublikos pilieÄiai.
Teigiama, kad daugiausia asmenų buvo išnaudojama prekybai žmonÄ—mis įvairioms priverstinio darbo formoms žemÄ—s Å«kio, pramonÄ—s, paslaugų sektoriuose Lietuvos Respublikoje. Šiek tiek mažesnį skaiÄių pripažintų nukentÄ—jusiais nuo prekybos žmonÄ—mis sudarÄ— asmenys, išnaudoti nusikalstamoms veikoms užsienio valstybÄ—se. Dažniausiai nukentÄ—jusieji buvo verbuojami žodžiu, reÄiau – internetu ar per skelbimus.
Darytina išvada, kad nukentÄ—jusiais nuo prekybos žmonÄ—mis 2021 m. vykdytuose IT tapo asmenys: bedarbiai, turintys lengvÄ… neįgalumÄ…, neturintys pastovios gyvenamosios vietos, nemokantys kalbos tos šalies, kurioje buvo išnaudojami, nesusituokÄ™ (nevedÄ™ ar netekÄ—jusios).
2021 m. pripažinti nukentÄ—jusiaisiais nuo prekybos žmonÄ—mis buvo verbuojami šiose Lietuvos vietovÄ—se: Vilniuje, Kaune, Panevėžyje, Mažeikiuose, KlaipÄ—dos r., ŠilalÄ—s r., KelmÄ—s r., KÄ—dainių r. ir Radviliškio r.
PagrindinÄ—s priežastys, kodÄ—l asmenys, pripažinti nukentÄ—jusiaisiais nuo prekybos žmonÄ—mis, priÄ—mÄ— prekybos žmonÄ—mis prekiautojų pasiÅ«lymus (valios palenkimo bÅ«das), yra šios: panaudota apgaulÄ—, pasinaudota pažeidžiamumu, fizinis smurtas, grasinimai, pasinaudota nukentÄ—jusio asmens priklausomumu.
Nusikaltėlių veikimo būdai:
Nusikalstamos veikos vykdomos pasinaudojant nukentÄ—jusiųjų pažeidžiamumu, t. y. sunkia materialine padÄ—timi, elgesio ir sveikatos sutrikimais, jų gyvenimiška nepatirtami, naivumu, patiklumu, apgaule pažadant gerÄ… materialinį atlygį, taip pat tuo, kad aukos neturi tvirtų socialinių ryšių, gyvena rizikos šeimose arba jų artimieji yra mirÄ™. PasitaikÄ— atvejų, kai aukų pasipriešinimas buvo palaužiamas panaudojant psichologinį smurtÄ… ar pasinaudojant aukų turimomis priklausomybÄ—mis nuo alkoholio ir (ar) narkotinių medžiagų. Vyrus dažniausiai siekiama išnaudoti priverstiniam darbui ir nusikalstamoms veikoms, moteris – priverstinÄ—ms santuokoms, prostitucijai ir priverstiniam darbui.
Išnaudotojo prekybai žmonÄ—mis profilis:
· turintis finansinį kapitalÄ…;
· turintis aukštÄ… išsilavinimÄ…;
· socialiai nepažeidžiamas;
· turintis kriminalinÄ™ praeitį;
· keletÄ… kartų teistas;
· išmanantis teisÄ—saugos institucijų naudojamas priemones;
· žinantis kriminalinÄ—s žvalgybos naudojamus veiksmus ir bÅ«dus;
· naudojantis konspiracines priemones, pvz., vienetiniai telefonai, atsiskaitymų per banko
· sÄ…skaitas vengimas;
· palaikantis ryšius su kitų miestų organizuotomis nusikalstamomis grupÄ—mis;
· turintis ryšių užsienio šalyse.
2021 m., kaip ir ankstesniais metais, nukentÄ—jusieji nuo prekybos žmonÄ—mis dažniausiai verbuojami žodžiu, reÄiau – internetu ar per skelbimus spaudoje. Aukų ieškoma ir jos verbuojamos populiariausiu paieškos bÅ«du – su auka bendraujama tiesiogiai. Dažnai išnaudotojas žino aukos socialinÄ™ ir turtinÄ™ padÄ—tį. PaminÄ—tina, kad 2021 m. įtariamieji priklausÄ— 21–30 metų amžiaus grupei, dažniausiai – vyrai. Ä®tariamieji neretai veikia kaip bendrininkų grupÄ—.
