2021 m. sausio 22 d., penktadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
Versija neįgaliesiems
Informacija
Naujiena
zrs

Dusetų krašto menininkų jubiliejinės kūrybos paroda „Galerijai 25“

Liepos pradžioje Dusetose vyko šešioliktoji kraštiečių šventė, jos metu tradiciškai Dusetų dailės galerijoje buvo pristatyta jubiliejinė Dusetų krašto menininkų paroda, skirta galerijos 25 – mečiui. Ją atidaręs KultÅ«ros centro Dusetų dailės galerijos direktorius Alvydas Stauskas, vienas iš pagrindinių galerijos įkÅ«rėjų, džiaugėsi, kad galerija ne tik gyvuoja, bet ir klesti. Pirmoje Dusetų dailės galerijos surengtoje parodoje dalyvavo 10 menininkų, šioje – net 33. Jų ryšiai su Dusetų kraštu įvairÅ«s – vieni čia baigę mokslus, kiti įsigijo sodybas, butus ir gyvena nuolatos arba vasaroja. Atidarymo metu staigmena žiÅ«rovams buvo Eglės Eidukaitytės ir Sigito Kubilio muzikinio dueto pasirodymas. Eglė yra vilnietė, bet jau ir pusiau dusetiškė, Dusetų dailės galerijos parodose aktyviai dalyvaujanti dailininkė. Ji kuria dainas ir pirmoji, nuskambėjusi koncerte, buvo smagiu pavadinimu „Dusetų drugelių valdovė“.


Pirmiausiai prie mikrofono A. Stauskas pakvietė buvusį savo mokytoją, vėliau kolegą, vieną aktyviausių galerijos ir meno mokyklos Dusetose įkÅ«rėją, nusipelniusį pedagogą, Dusetų krašto garbės pilietį Romualdą Pučeką, kuris papasakojo apie 1994 metais kilusią idėją, kad reikalinga provincijoje įkurti vaizduojamojo meno židinį. Dainos, šokiai buvo įprastas dalykas, o dailę „reprezentavo“ rajonų kultÅ«ros namuose esantys kambarėliai su skambiomis iškabomis „Dailininkas“, kuriuose bÅ«davo paišomos tik afišos. Atvažiavęs dirbti į Dusetas, R. Pučekas pradėjo tapyti, kurti ir atsirado poreikis kažkur savo kÅ«rybą parodyti. Pirmąją parodą dailininkas surengė tuometiniame mediniame Dusetų kultÅ«ros namų pastate, šokių salėje. Nebuvo ji pritaikyta meno eksponavimui ir jis su kolegomis dailininkais pradėjo galvoti, kur bÅ«tų galima rasti tinkamesnes patalpas ir jos atsirado Dusetų seniÅ«nijoje. „Tikiuosi, kad po mÅ«sų ateis kiti žmonės, kurie neleis užgesti meno ugnelei Dusetose. AčiÅ« visiems lankytojams, besidomintiems daile. Manau, kad šis 25 metų jubiliejus įrodo mÅ«sų gražų tarpusavio bendravimą. Salė tik su paveikslais, be žiÅ«rovų, nieko nereiškia“ - kalbėjo R. Pučekas. Susirinkusius sveikino ir dailininkas, Dusetų meno mokyklos mokytojas, vienas iš dailės galerijos įkÅ«rėjų Eugenijus Raugas.


Zarasų r. mero pavaduotojas Arnoldas Abramavičius (1995 m. taip pat dirbęs vicemeru), plačiau papasakojo apie Dusetų dailės galerijos įkÅ«rimą: „Buvo praėję penkeri metai po Lietuvos Nepriklausomybės paskelbimo. 1995 m. steigėsi naujos savivaldybės, o vietoj apylinkių kuriamos seniÅ«nijos ir naujos veiklos jose. Galerijai buvo suteiktas vienas kambarys (posėdžių salė) Dusetų seniÅ«nijos pastate. Po truputį galerinė veikla įsivažiavo, atsirado žinomumas. Proveržis įvyko 2012 metais – Lietuva įstojo į Europos Sąjungą, atsirado lėšÅ³ įvairiems projektams. Tad 2006-2007 m. gimė šio pastato renovacijos idėjos pradžia. Tai buvo sėkmingas sprendimas ir galerija pradėjo veiklą su nauja jėga.“ A. Abramavičius įteikė raštišką padėką visam Dusetų dailės galerijos kolektyvui nuo Zarasų r. mero Nikolajaus Gusevo.


