2020 m. liepos 12 d., sekmadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
Versija neįgaliesiems
Informacija
Naujiena
zrs

Kaip įveikti nemalonius įpročius?

 Henri-kas, anksčiau nešiojęs ant akių krentančius plaukus, ir dabar lyg juos at-mesdamas vis kresteli galvą, nors plaukus jau senokai kerpasi trumpai. Evelina iš nuobodulio pradeda koja trypti kokį nors ritmą. Viktorija groda-ma pianinu ir įsijausdama į muziką ima garsiai kvėpuoti – iš šalies atrodo keistai, bet merginai tai labai padeda ir ji pelnė ne vieną apdovanojimą. O štai Karolina vengia akių kontakto su pašnekovu, nors neturi tam priežas-čių. „Susivokdama, jog taip darau, pasijaučiu nejaukiai“, – guodžiasi mer-gina. Nojus, kaip ir daugelis jaunų žmonių pabandęs rūkyti, niekaip negali atsikratyti šio kenksmingo įpročio. Problemų turi ir Tomas. „Kai pradedu nervintis, mano kūną apima drebulys, ypač dreba rankos. Kaip vaikinas la-bai to gėdijuosi ir nežinau, kaip to atsikratyti“, – skundžiasi Tomas.
Psichologai yra prirašę begalę įvairių straipsnių, kaip atsikratyti vieno ar kito įpročio ar priklausomybės: norintiems mesti rūkyti patariama valgyti ledinukus, nagų kramtytojams – pirštus barstyti druska („naguočiai“, pa-bandykite, turėtų padėti) ir pan. Bet žodis iš pirmų lūpų visada veiksmin-gesnis. Taigi mes ir paprašėme Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos psichologės Genovaitės VADAIŠIENĖS patarimų, kaip atsikratyti vieno ar kito įpro-čio.
„Visų pirma jums patiems reikia suvokti, kokiose situacijose jūsų įpro-tis dažniausiai pasireiškia. Nepatingėkite, įsigykite sąsiuvinį ir kasdien apra-šykite visas situacijas, susijusias su nekenčiamu veiksmu. Po savaitės vis-ką gerai išanalizuokite. Po kurio laiko pajusite, kad jūsų „toks artimas šir-džiai“ įprotis nors dar neišnyko, bet jau tapo jums patiems pastebimas ir atstumiantis. Tarkim, jūs pripratote iki kraujo nukramtyti odeles apie na-gus. Jei jūs tai anksčiau darydavote „mechaniškai“, tai yra nesuvokdami, tai dabar neramioje situacijoje pajusite stiprius trukdžius – nelemtos šerpe-tos jums net trukdys ir atitrauks dėmesį nuo problemos. Šis atradimas bus jums netikėtas, gal net norėsis grįžti prie savo išsigelbėjimo – „brangiojo“ įpročio. Svarbiausia, nepasiduokite tokiai pagundai ir nepraraskite kontro-lės. Na, o dabar reikia apdovanoti save už patiriamas kančias. Tai geriau-sia padaryti keičiant įprotį kuo nors kitu. Žmonėms, kurių įpročiai susiję su rankomis, labiausiai tiks koks nors nedidelis apvalus daiktas, sunkokas, vėsus ir malonus liesti, pavyzdžiui, stiklinis kamuoliukas. Jei įpročiai susiję su burna (rūkymas, lūpų kandžiojimas ar net keikimasis), reikėtų paliesti lūpas kuo nors šaltu – ledo gabalėliu, metaliniu daiktu. Jei tai „kojinis“ įprotis (kojų drebinimas, trūkčiojimas, trepsėjimas), atsistokite į „trečią“ poziciją (kulnai kartu, kojų pirštai į išorę)“, – pataria psichologė G. Vadai-šienė.
Ačiū psichologei už išties naudingus patarimus! Pabandykite jais pasi-naudoti. Ir prisiminkite – įpročių galima atsikratyti, tereikia pasitelkti norą bei valią. Sėkmės!
Bendraamžius ir psichologę kalbino bei straipsnį parengė Arianda GRIŠČENKO, jai talkino Milda KOLESNIKOVAITĖ ir Dominyka PARADNIKAITĖ. 
 
NuotraukosArianda Griščenko 2013-04-15 17:42:54