2021 m. kovo 5 d., penktadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
Versija neįgaliesiems
Informacija
Naujiena
zrs

Kas lėmė sąskaitos dydį: sumažėjusi šilumos kaina ar padidėjęs šilumos suvartojimas?

 

ŠÄ¯ sausį vidutinė lauko oro temperatÅ«ra Zarasuose siekė -4,4ºC šalčio, kai prieš metus buvo daug šilčiau - vidutinė temperatÅ«ra sudarė 1,7ºC šilumos. Dėl šaltesnių orų išaugęs šilumos suvartojimas, lyginant su praėjusių metų atitinkamu laikotarpiu, nulėmė, jog gyventojų sąskaitos už patalpų šildymą šÄ¯ sausį vidutiniškai 12 proc. didesnės, nors AB “Panevėžio energija“ šilumos kaina buvo 15,9 proc. mažesnė nei pernai sausį. 
 
Šių metų sausį visuose daugiabučiuose, tiek modernizuotuose, tiek tipiniuose senos statybos neapšiltintuose daugiabučiuose butų šildymui vidutiniškai suvartota 32 proc. daugiau šilumos nei pernai. 50 kv. metrų ploto buto šildymui reikėjo vidutiniškai 900 kWh (18 kWh/vienam kv. m) šilumos. ŠÄ¯ sausį už 50 kv. metrų ploto buto šildymą gyventojai vidutiniškai išleis 41,50 euro. Prieš metus buvo mokėta apie 37 eurus.
 
Šilumos suvartojimo kiekis priklauso nuo energetinės namo kokybės, šilumos punkto automatizavimo lygio, vidaus šildymo ir karšto vandens tiekimo sistemos subalansavimo, gyventojų norimo patalpose šilumos komforto lygio bei namo šilumos Å«kio priežiÅ«ros. Ä®vertinus visus faktorius, šÄ¯ sausį mažiausiai šilumos suvartojančių, renovuotų daugiabučių gyventojams vieno kv. metro šildymas vidutiniškai kainavo 63 centus. Atnaujintuose ar po 1993 m. pastatytuose daugiabučiuose namuose, 50 kv. metrų bute vidutiniškai suvartota 685 kWh (13,7 kWh/vienam kv. m) šilumos. Išlaidos už šildymą tokio dydžio bÅ«stui vidutiniškai sudarė 31,50 euro.
 
Daugiabučiuose, kurie šiuo metu nėra renovuoti, 50 kv. m ploto buto šildymui i vidutiniškai reikėjo 1195 kWh (23,9 kWh/vienam kv. m) šilumos. Tokių namų vieno kv. metro šildymas vidutiniškai kainavo 1,11 euro. Išlaidos už šildymą tokio dydžio bÅ«stui vidutiniškai sudarė 55,50 euro.
 
Atlikti skaičiavimai leidžia matyti suvartotos šilumos skirtumą pagal daugiabučių namų tipus, todėl akivaizdu, jog gyventojai savo išlaidas už šildymą gali sumažinti tik taupydami šilumą, atliekant namo renovaciją, apšiltinant namą, automatizuojant šilumos punktą, modernizuojant namo šildymo sistemą.
 
AB „Panevėžio energija“, siekdama kuo mažesnės šilumos kainos, kasmet mažina iškastinio kuro naudojimą šilumos gamyboje ir siekia didesnio gamybos ir tiekimo efektyvumo visuose eksploatuojamuose rajonuose. 2020 m. bendrovės eksploatuojamų katilinių kuro struktÅ«roje biokuras sudarė 91,8 proc. Pagal šilumos kainą 2021 m. vasario mėnesį AB „Panevėžio energija” yra 8-oje vietoje nuo mažiausios kainos tarp 49 šilumos tiekimo įmonių Lietuvoje.
 
Informacija gyventojams
 
Kol orai šalti, verta prisiminti pagrindines šilumos taupymo taisykles, prieinamas kiekvienam namų Å«kiui:
 
- neįleiskime į butą šalto oro (jei to nereikia vėdinimui). Pabrėžtina, kad ir naujoviški langai reikalingi priežiÅ«ros ir periodinio sureguliavimo, kad išliktų sandarÅ«s. Dar vienas bÅ«das mažinti šilumos nuostolius per langus be jų pakeitimo moderniais – išorinių žaliuzių įrengimas. Apsauginės žaliuzės daugiau saugo nuo tiesioginės vėjo įtakos, tuo tarpu turinčios apšiltintas lameles yra labai efektyvios. Kiekvienas daugiabučio gyventojas gali prisidėti prie taupymo, prižiÅ«rėdamas, kad žiemą sandariai užsidarytų lauko durys, kad laiptinėse nebÅ«tų pravirų ar tik vieną stiklą turinčių langų.
 
