2021 m. sausio 20 d., trečiadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
Versija neįgaliesiems
Informacija
Naujiena
zrs

Europoje plintantis paukščių gripas pasiekė Lietuvą

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute (NMVRVI) atliktais tyrimais nustatyta, kad Klaipėdos ir Raseinių rajonuose rastos nugaišusios 4 gulbės nebylės buvo užsikrėtusios A tipo paukšÄių gripo H5 atmaina. Atlikus detalesnius tyrimus, trijose paukšÄių gaišenose nustatytas didelio patogeniškumo (H5N8 potipio) virusas.

 

Siekiant nustatyti, ar virusas yra susijęs su Europoje plintančiu didelio patogeniškumo (H5N8 potipio) paukšÄių gripu, mėginiai bus išsiųsti į Europos Sąjungos referentinę laboratoriją papildomiems tyrimams.

 

Visose vietose, kuriose rastos paukšÄių gaišenos, VMVT veterinarijos specialistai imasi bÅ«tinų apsaugos priemonių, kad virusas toliau neplistų (teritorija pažymėta specialiais ženklais, gavus pranešimų apie aplinkinėse vietovėse nugaišusius paukšÄius, nedelsiant bus atrenkami mėginiai ir siunčiami į NMVRVI paukšÄių gripo tyrimams).

 

Šiandien didelio patogeniškumo (H5N8 potipio) paukšÄių gripo atvejis mÅ«sų šalyje patvirtintas ir naminių paukšÄių Å«kyje, kur savo reikmėms laikyti 27 naminiai paukšÄiai (vištos, kalakutai, žąsys ir antys).

 

Ä®tarimų dėl šios ligos kilo Kaune, PetrašiÅ«nų rajone, Amalių mikrorajone esančiame mažame Å«kyje staiga nugaišus kelioms vištoms ir kalakutams. Ištyrus gaišenų mėginius NMVRVI, patvirtintas didelio patogeniškumo paukšÄių gripo H5N8 virusas. Aplink ligos paveiktą Å«kį yra nustatytos apribojimų ir stebėsenos zonos, likę gyvi paukšÄiai bus saugiai sunaikinti, o laikymo vieta – išvalyta ir išdezinfekuota. Ä® nustatytas apribojimų ir stebėsenos zonas komerciniai paukšÄių Å«kiai nepatenka. VMVT Kauno departamento specialistai įpareigoti suregistruoti visas mažas paukšÄių laikymo vietas, patenkančias į apribojimų zoną, kurios bus stebimos.

 

Tai pirmas mÅ«sų šalies istorijoje atvejis, kai paukšÄių gripas nustatytas naminių paukšÄių Å«kyje, tuo tarpu laukiniams paukšÄiams (gulbėms nebylėms) šis virusas buvo diagnozuotas 2017 m.

 

Nors šios atmainos paukšÄių gripas žmonių sveikatai pavojaus nekelia, rizika, kad jis gali plisti naminius paukšÄius laikančiuose Å«kiuose, išlieka didelė. Todėl paukšÄių savininkai ir laikytojai raginami saugoti laikomus naminius paukšÄius nuo kontakto su laukiniais vandens paukšÄiais. Primenama, kad paukšÄių augintojai privalo apriboti naminių paukšÄių galimybę laisvai vaikšÄioti lauke ir išleisti juos tik į lauko aikšteles (savo kiemus), kurios įrengtos ar aptvertos taip, kad naminiai paukšÄiai neturėtų tiesioginio kontakto su laukiniais. Pastebėjus pakitusią auginamų paukšÄių elgseną ar jų sveikatos sutrikimo požymių, privalu nedelsiant pranešti veterinarijos gydytojui ar regioniniam VMVT padaliniui.

