2024 m. kovo 3 d., sekmadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. +370 385 37 173, el.p. [email protected]
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
  • Structure
  • TURIZMO INFORMACIJOS CENTRAS
  • lt kalba
  • en language
Versija neįgaliesiems
Informacija
image
Naujiena
zrs

Į neatrastas Lietuvos vietas – ne tik pamatyti, bet ir pažinti

Nors kitos šalys Lietuvos gyventojams visada buvo patrauklus turizmo objektas, pastaruoju metu pastebimas augantis susidomėjimas kelionėmis po netradicines, mažiau žinomas Lietuvos vietas. Autentiškumo paieškos turistus veda į mažus miestelius ir sodybas, taip pat didėja susidomėjimas Lietuvos gamta, amatais, tradicijomis. Šią tendenciją pastebi ir Zarasų, Kupiškio bei Pasvalio turizmo klasterio ,,(Ne)atrastas turizmas“ turizmo paslaugų teikėjai. Didėjantys lankytojų srautai motyvuoja vietinius verslininkus bei kaimo bendruomenes pasiÅ«lyti kuo įvairesnės edukacinės ir pramoginės veiklos visai šeimai.

 

Krašto tradicijos iš pirmų rankų

Apžvelgiant turizmo klasterio ,,(Ne)atrastas turizmas“ siÅ«lomas paslaugas, pastebima tai, kad lankytojus kviečia ne tik vietos verslininkai, bet ir mažų miestelių bei kaimų bendruomenės. Jų ypač gausu Kupiškio apylinkėse. Antašavos miestelyje lankytojai kviečiami į autentišką XIX amžiaus Antašavos dvaro komplekso kleboniją, kurioje rengiamos edukacijos apie vietovės istoriją, žymius apylinkių gyventojus, klebonijos gyvenimą. Miestelio bendruomenė taip pat kviečia susiburti ir praktinės veiklos: kepti meduolių bei tradicinių lenkiškų (dar vadinamų Švento Jackaus) pyragėlių, o esant norui pasilikti ir pusryčių su klebonu. Istorinį paveldą per edukacinę prizmę patirti kviečia ir Adomynės kaimo bendruomenė. Čia įvairios edukacijos rengiamos senajame Pono Adomo Vilėniškio dvare, kurio svečiams taip pat siÅ«loma paragauti tik Adomynėje ir jos apylinkėse kepamų ,,Pagrabinių bandelių“. Na, o kaimo bendruomenė „Palėvenys“ lankytojus kviečia į buvusio Palėvenės dominikonų vienuolyno ansamblį. Restauruotose svirno patalpose rengiamos istorinės edukacinės bei Kupiškio krašto kulinarinės degustacinės programos.

 

