Kaip jautiesi, NAUJOKE? (2)
Gimnazijoje kasmet atliekamas naujai atvykusių mokinių adaptacijos tyrimas. Šių metų rezultatai rodo, kad dauguma mokinių jauÄiasi pritapÄ™ mokykloje, gerai sutaria su klasÄ—s draugais, o jei ko ir bijo, tai tik kontrolinių darbų ir gauti už juos blogÄ… pažymį. TaÄiau vienam kitam jaunuoliui tapti savu naujame kolektyve visgi sekasi sunkiau.
Tokiems jaunuoliams patarimų gali duoti ir patys bendraamžiai. Jie sako, jog svarbiausia išlikti savimi – nesi aukso puodas, kad kiekvienam patiktum. Bet ir nereikÄ—tų daryti esminių klaidų: neužsisklÄ™sti, neignoruoti aplinkinių arba atvirkšÄiai – neišsišokti, nesipÅ«sti ir nepasirodyti ,,kas per aš“... Pagaliau ilgainiui atsiras kompanija, kurioje galÄ—si bÅ«ti savimi.
Atstumtiems naujajame kolektyve patarimų negaili ir mūsų pakalbinta psichologė. Antai 17-etis Linas skundėsi, kad naujoje mokykloje jo visi nemėgę, ignoravę, nė nemėginę susipažinti, priimti į savo draugų būrį, mokiniai buvę nedrausmingi, neklausę mokytojų, taigi jam tekę rinktis kitą mokyklą...
„Kas lemia tokį kitų mokinių elgesį? Tokioje situacijoje vertybių sistema iškreipiama: tolerancija, pagalba kitam, draugiškumas, pagarba tampa nevertinamu elgesiu. TyÄiojimasis tampa tokiu elgesiu, kuris leidžia vaikams tapti lyderiais, bÅ«ti vertinamiems ir gerbiamiems. Šioje situacijoje svarbiausia yra netylÄ—ti, nes skriaudÄ—jai bijo viešumo“, – teigia psichologÄ— G. VadaišienÄ—.
16-metei JÅ«ratei klasÄ— taip pat patiko ne iškart, bet palaipsniui ji susibiÄiuliavo su visais, nes, nors ir nebuvo pilka pelytÄ—, stengÄ—si nesivelti į konfliktus, apgalvoti, kÄ… sakyti ir kaip elgtis tam tikrose situacijose.
Taigi ir mes, psichologei Genovaitei ir „veteranams“, tai yra „savo vietÄ…“ klasÄ—je turintiems jaunuoliams, padedant surašÄ—me sÄ…rašÄ… patarimų, kaip gi reikÄ—tų elgtis atÄ—jus į naujÄ… mokyklÄ…, klasÄ™, apskritai į naujÄ… kolektyvÄ…, kad jame greiÄiau taptum savu(-a) ir gerbiamu(-a).
*Nebijok teirautis ir klausti.
*Neparodyk, kad bijai Äia nepritapti.
*NeišsigÄ…sk išbandymų, neparodyk dÄ—l to susierzinimo, pykÄio.
*Nesielk neapgalvotai, nesivelk į konfliktus.
*BÅ«k ramus ir tvirtas, bet turi nustatyti ribas, kad „neliptų tau ant galvos“. Svarbiausia – lik savimi.
*Nepadlaižiauk mokytojams.
*Šypsokis ir išklausyk kitus, bÅ«k draugiškas, paslaugus.
*Susirask mÄ—giamÄ… užsiÄ—mimÄ…, tarp bendraklasių ieškok žmonių su panašiais interesais ir pomÄ—giais. Nebijok prieiti prie jų ir užkalbinti.
*Nebijok išsiskirti, bet paisyk nerašytų mokyklos taisyklių.
Jei paisysite šių patarimų, tikÄ—kimÄ—s, kad jÅ«sų bendravimas su bendraamžiais klostysis sklandžiau. Beje, šie patarimai tinka ne vien naujokams...
Medžiagą parengė Sandra PETKUTĖ ir Dominyka PARADNIKAITĖ.