2021 m. kovo 9 d., antradienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
Versija neįgaliesiems
Informacija
Naujiena
zrs

Kaip jautiesi, NAUJOKE? (2)

 Gimnazijoje kasmet atliekamas naujai atvykusių mokinių adaptacijos tyrimas. Šių metų rezultatai rodo, kad dauguma mokinių jaučiasi pritapę mokykloje, gerai sutaria su klasės draugais, o jei ko ir bijo, tai tik kontrolinių darbų ir gauti už juos blogą pažymį. Tačiau vienam kitam jaunuoliui tapti savu naujame kolektyve visgi sekasi sunkiau.
Tokiems jaunuoliams patarimų gali duoti ir patys bendraamžiai. Jie sako, jog svarbiausia išlikti savimi – nesi aukso puodas, kad kiekvienam patiktum. Bet ir nereikėtų daryti esminių klaidų: neužsisklęsti, neignoruoti aplinkinių arba atvirkšÄiai – neišsišokti, nesipÅ«sti ir nepasirodyti ,,kas per aš“... Pagaliau ilgainiui atsiras kompanija, kurioje galėsi bÅ«ti savimi.
Atstumtiems naujajame kolektyve patarimų negaili ir mÅ«sų pakalbinta psichologė. Antai 17-etis Linas skundėsi, kad naujoje mokykloje jo visi nemėgę, ignoravę, nė nemėginę susipažinti, priimti į savo draugų bÅ«rį, mokiniai buvę nedrausmingi, neklausę mokytojų, taigi jam tekę rinktis kitą mokyklą... 
„Kas lemia tokį kitų mokinių elgesį? Tokioje situacijoje vertybių sistema iškreipiama: tolerancija, pagalba kitam, draugiškumas, pagarba tampa nevertinamu elgesiu. Tyčiojimasis tampa tokiu elgesiu, kuris leidžia vaikams tapti lyderiais, bÅ«ti vertinamiems ir gerbiamiems. Šioje situacijoje svarbiausia yra netylėti, nes skriaudėjai bijo viešumo“, – teigia psichologė G. Vadaišienė. 
16-metei  JÅ«ratei klasė taip pat patiko ne iškart, bet palaipsniui ji susibičiuliavo su visais, nes, nors ir nebuvo pilka pelytė, stengėsi nesivelti į konfliktus, apgalvoti, ką sakyti ir kaip elgtis tam tikrose situacijose.
Taigi ir mes, psichologei Genovaitei ir „veteranams“, tai yra „savo vietą“ klasėje turintiems jaunuoliams, padedant surašÄ—me sąrašÄ… patarimų, kaip gi reikėtų elgtis atėjus į naują mokyklą, klasę, apskritai į naują kolektyvą, kad jame greičiau taptum savu(-a) ir gerbiamu(-a).
*Nebijok teirautis ir klausti.
*Neparodyk, kad bijai čia nepritapti.
*Neišsigąsk išbandymų, neparodyk dėl to susierzinimo, pykčio.
*Nesielk neapgalvotai, nesivelk į konfliktus.
*BÅ«k ramus ir tvirtas, bet turi nustatyti ribas, kad „neliptų tau ant galvos“. Svarbiausia – lik savimi.
*Nepadlaižiauk mokytojams.
*Šypsokis ir išklausyk kitus, bÅ«k draugiškas, paslaugus.
*Susirask mėgiamą užsiėmimą, tarp bendraklasių ieškok žmonių su panašiais interesais ir pomėgiais. Nebijok prieiti prie jų ir užkalbinti.
*Nebijok išsiskirti, bet paisyk nerašytų mokyklos taisyklių.
Jei paisysite šių patarimų, tikėkimės, kad jÅ«sų bendravimas su bendraamžiais klostysis sklandžiau. Beje, šie patarimai tinka ne vien naujokams...
Medžiagą parengė Sandra PETKUTĖ ir Dominyka PARADNIKAITĖ.
 

Arianda Griščenko 2012-12-05 16:43:20