2020 m. balandžio 7 d., antradienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
Versija neįgaliesiems
Informacija
Naujiena
zrs

Atliekų tvarkymas: iššūkiai ir problemos

Nuo  2018 m rugpjūčio mėnesio įsigaliojusi atliekų tvarkymo ir apmokėjimo pertvarka ir jos įgyvendinimas iškėlė daug iššūkių Zarasų rajono savivaldybėje. Ši reforma buvo neišvengiama ir palietė absoliučiai visus zarasiškius.
 
Rajono Savivaldybė parengė ir įgyvendina šią tvarką, vadovaudamasi šalies teisės aktais. Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2013 m. vasario 20 d. įsakymu Nr. DI-150 patvirtintas Nekilnojamojo turto objektų, kurių savininkas arba įgalioti asmenys privalo mokėti nustatytą rinkliavą arba sudaryti komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos teikimo sutartį, sąrašas.   Šiame sąraše yra nurodyti gyvenamosios paskirties pastatai – pastatai, naudoti gyventi vienam ar daugiau asmenų, vienai ar daugiau šeimų, įvairių socialinių grupių asmenims (individualūs namai, butai, bendrabučiai, vaikų namai, prieglaudos, globos namai, šeimos namai, vienuolynai, nakvynės namai, socialinis būstas, kiti panašios paskirties objektai. Atliekų turėtojai komunalines atliekas (pvz., buityje, įmonėse, sodo bendrijose, ūkiuose ir kitur susidariusias) privalo rūšiuoti jų susidarymo vietoje savivaldybės atliekų tvarkymo sistemomis. Taigi, vietinės rinkliavos mokėjimas yra siejamas ne su faktine ar deklaruota gyvenamąja vieta, bet su nekilnojamojo turto valdymu, naudojimu ir disponavimu savivaldybės teritorijoje. 
 
Dabar rajono Savivaldybėje už atliekų tvarkymą moka visi. Ši problema sprendžiama pagal teisingumo principą – moka visi, kurie teršia.  Anksčiau atliekų tvarkymo problemos, mokesčiai gulė tik ant dalies rajono gyventojų. Kita dalis šiukšlino, tačiau nieko nemokėjo. Dabar jau to nebus. Su atliekomis bus tvarkomasi atsakingiau ir gyvensime švariuose kaimuose  bei miestuose.   
 
Ši pertvarka palietė daugelį žmonių ir sąžiningai anksčiau mokėję gyventojai už šiukšlių tvarkymą mokės mažiau. Pertvarka leis rajono zarasiškiams sumokėti mažiausią įmanomą kainą. 
 
Dėl atliekų tvarkymo, jo pertvarkos šiuo metu ir iškilo daug problemų, atsirado ir daug nepatenkintų. Suprantama, labiausiai nepatenkinti buvo tie, kurie už tai niekada nemokėjo. Šios tvarkos įvedimas pareikalavo daug  Savivaldybės, seniūnijų pastangų ir darbo. Naują požiūrį į šį atsakingą darbo barą formuoja ir UAB „Zarasų komunalininkas”, UAB „Utenos regiono atliekų tvarkymo centras“.  
 
Pirmoji ir aktualiausia problema iškilo dėl konteinerių aprūpinimo kaimo vietovėse. Gavę mokėjimo pranešimus, žmonės puolė skųstis, kad jų gyvenamosiose vietose nėra konteinerių. Daug gyventojų nebuvo aprūpinti ne tik  individualias, nebuvo ir kolektyvinių  konteinerių.  Konteinerių nėra, šiukšlės neišvežamos, o sąskaitos pateikiamos. Rajono Savivaldybė neliko kurčia gyventojų nusiskundimams ir jų problemoms. Pagal 2017-12-28 viešojo paslaugų pirkimo-pardavimo komunalinių atliekų surinkimo Zarasų rajono savivaldybės teritorijoje ir jų transportavimo sutarties reikalavimus  UAB „Zarasų komunalininkas“ buvo įsipareigojusi per 180 kalendorinių dienų nuo sutarties pasirašymo  visus atliekų turėtojus aprūpinti atliekų surinkimo priemonėmis. UAB „Zarasų komunalininkas” šio savo įsipareigojimo neištesėjo. Šį terminą UAB „Utenos regiono atliekų tvarkymo centras“ dar pratęsė 30 dienų. Iš UAB „Zarasų komunalininko” buvo pareikalauta operatyviai spręsti konteinerių įrengimo klausimus.
 