Pramogos kiekvieno skoniui

Be vietinių bendruomenių siÅ«lomų veiklų, Kupiškio apylinkėse lankytojų taip pat laukia ir pramogų organizatoriai. Aviacijos sporto entuziastus į regioną kviečia Kupiškio aeroklubas, kuriame galima ne tik patirti skrydžio teikiamą džiaugsmą bei išgirsti piloto Lauryno Griauzdės pasakojamą aviacijos kÅ«rimosi Lietuvoje istoriją, bet ir įgyti techninių pilotavimo žinių. Na o lankytojai, kurie nori pagilinti žinias apie lietuvišką bitininkystės tradiciją, vis dažniau renkasi apsilankymus bitynuose. Kupiškio kraštas turi išskirtinį bityną „Brolių medus“, kuriam vadovauja broliai Ignas ir Vilius Jackevičiai. Čia siÅ«lomos edukacinės veiklos padeda geriau pažinti bičių gyvenimą, sužinoti medaus bei vaško produktų gamybos ypatumus ir paragauti išskirtinio produkto –vaisių ir medaus guminukų, neturinčių analogo visoje Lietuvoje. Be to, unikalios patirties Kupiškio apylinkėse paieškas lengvina ir verslai, kurie pramogas siÅ«lo derinti su nakvyne. Pailsėti ir geriau pažinti apylinkes kviečia gamtos apsuptyje Lanauskų kaime įsikÅ«rusi sodyba „Lanauskynė“. Čia ne tik paminėsite svarbias šventes, bet ir išgirsite sodybos šeimininkės Ingridos Bernatavičienės istorijų apie įdomius sodybos daiktus, menančius ne vieną dešimtmetį. Apylinkėse svečių laukia ir žvejybos rojus, kuriame galima pagauti žuvį pagal savo norą. Tai - sodyba „Kupiškėnų Starkėnas“, kurioje žvejus pasitinka Marijus ir Evaldas Varnauskai. Sodyba įrengta pagal visus žūklės mėgėjų įgeidžius: suteikiama reikalinga įranga žvejybai, įrengtas lauko židinys ir rÅ«kykla, turėsite galimybę pasišildyti saunoje ir likti nakvynei. Neliks pamiršti ir maudynių entuziastai, kuriems čia siÅ«lomos įvairios pramogos: vandens slidės, vandens dviračiai, irklentės. Na o žolininkė Renata Montvilienė („Renatos sodai“) kviečia atvykti į sodą, įkurtą Lėvens kraštovaizdžio draustinyje ir pajausti laiką, įkvėpti akimirką, kai skleidžiasi rožės žiedas, krenta rudens lapai, šalna paliečia medžius, o pavasarį visa augalijos įvairovė vėl nubunda, taip kviesdama pažinti savo paslaptis.

 


Sodyba „Kupiškėnų Starkėnas“, Kupiškis

 

Zarasai vilioja kulinarinės patirties įvairove

Pramogų bei kokybiško poilsio galimybių gausu ir Zarasų apylinkėse. Čia itin laukiami gastronomijos mėgėjai. Itališkos kultÅ«ros atgarsiais ir nuostabaus skonio ledais turistus vilioja šeimyninė manufaktÅ«ra „Skonus“, kurios širdis yra Loreta Abramavičienė. Čia atvykus paragauti galima net ir ,,Guiness“ alaus ledų. Autentiškose buvusiose Dusetų ligoninės patalpose įsikÅ«ręs „Serpent restoranas“, kuriam vadovauja Marija Kuzmaitė, kviečia degustuoti išskirtinius, su meile pagamintus patiekalus bei paminėti įsimintinas progas su artimaisiais ar draugais. Šis kraštas nepaleis ir be gardžių lauktuvių: „Dusetų krašto gaspadoriai“ siÅ«lo įsigyti kokybiškų jautienos mėsos produktų bei gaminių, o lankytojams pageidaujant kooperatyvo vadovas Aurimas Kuzma papasakos produktų kelią ,,nuo lauko iki stalo“.


Ä® seniausią veikiantį Lietuvos malÅ«ną, Šlyninkos malÅ«ną, pastatytą dar prieš tris šimtus metų, užsukti kviečia Regina Veselienė. Amatų namuose ne tik susipažinsite su duonos keliu, bet ir galėsite įsigyti tautinio paveldo miltų, kruopų ir sėlenų.

 


Šlyninkos malÅ«nas, Zarasai

 

Kviečia pažinti gamtą iš arčiau

Zarasų krašto verslininkai turistus kviečia pasisemti pažintinės patirties. Daugiau kaip 20 metų gyvuojantis ekologinis Dalios ir Rimo Vaitukaičių šeimos bitynas „MedÅ«kis“ siÅ«lo supažindinti su bitininko kasdienybe bei vaško žvakių liejimo tradicija, o gamtos gidė Dalia kviečia leistis į dieninį arba naktinį žygį po Zarasų apylinkes. Apsvaigus nuo gamtos ir įspÅ«džių siÅ«loma pasilikti nakvynei erdviuose apartamentuose, o jeigu norite pasilikti šiame Lietuvos krašte ilgesnį laiką, įkvėpimo ir ramybės ieškokite gamtos apsuptyje įsikÅ«rusiame „Inovatorių slėnyje“ (laboratorija ,,Medus“). Tai erdvė Basųjų Karmelitų vienuolyne, kurioje galima ne tik grįžti prie apleisto asmeninio projekto, bet ir atvykti dirbti su kolegų ar bendraminčių grupe.

