2024 m. birželio 23 d., sekmadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. +370 385 37 173, el.p. [email protected]
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
  • Structure
  • TURIZMO INFORMACIJOS CENTRAS
  • lt kalba
  • en language
Versija neįgaliesiems
Informacija
image
Naujiena
zrs

Kodėl viskas jam?!

 „Pagrandukas“ KASPARAS (13 m.) pasakojo: „Turiu du vyresnius brolius. Gaila, bet jie jau nebegyvena namuose – mokosi  Kaune ir tik kartais atvažiuoja į svečius. Kai buvome mažesni ir gyvenome visi kartu, broliai dažnai prižiÅ«rėdavo mane. Ä®vairių nesutarimų tada bÅ«davo – ir mušdavomės, ir pykdavomės, tačiau greitai vėl susitaikydavome. O ir pykdavomės dėl kvailų niekų, tiesiog dėl saldumynų ar žaidimų. Gal ir aš norėčiau pabÅ«ti vyresniojo vietoje, tačiau labai nesiskundžiu bÅ«damas mažiausias. Juk smagu, kai vyresnieji broliai grįždami į namus atveža lauktuvių. Nesiskundžiu ir didesniu tėvų bei senelių dėmesiu, man tai patinka“.
Šeimoje vyriausia LAURA (16 m.) tikino, kad negera bÅ«ti vyriausiu vaiku, nes „tėvai mažiau myli ir ant vyriausio vaiko pečių gula atsakomybė rÅ«pintis jaunesniais broliukais ir sesutėmis“. Lauros nuomone, geriausia yra bÅ«ti kažkur vidury: jauniausias vaikas yra daugiausia skriaudžiamas, vyriausias apkraunamas pareigomis, o štai viduriniajam nereikia bÅ«ti tokiam savarankiškam...
„Turiu tris seses ir vieną brolį. Kiekvienas turime atskirą kambarį, todėl neįgrystame vienas kitam. Kadangi esu vyriausias, dažnai tenka atlikti daug daugiau įvairių namų ruošos darbų nei kitiems. Tačiau dėl to labai nepykstu, juk reikia rodyti pavyzdį mažesniems. Jei reikėtų pasirinkti, ar norėčiau likti vienturtis, griežtai atsakyčiau – ne. Seses ir brolį be galo myliu ir džiaugiuosi visus juos turėdamas. Stengiuosi niekada jų nenuskriausti ir dalytis viskuo, ką turiu“, – pasakojo nuoširdusis DOBILAS (12 m.).
Pakalbinome ir vienos šeimos narius RASĄ bei VYTAUTĄ.
RASA (15 m.) sakė: „Esu jauniausia savo šeimoje, turiu du brolius ir dvi seses. Manau, tai, jog esu jauniausia, man atnešÄ— ir šiek tiek pliusų, ir minusų. Pliusas tas, kad man tekdavo mažiau namų ruošos darbų, mane daugiau lepino, bet minusas – kad mano nuomonė ne visada buvo svarbi, ir tai man buvo labai skaudu. Šiuo metu gyvenu tik su tėvais ir trejais metais vyresne seserimi, tad nebesvarbu, kad esu jauniausia“.
VYTAUTAS (25 m.): „Labai džiaugiuosi, kad buvau ir esu vyriausias vaikas šeimoje. Tėvai mus myli ir mylėjo vienodai, tačiau manimi labiausiai pasitikėdavo, o aš labai tuo didžiavausi. Žinoma, turėjau daugiau pareigų, darbų, teko prižiÅ«rėti jaunesnius, tačiau buvau tėčio numylėtinis, o tai daug man reiškė“. 
O ką mano vyresnioji ir jaunesnioji seserys AKVILĖ ir KOTRYNA?