Išnaudotojo prekybai žmonÄ—mis socialinis portretas:
· sumanus manipuliuotojas;
· turintis aukštesnį socialinį statusÄ… nei auka;
· psichologiškai stipresnis už aukÄ…;
· turintis menkÄ… empatijÄ…;
· linkÄ™s peržengti ribas, pažeisti įstatymus ir naudotis kitais žmonÄ—mis, siekdamas savų, dažnai nusikalstamų tikslų.
2021 m. Lietuvos pirmosios instancijos teismams buvo perduotos 5 baudžiamosios bylos dėl prekybos žmonėmis, 44 proc. mažiau baudžiamųjų bylų buvo perduota nei praeitais metais (2020 m. buvo perduotos 9 baudžiamosios bylos).
2021 m. Lietuvos pirmosios instancijos teismuose buvo išnagrinÄ—ta 19 bylų ir nuteisti 43 asmenys.
Pagalba nukentėjusiems ir galėjusiems nukentėti nuo prekybos žmonėmis, jų teisių apsauga
2021 m. didžioji dalis kovos su prekyba žmonÄ—mis priemonių ir veiksmų buvo vykdoma pagal Kovos su prekyba žmonÄ—mis 2020–2022 metų veiksmų planÄ…. MinÄ—to plano veiksmams ir priemonÄ—ms įgyvendinti ministerijos, institucijos ir organizacijos lÄ—šas skiria atsižvelgdamos į savo galimybes arba pagal poreikį.
Kompleksinei socialinei pagalbai teikti prekybos žmonÄ—mis aukoms 2021 m. skirta 300 tÅ«kst. Eur iš valstybÄ—s biudžeto.
2021 m. kompleksinÄ— pagalba organizuota 247 asmenims, nukentÄ—jusiems ar galÄ—jusiems nukentÄ—ti nuo prekybos žmonÄ—mis. 19 proc. asmenų gavo kompleksinÄ—s pagalbos daugiau nei praeitais metais (2020 m. – 208 asmenys).
2021 m. nukentÄ—jusiems ar galÄ—jusiems nukentÄ—ti nuo prekybos žmonÄ—mis asmenims suteiktos 1 292 pagalbos priemonÄ—s. Suteikta 52 proc. daugiau pagalbos priemonių nei praeitais metais (2020 m. – 851 pagalbos priemonÄ—).
Daugiausiai suteikta šių pagalbos priemonių: socialinių įgÅ«džių ugdymas ir palaikymas, aprÅ«pinimas bÅ«tinaisiais daiktais, pagalba ieškant darbo ar įsidarbinant, teisinÄ— pagalba ir laikinas apgyvendinimas.
2021 m. kvalifikaciją kėlė 1 557 specialistai ir teisėsaugos pareigūnai nacionaliniu ir tarptautinių lygmenimis organizuotuose mokymuose.
Prekybos žmonÄ—mis prevencijÄ… vykdÄ—: Užsienio reikalų ministerija, Vidaus reikalų ministerija, Policijos departamentas, Lietuvos Respublikos valstybinÄ— darbo inspekcija, Užimtumo tarnyba, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, ValstybÄ—s vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba, NacionalinÄ— asociacija prieš prekybÄ… žmonÄ—mis.
Vykdytos šios bendrosios ir individualios prevencinÄ—s priemonÄ—s: nusikalstamų atvejų nustatymas, prevencija ir kontrolÄ—, socialinÄ—s kampanijos per Lietuvos radijÄ… ir televizijÄ…, informacijos viešinimas socialiniuose tinkluose ir interneto svetainÄ—se, informaciniai renginiai ir kt.
2021 m. 35 savivaldybėse buvo vykdomos įvairios kovos su prekyba žmonėmis priemonės.
