2023 m. gruodžio 7 d., ketvirtadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, el.p. [email protected]
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
  • Structure
  • TURIZMO INFORMACIJOS CENTRAS
  • lt kalba
  • en language
Versija neįgaliesiems
Informacija
image
Naujiena
zrs

Birutės Andrijauskienės personalinė audinių paroda „Palikimai“

Rugsėjo 20 d., 17 val., Zarasų krašto muziejuje atidaroma zarasiškės tautodailininkės audėjos Birutės Andrijauskienės personalinė audinių ir jos saugomų vyro močiutės Anastazijos Svidinskienės, vėliau saugotų jos dukros – Birutės anytos Almos Ubonienės – audinių, audimo staklių bei kitų audimo reikmenų paroda „Palikimai“.

 

Audėja Birutė Andrijauskienė liaudies menu žavisi nuo pat paauglystės, nes jau tada grožėdamasi spalvingais audinių raštais svajojo išmokti austi. Kilusi iš Klaipėdos ir atitekėjusi į Zarasų kraštą pradėjo austi aukštaitiškus tautinius drabužius, pina juostas, kuria meninės tekstilės dirbinius.

 

Kai Rimos Vitaitės vadovaujama kultÅ«ros bendrija „Sėla“ 2003 m. vykdė PHARE programos Žmogiškųjų išteklių projektą „Tradicinių amatų artelė“, skirtą seniesiems tradiciniams amatams atgaivinti, buvo daug veiklų, viena iš jų – audimas. Birutė aktyviai įsitraukė į mokymus ir netrukus išaudė pirmuosius savo audinius.

 

Pasak parodos autorės, austi ją išmokiusi Adelė Tumėnienė – zarasiškė audėja, pelniusi „Aukso vainiką“ (ji ausdavo lovatieses ir rankšluosčius). Birutė tautinius kostiumus austi išmoko šiek tiek vėliau, kai atsirado poreikis atnaujinti folkloro ansamblio „Seluona“ narių tautinius kostiumus.

 

Nuo 2005 m. B. Andrijauskienė dalyvauja liaudies meno parodose. 2014 m. gruodžio 5 d. Zarasų rajono savivaldybės kultÅ«ros centre įvyko šios audėjos darbų parodos atidarymas, sulaukęs didelio susidomėjimo bei puikių atsiliepimų. Jos audiniai ne kartą džiugino lankytojus grupinėse liaudies meno parodose.

 

Tautodailininkė 2021 m. tradicinėje liaudies meno konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, vykusioje Raudondvario dvare (Kauno r. savivaldybė), už aukštaitiškų tautinių kostiumų kolekciją laimėjo svarbiausią apdovanojimą – Aukso vainiką.

 

B. Andrijauskienė yra Zarasų rajono savivaldybės kultÅ«ros centro scenografė, folkloro ansamblio „Seluona“ dainininkė, įvairių rajono kultÅ«rinių renginių viena iš organizatorių, konsultantų, dalyvių.

 

Taip parodą „Palikimai“ pristato pati autorė:

Augau Klaipėdoje. Esu žemaitė. Tėtis kilęs iš Plungės, mama – iš Telšių. Ä® Aukštaitiją atitekėjau 1993 metais. Nuo paauglystės mano gyvenimas po truputį ėmė suktis folkloro pasaulyje. Gal tai lėmė vaikystės išgyvenimai bei įspÅ«džiai. Patikdavo vaikšÄioti po babytės sodą Plungėje, žaisti prie prabėgančio upelio šalia jos namų. Tačiau didžiausi vaikystės įspÅ«džiai įstrigo atminty, kai maža bÅ«dama varstydavau babytės namuose paslaptingos spintos girgždančias duris, kilnodavau didžiulės medinės dėžės dangtį. Man vis rÅ«pėdavo pažiÅ«rėti į ten sudėtus labai gražius audinius, kokių daugiau niekur nemačiau. Ir tik jau suaugusi supratau, jog tai buvo kraičio skrynia ir namie austi audiniai – lovatiesės, balto lino audiniai, pilki raštuoti rankšluosčiai. O labiausiai patikdavo čiupinėti lininius nėrinius, prisiÅ«tus prie tų pilkų audinių.

 

Vėliau su namie austais audiniais susidÅ«riau jau ištekėjusi. Pasirodo, jaunystėje audė vyro močiutė Anastazija Svidinskienė. Keletą audinių ir audimo stakles išsaugojo jos dukra, mano anyta, – Alma Ubonienė. Ji perdavė juos man. Dabar ir saugau, bet nenaudojami audiniai dÅ«la, aplimpa laiko ir užmaršties dulkėmis, užsitraukia voratinkliais. Tad pajutau poreikį ištraukti juos į dienos šviesą ir parodyti kitiems. Jaunystėje A. Svidinskienė dalyvavo jaunųjų audėjų kursuose, kurie vyko Antazavėje. Už savo išaustus audeklus ji gavo apdovanojimą – tuo metu vertingą 1935 m. Žemės Å«kio rÅ«mų išleistą knygą „Austiniai kilimai“. Taigi ši pažintis su namie austais audiniais paliko didelį įspÅ«dį ir užsidegimą širdyje saugoti ir puoselėti audimo meną.

 

Parodoje „Palikimai“ ir pristatau vyro močiutės audimus ir savo keletą darbelių kaip audėjos amato tęsinį šiek tiek kitaip – šiuolaikiškiau.

 

Parodoje bus filmuojama ir fotografuojama.

 

Kviečiame apsilankyti!

 

Paroda veiks iki spalio 22 d.

 

Parengė Vasilijus Trusovas, Zarasų krašto muziejaus muziejininkas (kultÅ«rinių renginių koordinatorius)

Nuotraukos
Zarasų rajono savivaldybė 2022-09-19 09:10:26
MERĖ
Renginių organizatoriams
image
Zarasų rajono savivaldybės atsinaujinančių išteklių energijos naudojimo plėtros veiksmų planas iki 2030 m.
image
Komunalinės atliekos
image
Elektroninės paslaugos
image
epaslaugos
Verta dėmesio
image
 
 
 
Emocinė pagalba
 
veiklos ataskaitos
 
Informacija žiniasklaidai
 
Radiacinė sauga
  
Projektai
 
 
Apklausa
 
Korupcijai ne
 
Zarasų būstas
 
Šildymas
 
Teise
 
Tvarkau Zarasus
 
Atranka
 
Valstybinė kalba
 
FB
 
112 

 

Teisinė pagalba

Apklausa
image
  • Ar jums pakanka informacijos apie Zarasų rajono savivaldybės veiklą?