2020 m. rugpjūčio 4 d., antradienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
Versija neįgaliesiems
Informacija
Naujiena
zrs

Kuprinių svėrimo akcija

Kiekvieno mokinio neatsiejama įvaizdžio dalis – mokyklinė kuprinė. Prasidėjus naujiems mokslo metams matome moksleivius tempiančius ant pečių sunkią naštą. Netaisyklingas kuprinės nešimas ir kuprinės svorio nekontroliavimas turi įtakos formuojantis netaisyklingai laikysenai, šie sutrikimai yra aktuali moksleivių sveikatos problema.
 
Džiugu, jog palyginus 2014 metų akcijos „Ar žinai kiek sveria tavo kuprinė?“ duomenis su šių metų, galime drąsiai teigti, kad mokinių kuprinių svoris lengvėja. Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, optimalus mokinio kuprinės svoris turi būti ne didesnis kaip 10 procentų mokinio kūno masės.
 
Sveikatos apsaugos ministerijos inicijuotoje mokinių kuprinių svėrimo akcijoje dalyvavo Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos antrų klasių gimnazistai ir Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos ketvirtokai. Rezultatai parodė, jog didžiosios daugumos – 84 proc. akcijoje dalyvavusių pradinių klasių mokinių kuprinės svėrė ne daugiau 10 proc. jų kūno svorio. Maksimalus, leidžiamas mokinio kūno svorio ir jo nešulio santykis turėtų būti ne daugiau 15 proc. kūno svorio. Akcijos metu 10-15 proc. kūno svorio kuprines turėjo apie 12 proc. vaikų. Ir 4 proc. kuprinių buvo per sunkios, viršijo normą (daugiau nei 15 proc. kūno svorio). Tuo tarpu trečdalis akcijoje dalyvavusių gimnazistų kuprinės svoris sudarė 10 – 15 proc. kūno svorio.
 
Taip pat akcijos metu svarbu ne tik pasverti mokinį bei jo kuprinę, bet ir įvertinti kuprinės tipą – kuprinė su vienu diržu, su dviem diržais ar tik su rankena, atsižvelgti į tai, kaip kuprinę nešioja mokinys – ant abiejų pečių, ant vieno peties ar rankoje. Ir aišku svarbu, kad kuprinė būtų su atšvaitu. Galime pasidžiaugti, kad dauguma akcijoje dalyvavusių pradinukų ir gimnazistų turi kuprines su dviem diržais ir stengėsi nešioti taisyklingai – ant abiejų pečių.
 
Taigi, nors šių metų duomenys liudija tam tikrą kuprinių svorio lengvėjimo tendenciją, tačiau, matydami vaikų sveikatos rodiklius, raginame mokytojus bei tėvus nuolat priminti vaikams, kad nereikia, nors labai norisi, susidėti viso savo „turto“ į kuprinę. Kad per sunkios mokyklinės kuprinės nepakenktų vaikų sveikatai turėtume pasirūpinti visi. Mokytojai turi aiškiai mokiniams pasakyti, ką atsinešti kitai pamokai. Tėvai privalo padėti vaikams susitvarkyti kuprinę, pakontroliuoti ką jų vaikai nešasi į mokyklą. Mokiniai taip pat turi prisiimti atsakomybę už savo sveikatą ir tvarką kuprinėje. Nepamirškite, kad teisingas kuprinės pasirinkimas ir teisingas nešiojimo būdas gali užkirsti kelią netaisyklingos kūno laikysenos atsiradimui. Gražios ir taisyklingos laikysenos formavimu būtina rūpintis nuo pat vaikystės.
 
Ignalinos rajono savivaldybės visuomenės
sveikatos biuro Zarasų skyriaus informacija
 

Svetlana Veikšrienė 2015-10-05 10:39:45