2023 m. vasario 2 d., ketvirtadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. [email protected]
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
  • Structure
  • TURIZMO INFORMACIJOS CENTRAS
  • lt kalba
  • en language
Versija neįgaliesiems
Informacija
image
Naujiena
zrs

Konferencija apie Pirmojo pasaulinio karo paveldą ir jo pritaikymą Zarasų ir Aukšdaugavos rajonų savivaldybėse

 

VšÄ® Zarasų turizmo ir verslo informacijos centras kartu su savo partneriais iš Aukšdaugavos savivaldybės administracijos, įgyvendindami projektą „Pirmojo pasaulinio karo paveldo maršruto ir ekspozicijos sukÅ«rimas siekiant pritraukti lankytojus į pasienio teritoriją“ (arba trumpiau „WWI ROUTE“, projekto Nr. LLI-501)“, pakvietė į tarptautinę konferenciją „Pirmojo pasaulinio karo paveldo pritaikymas didinant lankytojų srautus regione ir sukuriant galimybes vietos paslaugų teikėjams”. Konferencija įvyko 2022 m. lapkričio mėn. 25 d. Zarasų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje.

 

Per šimtą konferencijos dalyvių klausėsi su karo paveldo aktualizavimo tema susijusių pranešimų, kurie sinchroniškai buvo verčiami į latvių–lietuvių kalbas.

 

Konferencijos dalyvius pasveikino Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus GUSEVAS ir Augšdaugavos savivaldybės tarybos pirmininko pirmasis pavaduotojas Aivars RASČEVSKIS. Savivaldybių valdžios atstovai akcentavo, kad nors šÄ¯ paveldo tema jau senai buvo aktuali ir žinoma, tačiau pritaikomumo ir aktualizavimo galimybės padidėjo vystant projektą „WWI ROUTE“. Projektas apima daug temų, todėl ji yra įdomi ir perspektyvi. 

 

Lietuvos karo istorikas, politikas, Lietuvos Respublikos Seimo narys, humanitarinių mokslų daktaras, profesorius Valdas Rakutis savo pranešime akcentavo Pirmojo pasaulinio karo svarbą ir reikšmę Lietuvos valstybingumui ir karo paveldo palikimui projekto tikslinėse savivaldybėse, taip pat pristatė Pirmojo pasaulinio karo tyrimo studijos svarbiausias tyrinėjimo detales. Su visa studija galite susipažinti čia: WWI - STUDIJA TYRIMO STUDIJA.  Profesorius Valdas Rakutis akcentavo, kad tokių projektų gyvybingumui reikalinga tiek valdžios parama, tiek verslo iniciatyvos. Bet labiausiai, kad projektas ir rezultatai gyvuotų,  reikalingi entuziastai, žmones, kurie dega šia idėja. 

 

Projekto koordinatorius – Augšdaugavos rajono savivaldybės institucijos TAKA Rolands GRADKOVSKIJ ir VšÄ® Zarasų turizmo ir verslo informacijos centro projektų vadovas RamÅ«nas KERŠYS pristatė projektą ir jo įgyvendinimo eigą. Jau dabar yra sukurtas įvairiai modifikuojamas tarptautinis maršrutas po pirmojo pasaulinio karo paveldo objektus, renkami eksponatai, kuriamos ekspozicijos. Pasak RamÅ«no KERŠIO, yra išgirstama įvairių nuomonių bendruomenės tarpe dėl projekto aktualumo ir reikalingumo, tačiau pats projektas padidino lankytojų srautus – ypatingai Turmante. Vien šiais metais buvo surengta 15 ekskursijų – žygių bendruomenės nariams, mokiniams, įvairių savivaldybių atstovams. Abipus sienos parengta 10 gidų galinčių vesti ekskursijas karo paveldo tema. Prie įdomesnių objektų maršrute įrengti stendai, o kad objektus galima bÅ«tų lengviau rasti – rodyklės. Kilus diskusijai dėl tokių objektų panaudojimo perspektyvos – RamÅ«nas Keršys akcentavo, kad tokie projektai paprastai neišvystomi per porą metų. 

