2023 m. gruodžio 3 d., sekmadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, el.p. [email protected]
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
  • Structure
  • TURIZMO INFORMACIJOS CENTRAS
  • lt kalba
  • en language
Versija neįgaliesiems
Informacija
image
Naujiena
zrs

Išskirtiniai archeologiniai radiniai Mineikiškių piliakalnyje (Zarasų rajonas): atrasta prieš 3,5 tūkst. metų įsikūrusi gyvenvietė

Lietuvos istorijos instituto archeologė dr. Agnė Čivilytė ir doktorantas Vytenis Podėnas, įgyvendindami Lietuvos mokslo tarybos finansuojamą mokslininkų grupės projektą ,,Vėlyvojo bronzos amžiaus (1100 - 500 m. pr. Kr.) ekonomika rytiniame Baltijos jÅ«ros regione: naujo modelio link“, atrado senosios gyvenvietės vietą ir gausybę istorinių radinių Mineikiškių piliakalnyje (Zarasų seniÅ«nija). Mineikiškių piliakalnis datuojamas I tÅ«kst. pr. m. e. – I tÅ«kst. pr., mokslininkų buvo žvalgytas 1949 m., 1972 m. Vadovaujantis šiais žvalgybiniais tyrimais buvo spėjama, jog čia galima bÅ«tų aptikti senosios gyvenvietės pėdsakus. Mokslininkų spėjimai pasitvirtino unikaliais radiniais, kuriais jie pasidalino su Zarasų rajono savivaldybės atstovų grupe: vicemeru Arnoldu Abramavičiumi, Administracijos direktoriaus pavaduotoju Remigijumi Lamanausku, VšÄ® Zarasų turizmo ir verslo informacijos centro direktore Nijole Šukštuliene, Zarasų rajono savivaldybės administracijos Bendrųjų reikalų skyriaus vedėja Svetlana Veikšriene, Švietimo ir kultÅ«ros skyriaus vedėjo pavaduotoja Daiva Šukštuliene, Zarasų krašto muziejininku Kęstu Vasilevskiu ir žiniasklaidos atstovais: laikrašÄio ,,Zarasų kraštas“ redaktoriumi Vytautu Šerėnu ir laikrašÄio ,,Utenos apskrities žinios“ redaktore Kristina Ramanauskaite.


Archeologė dr. Agnė Čivilytė pasakojo, jog tokio tipo gyvenvietės atradimas, kai archeologinėje aikštelėje matomas aiškus medinės rąstelių tvoros fragmentas, yra retas reiškinys. ,,Geriausiai tokie vaizdai atsiskleidžia nuo pakeliamo į dangų drono“ – sakė dr. Agnė Čivilytė. Mokslininkė supažindino su pristatomojo laikmečio žmonių gyvenimo bÅ«du, kai pagrindiniais keliais buvo vandens keliai (šalia Mineikiškių piliakalnio teka upė Nikaja, priklausanti Dauguvos baseinui), dominavo gyvulininkystė (auginamos maistui kiaulės, ožkos), dirbiniai iš kaulų, ragų, akmens. Kasinėjimų metu Mineikiškių piliakalnyje rasti: gyvulių kaulai (manoma, jog buvo valgoma ir arkliena), kaulinės adatos, raginis vinis, įvairių formų akmeniniai kirvukai (vienas baltų smilčių vaikiškas (be paskirties, kaip galimas suaugusiųjų veiklos kopijavimas), kauliniai amuletai su skylute, žvėrių dantys. Mokslininkai rado akmeninį karo kirvį su dviem brÅ«kšniais, kas gali liudyti, jog jis priklauso skandinaviškai kultÅ«rai, taip pat rastos formos lieti metalui – visi šie radiniai įrodo, jog ir Baltų žemėse prieš 3,5 tÅ«kst. metų gyvenę žmonės pažino metalo liejimo techniką, palaikė ryšius su Skandinavijos žemių gyventojais, dirbiniai iš metalo buvo lyg ano laikmečio pinigai, mainų objektas. Baltijos gentys parduodavo gintarą. Kol kas nei gintaro, nei metalo Mineikiškių piliakalnio senojoje gyvenvietėje nerasta.


Mokslininkai dėkojo už pagalbą vietos seniÅ«nui, Štadvilių bendruomenei, pasakojo, jog tai tik bendradarbiavimo pradžia. Archeologiniai kasinėjimai senojoje gyvenvietėje bus tęsiami. Minėto projekto partneriai - Gioteborgo universitetas (Švedija). Mokslininkų grupėje dar dirba Karolis Minkevičius (Vilniaus Universitetas), Giedrė Piličiauskienė (Vilniaus Universitetas), Heidi Luik (Tartu universitetas).


Dėkojame Lietuvos istorijos instituto mokslininkams: direktoriaus pavaduotojui mokslo reikalams S. Grybkauskui, archeologei dr. Agnei Čivilytei, doktorantui Vyteniui Podėnui už galimybę iš arti pamatyti ką tik atrastus unikalius archeologinius radinius. Atskleistos paslaptys ir naujos žinios masina tiek mokslininkus, tiek istorija besidominančius smalsuolius. Tikime, jog bendradarbiaudami, ne tik labiau pažinsime savo gimtąjį kraštą, bet ir atskleisime jo unikalias sąsajas.


Informaciją parengė Daiva Šukštulienė, Zarasų rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir kultÅ«ros skyriaus vedėjo pavaduotoja


Svetlana Veikšrienė 2020-08-13 08:40:44
MERĖ
Renginių organizatoriams
image
Zarasų rajono savivaldybės atsinaujinančių išteklių energijos naudojimo plėtros veiksmų planas iki 2030 m.
image
Komunalinės atliekos
image
Elektroninės paslaugos
image
epaslaugos
Verta dėmesio
image
 
 
 
Emocinė pagalba
 
veiklos ataskaitos
 
Informacija žiniasklaidai
 
Radiacinė sauga
  
Projektai
 
 
Apklausa
 
Korupcijai ne
 
Zarasų būstas
 
Šildymas
 
Teise
 
Tvarkau Zarasus
 
Atranka
 
Valstybinė kalba
 
FB
 
112 

 

Teisinė pagalba

Apklausa
image
  • Ar jums pakanka informacijos apie Zarasų rajono savivaldybės veiklą?