2023 m. vasario 2 d., ketvirtadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. [email protected]
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
  • Structure
  • TURIZMO INFORMACIJOS CENTRAS
  • lt kalba
  • en language
Versija neįgaliesiems
Informacija
image
Naujiena
zrs

Danguolės ir Edmundo Brogų kūrybos paroda

 Å½iemišką prieblandą, apgaubusią mus iki saulėgrįžos, nušvietė vilniečių menininkų Danguolės ir Edmundo Brogų kÅ«rybos paroda, atidaryta Antazavės dvare gruodžio 3 d. Danguolė ir Edmundas  Brogos yra Dusetų dailės galerijos menininkai, dalyvauja čia rengiamose parodose, pleneruose. Edmundas kilęs iš Bilaišių kaimo, ten tebestovi gimtoji sodyba. Danguolės šaknys – DzÅ«kijoje, Valkininkuose. 

 

Parodos atidaryme aikčiojo ir žiÅ«rovai, ir parodą organizavusi, autorius kalbinusi kultÅ«rinės veiklos Antazavės dvare koordinatorė Liliana Žutautienė, regėdama spalvų žaižaravimą Danguolės autorine šilko technika sukurtuose tekstilės paveiksluose.  Abstraktus ornamentinis ritmas, sodrios spalvos, optiškai kintantis vaizdas – viskas lyg iš lietuvių liaudies tekstilės, taip sava, artima, bet nerastumėt čia kopijavimo – meistrės viskas virtuoziškai šilko siÅ«lais perpinta, išjausta savaip, kaip tik ji geba matyti. „Tapyba siÅ«lais“ -  taikliai pavadino autorė savo darbus. 
 
Tekstilininkės, juvelyrikės, Vilniaus dailės akademijos profesorės D. Brogienės paroda jubiliejinė, šiemet -   menininkės kÅ«rybinės veiklos 40 - metis. 
 
„Iš 40 dėstytojavimo metų 20 metų dėstau spalvotyrą. Tad žinau, kaip spalva daro poveikį žmogui, savo žinias naudoju ir kÅ«ryboje. Man mano darbas yra meditacija - kuriant visos bėdos, nesklandumai, nemalonumai tiesiog kažkur dingsta. KÅ«rybinį kelią pradėjau nuo tradicinių senųjų gobelenų. Vėliau perėjau prie abstrakcijų, į kuriuos įpinu baltų simbolius iš lietuviškų audinių, lovatiesių - baltiški raštai labai „pasiduoda“ maniškei autorinei technikai. Kartą parodoje žiÅ«rovas paklausė, kodėl darbuose vien aštrios linijos, gamtoje juk tokių nebÅ«na... Pradėjau apie tai galvoti ir nuo 2019 metų paveiksluose atsirado lenktos linijos. Tikiuosi padaryti apvalių darbų seriją ir Dusetose arba Antazavėje surengti dar vieną visiškai naują parodą“,- atidarymo metu kalbėjo D. Brogienė.
 
Apie tekstilininkės kelią Danguolė pradėjo svajoti nuo penktos klasės, kuomet į klasės auklėtojos klausimą „kuo norite bÅ«ti“ ji nedvejodama parašÄ— - „kurti interjerinius darbus“ (didelį įspÅ«dį jai buvo palikę žurnale pamatyti žymios tekstilininkės Salvinijos Giedrimienės darbai). Po dvidešimties metų klasės susitikime auklėtoja sakė, kad  labai retai nutinka, kai vaikas nuo mažens žino, kokį kelią pasirinks. 
 