Atvyko į atidarymą ir visus pasveikino pagrindinis dailės galerijos įkÅ«rimo idėjos palaikytojas ir tvirtintojas Zarasų r. administracijos direktorius Benjaminas Sakalauskas, prieš 25 metus buvęs Zarasų r. meru. Jis prisiminė tais metais R. Pučeko pusiau rimtai, pusiau juokais ištartą frazę: „Tankinti rajonuose zoologijos sodų, ligoninių tinklus ir kiekvienam piliečiui po nuosavą gramofoną“. Dalis sumanymų įvykdyta - Užtiltėje atsirado „Ievos žvėrynas“, Dusetose tautodailininko Eriko Čypo įkurtuose amatų namuose kaupiama gramofonų kolekcija. KÅ«niškų gydyklų, tiesa, mažėja, bet sielos terapija vykdoma KultÅ«ros centre Dusetų dailės galerijoje, garsas apie kurią plinta jau ir už respublikos ribų dėka čia dirbančių atsidavusių savo pašaukimui žmonių. „MÅ«sų pasiÅ«lyta idėja dėl galerijos nebuvo itin džiaugsmingai priimta dėl rajono skylėto biudžeto, tačiau ir lėšÅ³ galerijos įsteigimui radome, ir skolas panaikinome“ – dalijosi prisiminimais B. Sakalauskas. Savo kalbos pabaigoje jis dėkojo A. Stauskui, kuris yra ta pagrindinė ašis, apie kurią viskas sukasi, įteikė gėles ilgametėms, aktyvioms dailės galerijos darbuotojoms kultÅ«rinės veiklos vadybininkei, dizainerei Rimai Simanavičienei, parodų kuratorei, įvairių tarptautinių parodų ir konkursų laureatei fotomenininkei Normantei Ribokaitei bei prieš 5 metus prie kultÅ«rinės veiklos prisijungusiai šių eilučių autorei.


Dusetų seniÅ«nas Saulius Kėblys sveikino galeriją sulaukus brandos amžiaus ir prisiminė dešimt bendro gyvavimo metų po vienu stogu: „ Gyvenom labai draugiškai, kartu sprendėm įvairius strateginius meno ir kultÅ«ros klausimus. Džiaugiuosi, kad ir dabar esam kartu, dirbam Dusetų labui.“ SeniÅ«nas įteikė jau istorines „Nutarties dėl Dusetų dailės galerijos steigimo“ kopijas B. Sakalauskui ir A. Stauskui.


Parodos atidaryme sulaukta nemažai svečių. Sveikino LR Seimo narė Gintarė Skaistė: „Didžiuojuosi, kad ne kartą teko lankytis šioje galerijoje. Linkiu dar daugelį metų išlaikyti tokią aukštą lygį ir turėti tokį puikų galerijos vadovą, kokį turite.“ DienrašÄio „Utenos diena“, Aukštaitijos regiono kultÅ«ros ir meno žurnalo „Indraja“ vyr. redaktorius Vytautas Ridikas į Dusetų dailės galeriją visuomet atvyksta su lauktuvėmis – pačiais naujausiais savo leidinių numeriais. Sveikindamas jis apgailestavo, kad Utenos rajonui iki tokio lygio dailės galerijos, katalogų leidybos dar labai toli. Keramikos muziejaus LeliÅ«nuose įkÅ«rėjas, Lietuvos puodžių karalius Vytautas Valiušis A. Stauskui padovanojo savo žiestą vazą: „Daug ko išmokau iš Alvydo, ir galiu pasakyti, kad įkurti galeriją yra nesunku, bet išlaikyti tokį aukštą lygį – jau pasiaukojimas!“ Grafikas, dailininkas, heraldikos meistras, Nacionalinės premijos laureatas, Zarasų krašto garbės pilietis Arvydas Každailis džiaugėsi, kad metai iš metų profesionalus galerijos veiklos lygis tik kyla, čia nepamatysi kičinių, „saviveiklinių“ parodų.


