2021 m. spalio 25 d., pirmadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
  • Structure
  • TURIZMO INFORMACIJOS CENTRAS
  • lt kalba
  • en language
Versija neįgaliesiems
Informacija
image
Naujiena
zrs

Europos sveikos mitybos dienos paminėjimas Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijoje

Europos šalyse gyventojai raginami atkreipti dėmesį į ypatingą tinkamo maitinimosi svarbą sveikatai. Nors apie tai kalbama daug, tačiau pasaulyje vis daugėja nutukusių žmonių bei ydingo maitinimosi sukeltų ligų. Lietuvos kaip ir daugelio kitų Europos šalių gyventojų mityba palanki lėtinių ligų atsiradimui, todėl bÅ«tina ją keisti, mokant ir skatinant visuomenę ugdyti sveikos ir tinkamos mitybos įpročius.
 
Tad ir mes, Ignalinos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Zarasų skyrius, 2014 m. lapkričio 11-ąją kartu su Dusetų Kazimiero BÅ«gos gimnazijos šeštos ir septintos klasių mokiniais paminėjome Sveikos mitybos dieną. Minėdami ją mokiniai buvo ypač aktyvÅ«s ir kÅ«rybingi: rudeninės nuotaikos įkvėpti ir džiaugdamiesi gausiomis per vasarą išaugintomis gėrybėmis, gimnazistai pateikę įvairiausių patiekalų: ant vaišių stalo puikavosi morkų ir obuolių pyragai, sveikuoliški sausainiai ir moliÅ«gų saldainiai, naminė duona, sÅ«ris, salotos ir malonÅ«s akims bei skrandžiui kiti skanėstai. Vaišinomės čiobrelių arbata ir šviežiai spaustomis sultimis, gėrėjomės gražiai papuoštais ir nuo patiekalų įvairovės ,,lūžtančiais“ stalais.
 
Viena iš Sveikos mitybos dienos užduočių buvo pristatyti savo sveikuolišką stalą ir pasidalinti patiekalų receptais. Gimnazijos šeštos klasės mokiniai ji sumaniai dekoravo ir pavadino ,,Sveikatos sala“, o patys, išsimarginę žalios ir geltonos spalvos dažais,  pasivadino šios salos gentainiais. Visi ragavome su meile pagamintus skanėstus ir gyrėme kÅ«rybingus jų ,,autorius“. Vėliau su moksleiviais diskutavome apie vegetarus, žaliavalgius ir žaidėme žaidimus, o visi dalyvaujantys buvo apdovanoti prizais.   
 
Dėkojame padėjusiai organizuoti šÄ¯ renginį Dusetų Kazimiero BÅ«gos gimnazijos sveikatos priežiÅ«ros specialistei Ligitai Gaulytei bei šeštos-septintos klasių auklėtojoms ir mokiniams.
 
Primename, jeigu norite, kad mityba būtų ne tik sveika, bet ir sveikatinanti, būtina laikytis pagrindinių sveikos mitybos rekomendacijų:
 
valgyti maistingą, įvairų, dažniau augalinį nei gyvūninės kilmės maistą,
 
kelis kartus per dieną valgyti grūdinių produktų,
 
kelis kartus per dieną valgyti įvairių, dažniau šviežių daržovių ir vaisių (nors 400 g per dieną),
 
išlaikyti normalų kÅ«no svorį (kÅ«no masės indeksas 18,5-25). Nutukusių vyrų, palyginti su asmenų, kurių svoris normalus, rizika susirgti vėžiu, didesnė 40 %, moterų – 55 %. Nutukę vyrai dažniau serga storosios žarnos, prostatos, plaučių vėžiu, nutukusios moterys – krÅ«ties, gimdos kÅ«no, kiaušidžių, tulžies pÅ«slės vėžiu,
 
mažinti riebalų vartojimą, gyvÅ«ninius riebalus, kuriuose yra daug sočiųjų riebalų rÅ«gšÄių, keisti augaliniais aliejais,
 
riebią mėsą ir mėsos produktus keisti ankštinėmis daržovėmis, žuvimi, paukštiena ar liesa mėsa,
 
vartoti liesą pieną, liesus pieno produktus (rÅ«gpienį, kefyrą, jogurtą, varškę, sÅ«rį),
 
rinktis maisto produktus, turinčius mažai cukraus, rečiau vartoti saldžius gėrimus, saldumynus,
 
valgyti nesÅ«rų maistą. Didesnis valgomosios druskos vartojimas laikomas vienu iš hipertenzijos rizikos veiksnių. Taip pat manoma, kad ji atima iš mÅ«sų organizmo energiją,
riboti alkoholio vartojimą. Kepenų cirozė, kasos uždegimas, gastritas, vėžys, alkoholinė psichozė, naujagymių apsigimimas ir kitos ligos bei įvairios traumos yra dažniausios piktnaudžiavimo alkoholiu palydovės.
 
Besilaikydami sveikos mitybos taisyklių taip pat nepamirškite pakankamai gerti vandens (1,5-2 litrus per dieną), kuo ilgiau neskubant kramtyti maistą, vengti užkandžių ir greito maisto, laikytis mitybos rėžimo ir kuo daugiau judėti.
 
Ignalinos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Zarasų skyriaus informacija 
NuotraukosZarasų rajono savivaldybė 2014-11-12 15:08:47
Koronavirusas
image
Laisvės angelas
image
Elektroninės paslaugos
image
epaslaugos
Tvarkau Zarasus
image
Tvarkau zarasus
Verta dėmesio
image
Emocinė pagalba
 
veiklos ataskaitos
 
Zarasai
 
Informacija žiniasklaidai
 
Radiacinė sauga
 
Kurortiniai Zarasai
 
Bendruomeninių organizacijų taryba
  
Už švarius Zarasus
 
Projektai
 
 
Apklausa
 
Korupcijai ne
 
Zarasų būstas
 
Šildymas
 
Teise
 
Tvarkau Zarasus
 
Atranka
 
Valstybinė kalba
 
FB
 
112 

 

Teisinė pagalba

 

Love job

Apklausa
image
  • Ar rÅ«Å¡iuojate atliekas?