AKVILĖ (20 m.): „Vyriausio privalumai tie, kad tenka bÅ«ti atsakingam už jaunesnį. Gerai, jei tau tai patinka. Tačiau atsakomybė gali bÅ«ti ir minusas, kadangi turi stebėti, jog mažesnieji „neprisidirbtų“. Tada esi iš dalies kaltas, nes esi vyresnis ir turėjai juos prižiÅ«rėti. Kartais tai įkyrėdavo, bet šiaip man patinka bÅ«ti vyresne – esi autoritetas, o kam gi nepatiktų bÅ«ti autoritetu? Ir šiaip – esi vyresnė, o tai „kieta“. Jaunesniąja bÅ«ti nenoriu. LiÅ«dna bÅ«na, nes tu „maliafka“, kiek atstumta, vyresni labiau nori bÅ«ti su vyresniais. Visgi vyresnio brolio norėtųsi, manau, kaip ir daugumai mergaičių, merginų, deja...“ 
KOTRYNA (17 m.): „Nors aš ir jauniausia šeimoje, tačiau tai nereiškia, jog esu labiausiai skriaudžiama. Gal tai dėl mano charakterio – kai prireikia, net vyresnius apibaru. O „užuodusi“ išnaudojimą nenusileidžiu, nepasiduodu. Turėti vyresnius – tai kaip atrama, juk gali kreiptis į juos su savais klausimais, pasisemti patirties. Tau žymiai lengviau, nes vyresnis eina priekyje, pramina tau kelią, gali jo pasiklausti vienokio ar kitokio dalyko. Jaunesniu bÅ«ti blogai tik dėl to, jog neretai nauji daiktai perkami vyresniam, o tau lieka padėvėti... Drabužius dažnai nešioji sesės išaugtinius, telefonas sesei („tu per maža“), kompiuteris sesės („tu nemoki naudotis – nelįsk“)... Bent jau taip buvo, kai buvom mažesnės. Dabar su Akvile sutariame gerai, nes tie keli metai abiems užaugus didelės reikšmės nebeturi“.
Kad ir kiek besipyktumėme, besipeštumėme, žinome, jog niekas mums neatstos brolio ar sesės. Šiaip ar taip, tėvai vaikus myli vienodai, nesvarbu, ar jis vyriausias, ar jauniausias. Tiesiog vyresnieji turėtų prisiminti, kad ir jie buvo lepinami maži, tačiau paaugus lepinimas atiteko jaunesniems. O ir jaunesnieji neturėtų niurzgėti, kad jiems leidžiama mažiau, – užaugs ir įgys daugiau teisių.
Bet... Gal tiesiog tėvams reikėtų pagalvoti, ar tikrai vyresnysis vaikas privalo bÅ«ti atsakingas už jaunesnį. Gal tėvai taip nori palengvinti savo pareigos naštą, dalį atsakomybės užkraudami ant vyresniojo pečių? Prieš bausdami vyresnįjį dėl jaunėlio nepriežiÅ«ros ir jo iškrėstų šunybių, tėvai turėtų pagalvoti, jog iš tiesų auginti ir auklėti savo vaikus yra jų pačių darbas, o ne vyresniojo vaiko. Ir dar – didžiausia tėvų pareiga, manau, yra išmokyti vaikus vienybės ir meilės šeimai, o ne nuo mažens ugdyti pavydą vienas kitam, priešiškumą, kurį paprastai ir sukelia vyresniajam suteiktos teisės ir pareigos auklėti jaunesnius, o jaunesniesiems keliami reikalavimai klausyti vyresnių. 
Kalbino Monika ČEPUKAITĖ, Eglė SADAUSKAITĖ, Dorina ŠUKYTĖ, Vilija BUČENKAITĖ.
Medžiagą parengė ir piešÄ— Dorina ŠUKYTĖ.
 
NuotraukosEimantė Petrauskaitė 2011-01-20 16:37:33
MERĖ
Seniūnaičių rinkimai 2024
image
Zarasų rajono savivaldybės atsinaujinančių išteklių energijos naudojimo plėtros veiksmų planas iki 2030 m.
image
Komunalinės atliekos
image
Elektroninės paslaugos
image
epaslaugos
Verta dėmesio
image
 
 
 
 
Emocinė pagalba
 
veiklos ataskaitos
 
Informacija žiniasklaidai
 
Radiacinė sauga
  
Projektai
 
 
Apklausa
 
Korupcijai ne
 
Zarasų būstas
 
Šildymas
 
Teise
 
Tvarkau Zarasus
 
Atranka
 
Valstybinė kalba
 
FB
 
112 

 

Teisinė pagalba

 

Apklausa
image
  • Ar jums pakanka informacijos apie Zarasų rajono savivaldybės veiklą?