Grįžkime į parodą. Šiemet ji praplėtė savo ribas, dalis darbų eksponuojama KultÅ«ros centro Dusetų dailės galerijos erdvioje fojė – čia rodoma fotomenininkų kÅ«ryba. Galime pamatyti Genadijaus Kovaliovo klasikinį portretinį žanrą, o jo sÅ«nus Irmantas parodoje debiutuoja su miesto fotografija. Tai naujas, daug žadantis menininkas. MÅ«sų krašto gamtos grožis atsispindi Reginos Barzdaitės, Rimanto Bikulčiaus, Algimanto Navicko, Benjamino Sakalausko, Aivaro TrošÄenkos, Indrės Stulgaitės-Kriukienės nuotraukose. Kun. Vytautas Dagelis, Algirdas Kairys, Kęstutis Čepėnas žiÅ«rovams pateikė fotoįspÅ«džius iš tolimų kelionių po Italiją, Mongoliją, o lietuviško kaimo švenčių nostalgija atsispindi Klaudijaus Driskiaus dokumentikoje. Normantė Ribokaitė, Vilija Visockienė kviečia pasinerti į fotovizijų pasaulį.


Ä®prasta, kad dailei skirtose salėse didžiausia erdvė skiriama žinomiausiems Dusetų dailės galerijos menininkams Nomedai ir ŠarÅ«nui Saukoms. ŽiÅ«rovai gėrisi pačiais naujausiais N. Saukienės kÅ«riniais, akių atitraukti negali nuo ŠarÅ«no Saukos tapytų drastiškų istorijų. Atidarymo metu lauke, prie Dusetų dailės galerijos durų, sėdinti skulptoriaus Mykolo Saukos skulptÅ«ra „Valentina“ buvo tapusi tikra „žvaigžde“, prie kurios nusifotografavo, ko gero, visi žiÅ«rovai.


Parodoje eksponuojasi Dusetose gimę, dabar užsienyje gyvenantys dailininkai - tapytojas Aurelijus Kovaliovas (Londonas), tapytoja, grafikė Brigita Pučekaitė (Paryžius), juvelyrė Dovilė Kondrašovaitė (Birmingamas). Dusetose ar jų apylinkėse vasaras leidžia vilnietės akvarelistė Eglė Lipeikaitė, tapytoja RÅ«ta Eidukaitytė, akvarelistė, tapytoja Liliana Žutautienė, grafikas Arvydas Každailis. Parodoje regime puikiai mums pažįstamų dusetiškių dailininko, keramiko Romualdo Pučeko, akvarelisto, tapytojo, fotomenininko Alvydo Stausko, tapytojų Eugenijaus Raugo, Algirdo Gaižausko, keramikės, tapytojos Violetos Gasparaitis, taip pat dailininkės Ramunės SladkevičiÅ«tės-Dainienės (Zarasai), skulptoriaus ŽydrÅ«no Dainio (Zarasai), tapytojos Laimos Tubelytės-Kriukelienės (Utena), tapytojo Alvydo Latėno (AnykšÄiai), stiklo menininko Remigijaus Kriuko (Panevėžys) kÅ«rybą.


Dusetų dailės galerijos veiklą garsina Lietuvos dailininkų ir fotomenininkų sąjungų nariai – Nacionalinių premijų, valstybinių bei vyriausybės premijų laureatai, tarptautinių parodų ir konkursų dalyviai bei nominantai.


Meno mugėje „ArtVilnius‘17” „Rinktine žiÅ«rovų galerija“ tapo KultÅ«ros centras Dusetų dailės galerija. Jos pristatytas menininkų duetas – Remigijus Kriukas ir Indrė Stulgaitė-Kriukienė be konkurencijos tapo „ŽiÅ«rovų rinktiniais menininkais“. 2019 m. nominaciją „ŽiÅ«rovų rinktinis menininkas“ pelnė KultÅ«ros centrą Dusetų dailės galeriją atstovavęs stiklo dailininkas panevėžietis Remigijus Kriukas. Meno mugė „ArtVilnius‘19“.