PosÄ—džio metu buvo nusprÄ™sta, kad Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija ir Lietuvos Respublikos socialinÄ—s apsaugos ir darbo ministerija, bendradarbiaudama su Lietuvos savivaldybių asociacija, iki 2022 m. gruodžio 31 d. patvirtins pavyzdinį kovos su prekyba žmonÄ—mis savivaldybÄ—je tvarkos aprašÄ…, siekiant įtraukti savivaldybes į kovos su prekyba žmonÄ—mis koordinavimÄ…. Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijai duota užduotis – organizuoti prevencines priemones užsienio lietuvių bendruomenÄ—se, kuriose 2021 m. buvo nustatyta nukentÄ—jusių nuo prekybos žmonÄ—mis Lietuvos Respublikos pilieÄių – JungtinÄ—je, Ispanijos ir Norvegijos KaralystÄ—se, Airijos Respublikoje. Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijai pavesta užtikrinti informacijos prekybos žmonÄ—mis sklaidÄ…, patyÄių ir smurto prevencijos tikslinių prevencinių priemonių bendrojo ugdymo mokyklose organizavimÄ… ir tobulinti pagalbos mokiniui specialistų, dirbanÄių mokykloje, kompetencijas prekybos žmonÄ—mis prevencijos srityje. Siekiant sumažinti didelį atotrÅ«kį tarp teisÄ—saugos institucijų pripažintų nukentÄ—jusių asmenų ir kaip galÄ—jusių nukentÄ—ti nuo prekybos žmonÄ—mis nevyriausybinių organizacijų nustatytų asmenų, Lietuvos policijai ir ValstybÄ—s sienos apsaugos tarnybai prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos užtikrinti glaudesnį bendradarbiavimÄ… su nevyriausybinÄ—mis organizacijomis.
PosÄ—džio metu taip pat buvo aptarta situacija dÄ—l prekybos žmonÄ—mis nuo karo bÄ—ganÄių ukrainieÄių tarpe. Policijos departamento prie VRM vyriausiasis patarÄ—jas informavo, kad policija organizavo prevencines priemones atvykstantiems Ukrainos pilieÄiams: paskyrÄ— registracijos centrų koordinatorius, įdarbino 13 ukrainieÄių registracijos centruose pirminei iš Ukrainos atvykstanÄių pilieÄių registracijai, probleminiams klausimams sprÄ™sti ir psichologiniam kontaktui užmegzti. Atsižvelgus į tai, kad Ukrainos pilieÄiai nepasitiki savo teisÄ—saugos institucijomis, savanorių pasitelkimas atnešÄ— teigiamų rezultatų – gauti parodymai karo nusikaltimų bylose ir kita informacija. Savanoriai taip pat informavo atvykstanÄiuosius apie prekybos žmonÄ—mis grÄ—smes. ValstybinÄ— darbo inspekcija taip pat vykdÄ— prevencines priemones dÄ—l prekybos žmonÄ—mis: parengÄ— informacines brošiÅ«ras ukrainieÄių ir rusų kalbomis apie darbo teises Lietuvos Respublikoje bei skaidres apie nelegalaus darbo pinkles, kurios išplatintos registracijos centruose, organizuotas nuotolinis seminaras Facebook paskyroje (apie 9 tÅ«kst. peržiÅ«rų), vykdytos konsultacijos telefonu (rusų k.). PosÄ—džio metu buvo nusprÄ™sta, kad vykdoma pakankamai prevencinių priemonių siekiant apsaugoti ukrainieÄius nuo prekybos žmonÄ—mis, naujų prekybos žmonÄ—mis atvejų kol kas nÄ—ra, todÄ—l vykdytų prevencinių priemonių rezultatai teigiami.
Susipažinti su išsamia 2021 metų kovos su prekyba žmonÄ—mis situacijos Lietuvoje apžvalga galite
ÄŒIA.
Parengta pagal Vidaus reikalų ministerijos informaciją ir 2021 metų kovos su prekyba žmonėmis situacijos Lietuvoje apžvalgą.
Zarasų rajono savivaldybė
2022-09-16 14:01:55