 

Per edukacines veiklas atgyja nykstančios tradicijos

Trečiasis klasterio kraštas – Pasvalys – lankytojus kviečia pažinti apylinkių autentiškumą dalyvaujant įvairiose edukacinėse, pramoginėse ir gastronominėse veiklose. „Atžalyno“ bendruomenė moksleiviams ir kitoms lankytojų grupėms rengia plonų ir traškių ,,Žagarėlių su prisiminimais“ dirbtuves. Smaližių laukia ir Raubonių kaimo bendruomenė. Ji kviečia ne tik paragauti įvairių desertų, bet ir minti mįsles bei atskleisti močiučių kulinarines paslaptis raitant įvairių įdarų raubonietiškus „virtienius“. Ä® kulinarinius nuotykius leistis ragina ir Namišių krašto bendruomenė. Ji savo patalpose lankytojams pristato unikalią edukacinę programą ,,Patiekalai iš krekenų“. Bendruomenės gaspadinės ir gaspadoriai supažindina su keptų ir virtų krekenų, krekeninių piernikų, krekenų deserto, krekeninių lakštinių gaminimo bÅ«dais, krekenų maistinėmis ir vaistinėmis savybėmis. O tiems, kurie autentikos prieskonių ieško ne per gastronominę patirtį, duris plačiai atveria ant Tatulos upės kranto įsikÅ«ręs Raubonių malÅ«nas-karšykla-verpykla. Šiame XIX a. pabaigos technikos paveldo statinyje Vaidotas ir Gintarė Gikiai pristato grÅ«dų malimo ir vilnos apdirbimo technologinę įrangą, supažindina su vilnos keliu ir veltinio pirties tradicija. Vis daugiau įvairių verslų Zarasų, Kupiškio bei Pasvalio turizmo klasteryje kviečia ne tik užsukti, pamatyti ir važiuoti toliau. Iniciatyvios bendruomenės ir vietos verslininkai gaivina blėstančias tradicijas, vis aktyviau domisi savojo krašto istorija, antram gyvenimui prikelia autentiškas erdves. Pakeitus informacinius stendus gyvomis įtraukiančiomis veiklomis, lankytojai ne tik šviečiami pasitelkiant tradicijas, bet ir skatinami naujai pažvelgti į tai, kas mus supa kasdien, – gamtos ir žmogaus santykį, žmonių tarpusavio ryšÄ¯.

 


Raubonių malÅ«nas-karšykla-verpykla, Pasvaly

 

Straipsnis yra parengtas siekiant pristatyti Kupiškio rajono vietos veiklos grupės kartu su partneriais Zarasų rajono vietos veiklos grupe bei Pasvalio rajono vietos veiklos grupe įgyvendinamą teritorinio bendradarbiavimo projektą „Turizmo klasterio Zarasų, Kupiškio ir Pasvalio rajonuose kÅ«rimas“ (paraiškos kodas – 44TT-KP-21-1-00901-PR00)“, kuris yra finansuojamas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonę „LEADER“ veiklos sritį „VVG bendradarbiavimo projektų rengimas ir įgyvendinimas“.

 


Zarasų rajono savivaldybė 2022-11-28 13:23:50
MERĖ
Tikime laisve 2024
image
Zarasų rajono savivaldybės atsinaujinančių išteklių energijos naudojimo plėtros veiksmų planas iki 2030 m.
image
Komunalinės atliekos
image
Elektroninės paslaugos
image
epaslaugos
Verta dėmesio
image
 
 
 
Emocinė pagalba
 
veiklos ataskaitos
 
Informacija žiniasklaidai
 
Radiacinė sauga
  
Projektai
 
 
Apklausa
 
Korupcijai ne
 
Zarasų būstas
 
Šildymas
 
Teise
 
Tvarkau Zarasus
 
Atranka
 
Valstybinė kalba
 
FB
 
112 

 

Teisinė pagalba

 

Apklausa
image
  • Ar jums pakanka informacijos apie Zarasų rajono savivaldybės veiklą?