Dvidešimt penkeri metai liudija, jog galerijoje susibÅ«rė kÅ«rybingi, aktyvÅ«s, iniciatyvÅ«s menininkai. Jų dėka Dusetų dailės galerija tapo reikšmingu kultÅ«ros ir meno židiniu Zarasų krašte ir visoje Lietuvoje.


Dusetų dailės galerijos kÅ«rimosi pradžia – 1972-ieji. Tais metais Dusetų Kazimiero BÅ«gos vidurinėje mokykloje (dabar Dusetų Kazimiero BÅ«gos gimnazija) mokytojo, dailininko, vėliau mokyklos pavaduotojo, direktoriaus Raimondo Gapšio rÅ«pesčiu buvo įvestas sustiprintas dailės mokymas. Miestelyje susibÅ«rė gabių dailės mokytojų, atsidavusių ne tik pedagogikai, bet ir kÅ«rybai, branduolys. Dailininkų pedagogų Romualdo Pučeko, Eugenijaus Raugo ir Alvydo Stausko iniciatyva, pritariant tuometiniam Zarasų rajono merui Benjaminui Sakalauskui ir miestelio seniÅ«nui Stanislovui Vėgneriui, 1995 m. liepos 6 d. seniÅ«nijos patalpose buvo atidaryta bene pirmoji mažame Lietuvos miestelyje profesionalaus meno galerija ir surengta pirmoji Dusetų krašto dailininkų kÅ«rybos paroda.


Svarbiausias galerijos tikslas – suburti Dusetų krašte gimusius, gyvenančius ir kuriančius dailininkus, fotografus, pristatyti jų kÅ«rybą organizuojant parodas ne tik Dusetose, bet ir kituose Lietuvos miestuose, užsienyje.


Per dvidešimt penkis Dusetų dailės galerijos veiklos metus susiklostė įvairios tradicijos. Kiekvienų metų liepos mėnesį, minint galerijos įkÅ«rimo datą, eksponuojami naujausi Dusetų krašto dailininkų ir fotografų kÅ«riniai. Rengiamos tradicinės Sėlių krašto dailininkų miniatiÅ«rų parodos, kuriose dalyvauja ne tik Lietuvos, bet ir Latvijos menininkai. Jau penkiolika metų Respublikinių tradicinių žirgų lenktynių proga organizuojamos parodos „Žirgas dailėje“ arba „Žirgas fotografijoje”, kuriose aktyviai dalyvauja menininkai ne tik iš įvairių Lietuvos vietovių, bet ir užsienio. Galerijoje rengiamos paskaitos apie dailę ir fotografiją. Vykdoma edukacinė veikla, rengiamos mokinių kÅ«rybos parodos ir jų aptarimai. Mokiniai supažindinami ne tik su šio krašto, bet ir kitų garsių menininkų darbais, taip formuojama profesionalaus meno samprata. Kaupiamas archyvas apie vykusius renginius, renkama informacija apie Dusetų krašto dailininkus, fotografus, jų kÅ«rybą. Išleista 30 leidinių apie galerijos veiklą, menininkus, vykusių parodų katalogai. Galerijos dailininkai rengia plenerus ir aktyviai dalyvauja kitų rengiamuose pleneruose, simpoziumuose Lietuvoje bei užsienyje.


Galerijoje surengta pustrečio šimto parodų. Dusetų dailės galerijos dailininkų ir fotografų kÅ«rybos parodos rengiamos Lietuvos ir užsienio galerijose bei muziejuose.


Dailės galerijos iniciatyva 2008 m. Dusetose pradėtas kurti skulptÅ«rų parkas. Pirmųjų skulptÅ«rų autoriai – Dusetų krašto menininkai. 2008 m. rugpjūčio 28 d. Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus viešnagės Dusetose metu skulptÅ«rų parke pasodino ąžuoliuką, bendravo su skulptÅ«rų autoriais, galerijoje susitiko su Dusetų krašto dailininkais ir fotografais. Kiekvienais metais parkas papildomas naujais darbais. Šiuo metu yra 23 skulptÅ«ros, kurias sukÅ«rė Lietuvos ir Latvijos menininkai.


Paroda veiks iki rugpjūčio 27 d.


Vilija Visockienė, nuotr. autorės


Svetlana Veikšrienė 2020-07-27 10:57:08