Šiuo metu rajono  kaimo vietovėse dar nėra apie 5 proc. konteinerių. Iš UAB „Zarasų komunalininko” reikalaujama šią problemą išspręsti. Tikimės, kad artimiausiu metu visi bus aprūpinti atliekų surinkimo priemonėmis.  Savivaldybės administracijos darbuotojai gyventojams aiškino, kad dėl nepravažiuojamų kelių dalis gyventojų turės naudotis bendrojo naudojimo konteineriais. Rajono savivaldybės administracija paprašė pateikti nekilnojamojo turto objektų, prie kurių nėra galimybės įrengti individualius konteinerius, sąrašą.  UAB „Zarasų komunalininkas“ jau sudarė objektų, kurie turės naudotis kolektyviniais konteineriais, sąrašus. Jie jau suderinti su UAB „Utenos regiono atliekų tvarkymo centras“, seniūnais. Žodžiu,  rajono kaimo vietovėse atliekų tvarkymo  problemos 2018 metais sparčiai judėjo, tikimės, kad 2019 metų pradžioje  nusistovės tvarka ir atliekų tvarkymo apmokėjimas niekam problemų ir rūpesčių jau nekels.  
 
Savivaldybė taip pat nuolat gaudavo nusiskundimus, kad konteineriai stovi, jie pilni, tačiau komunalininkai nesilaiko išvežimo tvarkos. Rajono Savivaldybės administracija pareikalavo, kad UAB „Utenos regiono atliekų tvarkymo centras“ atidžiau įsiklausytų į gyventojų prašymus. Gyventojams dar sykį paaiškiname, kad tais atvejais, kai neišvežtas konteineris, gyventojas turi teisę  parašyti prašymą dėl kintamosios dalies perskaičiavimo. Prašymas- sąžiningumo deklaracija pildoma dėl kintamosios dalies perskaičiavimo gali būti užpildyta atvykus į rinkliavos administravimo padalinį Zarasuose ( Zarasai, Savanorių g. 2, 4 ir 5 kabinetai). Ir kartu pateikus reikiamus dokumentus. Užpildytus dokumentus ir priedus galima atsiųsti ir elektroniniu paštu.
 
Žmonės klausė ir dėl to, kad sodyboje negyvena, tačiau pranešimai dėl  mokesčių ateina. Gyventojai buvo nuolat informuojami, kad už negyvenamas sodybas, butus yra numatytos lengvatos ir jos suteikiamas, buvo aiškinama šių lengvatų suteikimo tvarka.  
 
Su naujos tvarkos įgyvendinimu buvo įvairių kuriozų. Spaudoje buvo piktinamasi, kad sąskaitos atsiunčiamos jau … mirusiems žmonėms. Rajono Savivaldybės administracija į tokius faktus reagavo ir prašė parengti pagrįstus atsakymus ir atsiprašyti mirusiojo artimųjų. UAB „Utenos regiono atliekų tvarkymo centras“ įpareigotas atnaujinti atliekų turėtojų registrą pagal aktualius VĮ Registro centro Gyventojų registro duomenis.
 
Dėl naujosios tvarkos pagausėjo  mokėtojų skaičius, o taip pat darbo komunalininkams, atliekų  tvarkymo centro darbuotojams. Buvo koreguojami šiukšlių išvežimo grafikai. Gyventojų patogumui šie pakoreguoti grafikai skelbiami rajono Savivaldybės interneto puslapyje. Savo tinklapyje juos skelbia ir UAB „Utenos regiono atliekų tvarkymo centras“. Prašome gyventojus noriau bendradarbiauti su UAB „Zarasų komunalininkas” darbuotojais. Jie paaiškins jums visais klausimais dėl problemų, susijusių su atliekų išvežimu. Į  UAB „Zarasų komunalininkas“ prašome kreiptis telefonu 8 652 47136. Informaciją visais klausimais dėl vietinės rinkliavos teikia UAB „Utenos regiono  atliekų tvarkymo centras“ rinkliavos administravimo skyriaus darbuotojai. Adresas: Savanorių g. 2, Zarasai, pirmas aukštas, 4 ir 5 kabinetai. Telefonai 8 670 28259, el. paštas: zarasai.rinkliava1@uatc.lt; zarasai.rinkliava2@uatc.lt.  
 
Tikimės visų geranoriško bendravimo, supratimo. To dėka mes išspręsime visas iškilusias problemas.

Petras Ivanovas 2019-01-14 13:50:01