 

Po kelionės į PrancÅ«zijos Pirmojo pasaulinio karo muziejus, kuriuose pasisemta gerosios patirties yra kuriamos ekspozicijos ir tarptautinis maršrutas. Jis jau dabar įdomus žygeiviams,  automobiliais ar autobusais atvykstantiems žmonėms.  Labai svarbu – akcentavo RamÅ«nas KERŠYS – kad šiuo projektu mes ne tik siekiame išsaugoti karo paveldą regione, bet ir jį pritaikyti lankytojų srautams ir juos didinti – „juk tokia mÅ«sų organizacijų misija – dirbti su turistų srautais ir jų pritraukimu į regioną“.
 
Daugpilio universiteto Humanitarinių ir socialinių mokslų instituto Kraštotyros centro vadovas, profesorius Henrihs Soms pristatė Rusijos imperinės kariuomenės Pirmojo pasaulinio karo palikimą Latgalos apylinkėse. TÅ«kstančiai to meto nuotraukų ir kareivių tapyti paveikslai atspindi tuometinį karo mąstą. O didžiausias palikimas – iki šiol kai kuriuose vietose išlikusi apkasų sistema. 
 
Karo paveldo atskleidimą Daugpilio miesto savivaldybėje ir jo pritaikymą lankytojų srautams pristatė Daugpilio tvirtovės komendantas Jānis Dukšinskis. Daugpilio tvirtovė tai bene labiausiai išvystytas karo paveldo objektas, statytas ir panaudotas kare su Napoleono PrancÅ«zijos armija. Ši tvirtovė – vizitinė Daugpilio kortelė, paskutinė bastionų tipo tvirtovė Europoje, turinti daug unikalių, caro laikus menančių pastatų. Pirmojo pasaulinio karo metu čia veikė ligoninė, sandėliai, o dabar verda įvairus kultÅ«rinis gyvenimas, įsikÅ«ręs M. Rotko centras, veikia Pirmojo pasaulinio karo muziejus. Na, o netrukus naujai rekonstruotame inžinieriniame arsenale savo duris atvers technikos muziejus.  
 
Kauno tvirtovės parko vadovas Egidijus Bagdonas pristatė Karo paveldo Kauno miesto savivaldybėje ir jo pritaikymą lankytojų srautams, čia esančių fortų sistemą ir jos išvystymą. Kaunas – miestas tvirtovėje, todėl pasak Egidijaus Bagdono,  pamirštas fortifikacijos paveldas yra svarbus akcentas jį atskleidžiant ne tik turistams, bet ir vietos gyventojams.
 
Dr. Regina Mikštaitė-Čičiurkienė, Nalšios muziejaus direktorės pavaduotoja, atliekanti direktoriaus funkcijas, pristatė Nalšios muziejaus gerąją patirtį, stiprinant karo paveldo panaudojimą Adutiškyje. Pasak pranešÄ—jos, čia yra daug unikalių Pirmojo pasaulinio karo paveldo inžinierinių statinių, fortifikacijų. Jie atskleidžiami tik vietos entuziastų pajėgomis, todėl labai pravers patirtis, sukaupta projekto „WWI ROUTE“ įgyvendinimo metu.
 
Konferencijos metu buvo pristatytas II pasaulinio karo muziejus Šventės dvare, kaip sėkmingai veikiantis ir traukiantis turistų bei lankytojų srautus. 
 
Konferencijos apibendrinimas: 
Kad karo paveldas įdomus ir traukiantis, rodo vis didėjantis lankytojų skaičius, besidominančių šia tema. Projekto partnerių organizuojamos ir/ar pravedamos ekskursijos, žygiai bei juos papildančios karo paveldo ekspozicijos ir projekto metu sukurtos sąlygos (patogÅ«s priėjimai, inventorius, apmokyti gidai, atskleisti blindažai ir kitos paskirties statiniai, rodyklės stendai ir t.t.), sukuria palankią aplinką vystyti turizmą ir didinti lankytojų srautus tiksliniame regione. 
 
Tokie projektai yra tęstiniai, ilgalaikiai, kuriantys bendradarbiavimo sistemas ir turintys didžiulę perspektyvą vietos paslaugų teikėjams. 
 
Šis straipsnis parengtas naudojant Europos Sąjungos finansinę paramą. Už šio straipsnio turinį atsako VšÄ® Zarasų turizmo ir verslo informacijos centras. Jokiomis aplinkybėmis negalima laikyti, kad jis atspindi Europos sąjungos nuomonę. 
 
 
 
Parengė VšÄ® Zarasų turizmo ir verslo informacijos centras

Zarasų rajono savivaldybė 2022-11-30 16:36:47