2020 m. liepos 7 d., antradienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
Versija neįgaliesiems
Informacija
Naujiena
zrs

Kuprinė – ne pintinė, dėk tik tai kas reikalinga!

Taisyklinga kūno laikysena – tai išorinio grožio ir vidinės darnos atspindys. Todėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija siūlo jos formavimu rūpintis nuo pat vaikystės ir kiekvienais metais vykdyti mokinių kuprinių svėrimo akciją. Norėdamos atkreipti ne tik tėvelių, bet ir pačių mokinių dėmesį į kuprinės tipą ir jos svorį, Ignalinos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistės organizavo kuprinių svėrimo akciją ,,Ar žinai kiek sveria tavo kuprinė ?“ ir apsilankė  pas Zarasų rajono moksleivius. 2014 m. rugsėjo - spalio mėnesį vykusioje kuprinių svėrimo akcijoje dalyvavo šios Zarasų miesto ir rajono mokyklos: Zarasų ,,Ąžuolo“, Antazavės Juozo Gruodžio ir Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos, Zarasų ,,Santarvės“ pradinė ir Turmanto pagrindinė mokyklos ir Zarasų Pauliaus Širvio progimnazija. Akcijoje dalyvavo 665 besimokantys 1-9 klasėse moksleiviai, pagal lytį mergaičių ir berniukų skaičius buvo panašus, 49,3 proc. visų dalyvių buvo pradinių klasių mokiniai.
 
Akcijos metu Ignalinos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro sveikatos stiprinimo specialistės kartu su mokyklų visuomenės sveikatos priežiūros specialistėmis R. Antipova, V. Špokiene, L. Gaulyte ir  D. Juršiene  svėrė mokinių kuprinių svorį ir analizavo gautus duomenis. Rezultatai parodė, jog didžiosios daugumos, t. y. 74,2 proc. akcijoje dalyvavusių pradininkių klasių mokinių, kuprinės svėrė ne daugiau 10 proc. jų kūno svorio. Maksimalus leidžiamas mokinio kūno svorio ir jo nešulio santykis turėtų būti  ne daugiau 15 proc. kūno svorio. Akcijos metu 10-15 proc. kūno svorio kuprines turėjo kas ketvirtas 1-4 klasės mokinys (22,6 proc.). Vos 3,2 proc. kuprinių buvo per sunkios, viršijo normą (daugiau nei 15 proc. kūno svorio). Džiugu, kad net 86,5 proc. vyresnių klasių mokinių kuprinių svėrė ne daugiau 10 proc. jų kūno svorio ir  tik 13,5 proc. viršijo 10 proc. ribą. Svarbu atkreipti dėmes į tai, kad kuprines daugiau 10 proc. kūno svorio turėjo jauniausieji akcijos dalyviai. Iš surinktų duomenų paaiškėjo, kad pradinuko kuprinė vidutiniškai svėrė 2 500 g, o pirmos gimnazijos klasės gimnazisto 4 600 g.
 
Visuomenės sveikatos specialistės akcijos metu atkreipė dėmesį ne tik į mokinio kuprinės svorį, bet ir kuprinės tipą. Gerai, kad mokiniai renkasi kuprines su dviem petnešomis, tačiau pastebėta, kad tarp vyresnio amžiaus mokinių populiaru dėvėti rankines ar kuprines su viena petneša. Pradinių klasių mokinukai kuprines nešioja ant abiejų pečių, tačiau vyresnėse klasėse kuprinių nešiojimo ,,mados“ keičiasi. Įspėjame, jog netinkamai pasirinktas mokyklinis nešulys turi įtakos formuotis netaisyklingai laikysenai! Paklausti apie kuprinės svorį mokiniai teigė, kad ji nėra sunki.
 
Akcijos metu buvo tikrinama ar mokiniai turi atšvaitus. Pradinių klasių mokiniai buvo sąžingi ir beveik kiekvienas turėjo po šią labai svarbią kelyje apsaugos priemonę, tačiau vyresnių klasių mokiniai dažnai pamiršta šį būtiną nešioti atributą.                       
 
Apibendrinus akcijos rezultatus džiaugiamės, kad mokinių tarpe vyravo ,,sveikas“ kuprinių svoris. Tačiau mokykliniame gyvenime iškilo klausimas, kurį reikėtų suskubti spręsti: ką daryti vaikams kai tenka nešiotis net tik mokyklines knygas, bet  meno mokykloje ar sporto centre pasirinktai veiklai reikalingus reikmenis. Šių vaikų kuprinių svoriai viršijo normą  ir svėrė daugiau nei 15 proc. kūno svorio. Apmaudu, kad tik nedaugelyje švietimo įstaigų galima saugiai palikti užklasinei veiklai reikalingus reikmenis bei priemones, todėl yra reikalingas glaudus tarpinstitucinis bendradarbiavimas mokinių kasdienybei lengvinti.
 
Visuomenės sveikatos biuras dėkoja visoms 2014 m. akcijoje „Ar žinai kiek sveria tavo kuprinė ?“ dalyvavusioms rajono mokykloms ir tikisi, kad tokio pobūdžio renginiai bent iš dalies padeda pagerinti situaciją sunkios mokyklinės kuprinės problemoms spręsti.
 
Todėl  rajono mokyklų mokiniams bei jų tėveliams norime priminti, kad:                                                                                 
Tuščia kuprinė turi sverti: pradinių klasių mokiniams – ne daugiau kaip 700 g, vyresniųjų klasių mokiniams – ne daugiau kaip 1000 g.
 
Optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne  daugiau kaip 10 proc. mokinio kūno masės.
 
Didžiausias pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15 proc.  mokinio kūno masės.
 
Rinkitės mokyklinę kuprinę, turinčią du reguliuojamo ilgio plačius paminkštintus diržus.
 
Visada užsidėkite diržus ant abiejų pečių.
 
Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau juosmens.
 
Sunkiausius daiktus dėkite į tą kuprinės dalį, kuri yra arčiausiai nugaros.
 
Tvarkingai sudėkite daiktus, kad jie neslidinėtų po kuprinės vidų.
 
Kasdien peržiūrėkite kuprinės turinį ir susidėkite tik tai dienai reikalingus daiktus.
 
Kuprinė turėtų būti ryškios spalvos bei pagaminta iš šviesą atspindinčios medžiagos arba  prie jos turi būti pritvirtintas šviesos atšvaitas.
 
 
Ignalinos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Zarasų skyriaus informacija 
NuotraukosZarasų rajono savivaldybė 2014-10-09 08:15:45