- taupykime radiatorių skleidžiamą šilumą. Geram ir efektyviam patalpų šildymui didelę reikšmę turi mokėjimas išnaudoti visas šildymo prietaiso galimybes. Kadangi šiluma intensyviausiai sklinda ta kryptimi, kur didžiausias temperatÅ«rų skirtumas, žiemą - nuo karšto radiatoriaus per sieną link lauko oro, todėl tarp radiatoriaus ir sienos įrengtas ekranas yra labai gera priemonė, jei norima daugiau radiatoriaus išspinduliuotos šilumos panaudoti buto, o ne lauko oro šildymui. Keičiant radiatorius naujais, svarbu ne tik jo projektinės galios išsaugojimas, bet ir teisingas įrengimas. Žinotina, kad minimalÅ«s atstumai (ypač svarbu naujiems plieniniams radiatoriams) nuo radiatoriaus viršaus iki palangės ir nuo apačios iki grindų turėtų bÅ«ti ne mažiau 5, o geriausia - 10 cm. Nuo sienos iki radiatoriaus nugarėlės turėtų bÅ«ti ne mažesnis nei 2 cm atstumas, kad nesusidarytų šilto oro kamštis, trukdantis cirkuliuojančiam patalpos orui "apiplauti? karštus radiatoriaus paviršius.
 
- vėdinkime teisingai. Pagrindinės patalpų vėdinimo taisyklės paprastos: vėdinti reikia trumpai (priklausomai nuo lauko oro temperatÅ«ros kelias - keliolika minučių); vėdinant langas turi bÅ«ti atveriamas kuo plačiau, vėdinimą galima pagreitinti, sudarant skersvėjį (turint omenyje patalpoje esančių asmenų saugumą). Šaltas, už šiltą orą sunkesnis lauko oras kaip banga įtekės į patalpą ir leisis link grindų - kai jis užpildys visą patalpą, užterštas šiltas oras bus išstumtas lauk – vėdinimas baigtas.
 
- išnaudokime visas aplinkybes. Yra šilumos taupymo priemonių, kurios nereikalauja jokių materialinių sąnaudų: pvz.: viena jų – baldų ir aksesuarų išnaudojimas: dideles spintas, sekcijas statant prie lauko sienų (turėtų likti bent 1–2 cm plyšys), ar ant sienų kabinant didelius paveikslus, dekoratyvinius kilimus bei gobelenus padidinama tos vietos šiluminė varža ir per sieną prarandamas mažesnis šilumos kiekis. Svarbu ne tik užuolaidomis, bet ir baldais (sofomis, lovomis, stalais) neužstatyti šildymo prietaisų – tik gera patalpos oro cirkuliacija užtikrina ekonomišką šildymą. Storas kilimas ant grindų (ypač - pirmojo aukšto patalpose) – geras sprendimas gyventi šilčiau ir neleisti buto šilumai nutekėti į šaltą rÅ«sį. Saulėtą dieną į pietus (ir net į rytus ar vakarus) orientuotų langų atidengimas leis saulei įšildyti ne tik kambario orą, bet ir apšviestus sienų, grindų ar baldų fragmentus. Saulei nešviečiant reikėtų elgtis atvirkšÄiai – storos, trumpos, iki palangės, užuolaidos yra visai nebloga apsauga nuo per stiklą ir lango rėmo nesandarumus patenkančio šalto oro.
 
xxx
 
Daugiau informacijos apie šilumos suvartojimą bei mokėjimus už suvartotą šilumą galite rasti www.pe.lt - Šilumos suvartojimas daugiabučiuose namuose. AB „Panevėžio energija“ vartotojai, prisijungę prie Klientų savitarnos portalo bendrovės interneto svetainėje gali peržiÅ«rėti jiems pateiktas sąskaitas už sunaudotą šilumą ir karštą vandenį, jas atsispausdinti, apmokėti elektroniniu bÅ«du bei deklaruoti karšto vandens skaitiklių rodmenis.

Svetlana Veikšrienė 2021-02-18 13:12:38