„Kantrybė manyje buvo nuo vaikystės. Esu dėkinga mamai, kuri mane labai palaikė, leido po 8 klasių stoti į tekstilės specialybę, nors daugelio manymu turėjau baigti vidurinę - mokiausi vien penketais. Auginant vaikus, reikia jiems leisti pajusti, kuo jie nori bÅ«ti.  Viduje jie tai žino, bet bijo pasakyti, nes jaučia spaudimą iš šalies“,- pasakojo D. Brogienė. 
Menininkė daro ir papuošalus, kurie kaip ir tekstilės paveikslai kuriami, naudojant originalią šilko vyniojimo techniką plokštumoje. Tai sudėtingas darbas, reikalaujantis ypatingai daug išmanymo ir milžiniškos kantrybės. Savo autorinę techniką ji sukÅ«rė prieš 30 metų, pamačiusi, kaip vyras Edmundas riša žvejybines museles. Jis ir paskatino šia technika sukurti pirmąsias miniatiÅ«ras. Vėliau darbai didėjo, darėsi vis sudėtingesni. „Vyras – mano pirmas kritikas, pirmas patarėjas“, - kalbėjo Danguolė, lygiai taip pat apie žmoną atsiliepė ir vyras: „Vienas kitam patariame, pasitariame ir dažniausiai prieiname bendrą nuomonę. Smagiausia, kai du žmonės ilgai kartu gyvena ir vis dar turi apie ką šnekėtis“. 
 
Ä® Lilianos klausimus - „Labai stebiuosi, kada tu miegi? Ir studentai, ir vaikai, ir gausybė parodų... Kada viską spėji padaryti?“ - menininkė juokdamasi atsakė, kad miega, bet ir miegodama kuria: „Prabundu ir galvoju, ką toliau darysiu?... Mes visi, dirbantys įvairiuose darbuose, esam savaitgaliniai, atostogų menininkai“...
 
Ilgametis Vilniaus miesto architektas, meno kÅ«rėjas Edmundas Broga miniatiÅ«rines medžio skulptÅ«rėles pradėjo drožinėti, kai užklupusi liga nebeleido daryti didelių kÅ«rinių: „Teko padėti pjÅ«klą, kirvį ir paimti peiliuką - pasirenki pagal galimybes. Kur benuvažiuoju, visur drožinėju.“ MiniatiÅ«ras menininkas kuria iš kietos medienos. Kaip pats sakė, jam didelį įspÅ«dį yra palikusios japonų necke – laimę nešančios medinės skulptÅ«rėlės. Edmundo drožinių kompozicijos stebina išmone, plastiškumu, kruopštumu, filosofinėmis mintimis. Menininko sukurti labai unikalÅ«s mediniai papuošalai su pirmykšÄio žmogaus, toteminių gyvÅ«nų atvaizdais – gali bÅ«ti nešiojami ir kaip amuletai, ir kaip prabangÅ«s aksesuarai, nes juose  panaudotas ir metalas, gintaras.
 
Sveikindamas parodos autorius, KultÅ«ros centro Dusetų dailės galerijos direktorius Alvydas Stauskas džiaugėsi estetiška, gražiai išeksponuota, labai įspÅ«dinga paroda, taip tinkančia dvarui: „Kaip džiugu, kad Kalėdas sutiksime su tokiomis dviem puikiomis, viena kitą papildančiomis parodomis. Skambantys, muzikalÅ«s šie darbai – dailėje, kaip ir muzikoje, labai svarbu ritmas, darnos pojÅ«tis.“
 
Kai Liliana renginio pabaigoje abiejų parodos autorių paklausė, ką jie dar norėtų pasakyti, menininkai tylomis susižvalgė... Atsakė Edmundas: „Dažnai klausiam savęs, kam to reikia... darai, darai, o kam... Po parodos jautiesi lyg nusimetęs kažkokią naštą. Praeina kažkiek laiko, ir vėl kyla noras dirbti, kurti. O jei praleidi dieną nieko nedarydamas - taip vakare pikta bÅ«na ant savęs, kad tušÄia diena praėjo.“
 
Menininkai, anot Lilianos, privalo kurti, nes tai Dievo duota. Neišduoti savo kelio, dalintis kÅ«ryba – tai sunki, o kartu ir labai džiugi lemtis. Apie tai ir skamba ši unikali paroda, kurią Antazavės dvare galite aplankyti iki sausio 30 d.
 
Vilija Visockienė, nuotr. autorės
 

Zarasų rajono savivaldybė 2022-12-07 15:32:59