2020 m. liepos 13 d., pirmadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
Versija neįgaliesiems
Informacija
Naujiena
zrs

Gegužės 17 -oji – pasaulinė hipertenzijos diena

Minint Pasaulinę hipertenzijos dieną Ignalinos  visuomenės sveikatos biuras nori atkreipti visuomenės dėmesį į šią ligą ir paraginti gyventojus reguliariai matuoti kraujo spaudimą!
Labai svarbu anksti nustatyti padidėjusį kraujospūdį ir laiku pradėti sistemingai jį gydyti.
 
Kaip visoje Europoje, taip ir Baltijos bei Šiaurės šalyse pastebėta, kad dažniausia žmonių sergamumo ir mirtingumo priežastis yra širdies ir kraujagyslių ligos. Pagal Lietuvos statistikos departamento duomenis,  Utenos apskrityje nuo širdies ir kraujagyslių ligų 2013 m. mirė 1476 asmenys. Zarasų rajono savivaldybėje - 205 asmenys, iš jų 119 moterų  ir 76 vyrai.
 
Arterinė hipertenzija (AH) – tai liga, pasireiškianti padidintu arteriniu kraujo spaudimu. Padidintu laikomas spaudimas, viršijantis 140/90 mmHg, nustatomas jį kartotinai matuojant. Ši liga – tai įvairių aplinkos ir genetinių veiksnių pasekmė ir šių veiksnių išraiška žmogaus organizme.
 
Dažniausiai arterine hipertenzija serga vyresnio amžiaus, turintys viršsvorį, riebiai ir sūriai valgantys bei rūkantys asmenys. Hipertenzijos didžiausia problema ta, kad kol nėra komplikacijų, ji yra besimptomė. Dažniausiai arterine hipertenzija sergantys žmonės jaučiasi visiškai sveiki, todėl liga paprastai diagnozuojama atsitiktinai, pamatavus kraujo spaudimą. Tačiau hipertenzija nebyliai pažeidžia smulkiąsias kraujagysles, širdį, smegenis, inkstus. Pačioje pradžioje hipertenzija labai dažnai nesukelia jokių simptomų – žmogus gali visiškai nieko nejausti, ir reikėtų tik pasidžiaugti, jei žmogus jaučia galvos skausmus, dūrimus širdies plote, širdies permušimus – tokiais atvejais jis atkreipia į save dėmesį, pasimatuoja kraujospūdį ir sužino savo būklę. 
 
Arterinės hipertenzijos gydymas padeda išvengti sunkių šios ligos komplikacijų. Pagrindinis gydymo principas - nuolat palaikyti optimalų kraujospūdį. Pirmiausia turi būti koreguojamas gyvenimo būdas. Tai -  nemedikamentinis arterinės hipertenzijos gydymo būdas. Gyvensenos koregavimas – tai druskos ribojimas, nutukimo, mitybos korekcija, fizinis aktyvumas, bei žalingų įpročių atsisakymas. Medikamentinio gydymo tikslas - kuo mažesnėmis vaistų dozėmis pasiekti maksimalų efektą. Kad gydymas būtų veiksmingas, pirmiausia reikia šalinti šią ligą sukeliančius rizikos veiksnius.
 
Negydoma arterinė hipertenzija progresuoja ir sutrumpina ligonio gyvenimą iki 20 metų. Tokie žmonės miršta nuo insulto, miokardo infarkto, širdies ar inkstų nepakankamumo. Teisingai ir nuolat koreguojant kraujo spaudimą, šių ligų tikimybę galima sumažinti ir prailginti gyvenimą.
 
Ignalinos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro  Zarasų skyriaus informacija 

Zarasų rajono savivaldybė 2014-05-16 14:23:20