2024 m. liepos 17 d., trečiadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. +370 385 37 173, el.p. [email protected]
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
  • Structure
  • TURIZMO INFORMACIJOS CENTRAS
  • lt kalba
  • en language
Versija neįgaliesiems
Informacija
image
Naujiena
zrs

Dusetos gražėja

Nedidelis miestelis Dusetos, garsėjantis ypatinga savo aura, kasmet pritraukia daug turistų ir piligrimų. Vienas lankomų objektų – Dusetų Švč. Trejybės bažnyčia, kurios durys atviros turistams kiekvieną dieną.
 
Dusetos yra strategiškai patogioje vietoje – čia kertasi, kryžiuojasi Didžiųjų Lietuvos Asmenybių keliai, todėl turistinės kelionės į mÅ«sų mietelį dažnos – ne tik iš įvairių Lietuvos vietų turistų grupės atvyksta autobusais, šeimos keliauja automobiliais, užsuka ir pavieniai piligrimai, gausu čia ir turistų iš užsienio – tai liudija įrašai bažnyčios svečių apsilankymo knygoje.
 
Vienas labiausiai lankomų kelių, kuris tęsiasi beveik per visą vidurio Lietuvą – net 722 kilometrus – tai Palaimintojo Teofiliaus Matulionio dvasingumo kelias. Šis kelias, einantis nuo Kaišiadorių rajono, vingiuoja per Alantą, Skiemonis, užsuka ir į Antalieptę (kadangi čia Palaimintas T. Matulionis atvažiuodavo ilsėtis į vienuolyną), puikiai supažindina su Lietuvos arkivyskupo, kankinio viso gyvenimo veikla. Tuo pačiu piligrimai užsuka ir į Dusetų bažnyčią, kurioje jis melsdamasis gavo pašaukimą, ir į kapines, kuriose palaidotas Palaimintojo Teofiliaus Matulionio tėvas Jurgis Matulionis. Užsuka ir turistai, besidomintys arkivyskupo, teologijos ir filosofijos profesoriaus, diplomato, kalinio, kankinio, Dievo Tarno Mečislovo Reinio, kilusio iš Madagaskaro, gyvenimu ir veikla. Lankomas Dusetų bažnyčios šventoriuje palaidoto kun. kankinio Mykolo Bugenio, kalėjusio kartu su vyskupu Teofiliumi Matulioniu, kapas.
 
Atvažiuoja ir nagrinėjantys Pliaterių giminės archyvus – 1831 m. Emilija Pliaterytė kartu su savo pusbroliu Cezariu Pliateriu bei adjutante Marija Dusetų bažnyčios šventoriuje paskelbė sukilimo pradžią. ŠÄ¯ istorinį faktą liudija Vilniaus krašto bajorų sąjungos dovanota memorialinė lenta (architektas Tauras Budzys), skirta karžygės Emilijos Pliaterytės atminimo įamžinimui.
 
Bažnyčia ir jos išorė visada yra kiekvieno miestelio vizitinė kortelė. Dusetos ir šiuo atžvilgiu išskirtinės – varpinė, sujungta su tvora, juosiančia šventorių. Visa tai sudaro vieną ansamblį. Nors tvoroje yra įmÅ«rytas akmuo, nurodantis metus, tačiau manoma, kad tvora buvo statyta anksčiau. Kodėl? Nes bažnyčios vartai nesutampa su altoriumi – centrine bažnyčios vieta.
 
Tuo metu, statant tvorą, nebuvo rÅ«pinamasi tvirtais akmeninės tvoros pamatais, kadangi transportas, važinėjantis Dusetų keliu, buvo tik vežimai, traukiami arklių. Šiuo metu, kai per Dusetų centrą važinėja didžiulės sunkiasvorės mašinos, sukeliančios kelio vibraciją, neišvengiamai vyksta kelio ir tvoros pokyčiai – byra, eižėja, gabalais iškrinta tinkas, vyksta deformacija. Neigiamą įtaką turėję ir didžiuliai medžiai, kurie augo bažnyčios šventoriuje – ardė, vertė tvoros pamatus.
 
Šiemet buvo parašytas projektas bažnyčios tvoros remontui. Gavus finansavimą, remontas atliktas: nuimtas tinkas, nutinkuota ir nudažyta tvora. Kai kurioms kolonoms apskardintos „kepurės“. Nesutvarkius laiku, vėliau bÅ«tų sunku užkirsti kelią irimo procesui.
 
Labai noriu padėkoti Zarasų rajono savivaldybės administracijai už protingą ir šeimininkišką požiÅ«rį ir rÅ«pestį. Visada malonu, kad yra galimybė kreiptis pasiteirauti ir pasitikslinti – visada sulauki profesionalaus ir žmogiško atsakymo, paaiškinimo. Visada sakau, kad Bažnyčia – tai ne klebono, ir ne tik parapijos, bet viso mÅ«sų rajono ir Lietuvos puošmena, kuria turime rÅ«pintis ir tausoti.
 
 
Dusetų Švč. Trejybės bažnyčios klebonas      
Stanislovas Krumpliauskas
Nuotraukos
Zarasų rajono savivaldybė 2023-12-05 08:13:19
MERĖ
Balsavimas už dalyvaujamojo biudžeto projekto idėjas
image
Zarasų rajono savivaldybės atsinaujinančių išteklių energijos naudojimo plėtros veiksmų planas iki 2030 m.
image
Komunalinės atliekos
image
Elektroninės paslaugos
image
epaslaugos
Verta dėmesio
image
 
 
 
 
Emocinė pagalba
 
veiklos ataskaitos
 
Informacija žiniasklaidai
 
Radiacinė sauga
  
Projektai
 
 
Apklausa
 
Korupcijai ne
 
Zarasų būstas
 
Šildymas
 
Teise
 
Tvarkau Zarasus
 
Atranka
 
Valstybinė kalba
 
FB
 
112 

 

Teisinė pagalba

 

Apklausa
image
  • Ar jums pakanka informacijos apie Zarasų rajono savivaldybės veiklą?