Viena pagrindinių ir bene labiausiai kankinanti baimÄ— – egzamino neišlaikyti. Tai reikštų visiškÄ… moralinį sužlugimÄ…: juk visuomenÄ— yra suformavusi nuomonÄ™, kad baigus mokyklÄ… ir niekur neįstojus gyvenimas kone baigiasi, nes sukamÄ—s užburtame rate – be darbo nÄ—ra patirties, be patirties darbo, o be mokslo – nei darbo, nei patirties. Kitos baimÄ—s labiau susijusios su tomis akimirkomis, kuomet prisÄ—sime prie užduoÄių. Vieni baiminasi, kad akimirksniu pamirš viskÄ…, kÄ… mokÄ—jo, kiti bijo pamatyti tokias užduotis, kurioms nÄ—ra pasirengÄ™.
Kaip susitvarkyti su visomis šiomis baimÄ—mis, pataria Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos psichologÄ— GenovaitÄ— VADAIŠIENÄ–:
Tikėkite savimi. Nėra jokios priežasties jaudintis, jeigu egzaminui tinkamai pasirengėte.
Nesistenkite bÅ«ti tobulas. Kiekvienas džiaugiasi, jei pasiseka, taÄiau, jei kaskart gavÄ™ mažiau nei 10 manysite, kad esate niekam tikÄ™s, patirsite stresÄ…. Siekite egzaminÄ… išlaikyti kuo geriau, taÄiau kartu pripažinkite, kad visada bÅ«ti geriausiam neįmanoma.
NeslÄ—pkite savo išgyvenimų. Apie savo nerimÄ… pasišnekÄ—kite su žmogumi, kuriuo pasitikite.
Ä® egzaminÄ… pažvelkite iš šalies. Šiuo metu egzaminai jums gali atrodyti svarbiausias dalykas, taÄiau jie teužima mažą gyvenimo dalį.
Skirkite pakankamai laiko medžiagai pasikartoti. Žinojimas, kad esate gerai pasirengęs egzaminui, suteiks pasitikėjimo savimi ir sumažins stresą.
Kad neperdegtumÄ—te mokydamiesi, nepamirškite skirti pakankamai laiko atsipalaidavimui, pramogoms.
Paeksperimentuokite, išmÄ—ginkite įvairius įsiminimÄ… lengvinanÄius metodus. Taip pats mokymasis atrodys įdomesnis ir įvairesnis.
Stenkitės nevartoti gėrimų, kurių sudėtyje yra kofeino. Reguliariai valgykite sveiką maistą, sportuokite.
Venkite negatyvaus dialogo su savimi. VerÄiau pozityviai šnekÄ—kitÄ—s su savo vidiniu balsu, bandykite save padrÄ…sinti ir paskatinti.
AÄiÅ« psichologei už patarimus. SiÅ«lau abiturientams jais pasinaudoti arba pasikonsultuoti su mokyklos psichologu individualiai.
ParengÄ— EimantÄ— PETRAUSKAITÄ–.