 

VMVT specialistai pastebi, kad 2020 m. dėl Europoje plintančio paukšÄių gripo viruso, pasireiškusio tiek laukiniams paukšÄiams, tiek ir naminių paukšÄių Å«kiuose, teko nugaišinti beveik 9 mln. naminių paukšÄių. Su šia itin užkrečiama liga kovoja dauguma Europos valstybių.

 

Didelio patogeniškumo paukšÄių gripas naminių paukšÄių laikymo vietose 2020 m. nustatytas 16 Europos šalių, daugiausiai protrÅ«kių kilo: Vengrijoje (273), Lenkijoje (51), PrancÅ«zijoje (35), Vokietijoje (29) ir Jungtinėje Karalystėje (15). Kitose šalyse fiksuoti pavieniai šios paukšÄių gripo atmainos atvejai: Olandijoje, Bulgarijoje ir Ukrainoje – po 9, Slovakijoje – 3, Danijoje, Švedijoje, Čekijoje ir Rumunijoje – po 2, Belgijoje, Airijoje ir Kroatijoje – po vieną.

 

Kelios šalys didelio patogeniškumo paukšÄių gripą nustatė, pavyzdžiui, zoologijos soduose, parkuose ar parodoms laikytiems paukšÄiams (Olandijoje – 9 tokie atvejai, Vokietijoje ir Jungtinėje Karalystėje – po 2, taip pat po vieną atvejį fiksuota Belgijoje, Danijoje, Švedijoje, Slovakijoje ir Norvegijoje), todėl buvo sunaikinti beveik 2 tÅ«kst. paukšÄių.

 

Per 2020 m. Europoje nustačius švelnesnės formos (mažo patogeniškumo) paukšÄių gripo atvejus Italijos Å«kiuose, Olandijoje, Belgijoje, Jungtinėje Karalystėje, Danijoje, sunaikinta dar beveik 192 tÅ«kst. paukšÄių.

 

Stebima, kad ypač aktyvios laukinių paukšÄių migracijos (ir vietoje pasilikusių paukšÄių judėjimo) sezonais šio viruso patekimas į vis naujas teritorijas kelia didelę riziką virusams patekti į naminių paukšÄių Å«kius. Be to, žiemos laiku krentanti oro temperatÅ«ra gali padidinti laukinių paukšÄių judėjimą ir paspartinti paukšÄių gripo virusų išgyvenimą aplinkoje. Infekcijos plitimo riziką padidina paukšÄių bÅ«riavimasis migracijų metu, skirtingos geografinės kilmės laukinių paukšÄių maišymasis.

 

Specialistų teigimu, paukšÄių gripo plitimo tarp laukinių paukšÄių dinamika yra sudėtinga ir gali skirtis kiekvienoje šalyje dėl migruojančių paukšÄių išskridimo ir grįžimo laiko, paukšÄių rÅ«šies ir imlumo ligoms, migruojančių ir vietoje gyvenančių laukinių paukšÄių imuniteto, inkubacinio periodo ar didelio patogeniškumo paukšÄių gripo viruso pernešimo kryptimis su užkrėstais migruojančiais paukšÄiais.

 

Akcentuojama, kad pagrindinė paukšÄių gripo prevencijos priemonė – tinkamų biologinio saugumo priemonių taikymas, kuris yra bÅ«tinas ir privalomas Å«kininkams ir paukšÄių laikytojams, norint apsisaugoti nuo viruso patekimo į Å«kius.

 

PaukšÄių gripo virusų perdavimo pavojus žmonių populiacijai, pasak specialistų, Europoje išlieka labai mažas, tačiau norint įvertinti perdavimo žmonėms riziką, bÅ«tina toliau ypač atidžiai stebėti ir analizuoti virusų raidą.

 

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos informacija


Svetlana Veikšrienė 2021-01-11 14:54:52
Koronavirusas
Elektroninės paslaugos
Tvarkau Zarasus
Verta dėmesio
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
Teise
 
 
 
 
 
 

 

 

Apklausa
  • Ar rÅ«Å¡iuojate atliekas?