2024 m. liepos 17 d., trečiadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. +370 385 37 173, el.p. [email protected]
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
  • Structure
  • TURIZMO INFORMACIJOS CENTRAS
  • lt kalba
  • en language
Versija neįgaliesiems
Informacija
image
Naujiena
zrs

Lietuvos partizanų Vytauto apygardos Liūto rinktinės Žėručio rajono vadas Henrikas Ruškulis-Liūtas

5. Henrikas Ruškulis-Liūtas pirmas iš dešinės.
Henrikas Ruškulis gimė 1924 m. Santupių k., Turmanto sen., Zarasų r. Nuo 1943 m. lapkričio mėnesio iki 1944 m. gegužės mėnesio H. Ruškulis dirbo eiliniu policininku Zarasuose. 1944 m. gegužės–birželio mėnesiais mokėsi policininkų kursuose Vilniuje, bet artėjant frontui kursai nutrÅ«ko ir H. Ruškulis grįžo į Zarasus, kur įstojo į vietinių šaulių, policininkų, buvusių P.  Plechavičiaus rinktinės savanorių bei kitų patriotiškai nusiteikusių zarasiškių sudarytą Zarasų savisaugos rinktinę, kuriai vadovavo aktyvus šaulys, filosofijos mokslų daktaras, kunigas Jonas Steponavičius. Zarasų savisaugos rinktinė, artėjant frontui, pasitraukė į Mažeikių apylinkes Žemaitijoje. H. Ruškulis kartu su kitais iš gimtinės pasitraukusiais zarasiškiais 1944 m. liepos mėnesio pradžioje įstojo į savisaugininkų apsaugos bÅ«rių vadų ir atstovų 1944 m. liepos 10 d. Viekšniuose vykusiame susirinkime įkurtą Tėvynės apsaugos rinktinę. Tėvynės apsaugos rinktinės kÅ«rėjai ir kovotojai siekė šios rinktinės pagrindu atkurti Lietuvos kariuomenę ir veiksmingai pasipriešinti Lietuvą vėl okupuojančiai Raudonajai armijai. 1947 m. įstojo į Utenos apskrities LeliÅ«nų, Skudutiškio ir Utenos valsčiuose veikusį V. Patumsio–Aukštaičio bÅ«rį, kuris priklausė Vytauto apygardos LiÅ«to rinktinei. Šiame bÅ«ryje nuo 1947 m. rudens iki 1948 m. rudens laikėsi Šiaurės rytų srities vadas Jonas Kimštas-Žalgiris.  Jo apsaugos grupėje buvo ir Henrikas Ruškulis, pasivadinęs LiÅ«tu. Drąsus ir ryžtingas H. Ruškulis-LiÅ«tas turėjo didelį srities vado pasitikėjimą ir dažnai jo buvo siunčiamas ryšio reikalais į kaimyninius bÅ«rius. Nuo 1949 m. rudens Henrikas Ruškulis-LiÅ«tas paskirtas partizanų bÅ«rio, veikusio trijų rajonų – AnykšÄių, Molėtų ir Utenos sankirtoje, vadu. Nuo 1950 m. kovo mėn., Vytauto apygardos partizanų vadovybė H. Ruškulį-LiÅ«tą paskyrė LiÅ«to rinktinės Žėručio rajono vadu. Iš visų Žėručio rajone veikusių partizanų H. Ruškulis-LiÅ«tas buvo labiausiai patyręs partizanas, kovojęs fronte bei 3 metus praleidęs lageriuose, pasižymėjęs drąsa ir ryžtingumu, tapo paskutiniu šio Aukštaitijos krašto partizanų vadu. Jo vadovaujami Žėručio rajono partizanai sėkmingai veikė beveik 2 metus, įvarę nemažai baimės skrebams.
 
H. Ruškulis buvo įduotas MGB agento ir suimtas 1951 m., tardomas ir kalinamas, buvo nuteistas mirties bausme.
1953 m. birželio 5 d.  Butyrkų kalėjime Maskvoje (Rusija) buvo sušaudytas, vykdant Karo tribunolo nuosprendį. Palaidojimo vieta nežinoma.
 
Broliai Petras ir Romas Ruškuliai norėtų įamžinti savo dėdės Henriko Ruškulio atminimą Zarasuose. Šiuo metu vyksta paminklo pastatymo darbų ir vietos derinimas.
 
 
Zarasų rajono savivaldybės administracijos informacija

 


Zarasų rajono savivaldybė 2024-06-21 10:59:24
MERĖ
Balsavimas už dalyvaujamojo biudžeto projekto idėjas
image
Zarasų rajono savivaldybės atsinaujinančių išteklių energijos naudojimo plėtros veiksmų planas iki 2030 m.
image
Komunalinės atliekos
image
Elektroninės paslaugos
image
epaslaugos
Verta dėmesio
image
 
 
 
 
Emocinė pagalba
 
veiklos ataskaitos
 
Informacija žiniasklaidai
 
Radiacinė sauga
  
Projektai
 
 
Apklausa
 
Korupcijai ne
 
Zarasų būstas
 
Šildymas
 
Teise
 
Tvarkau Zarasus
 
Atranka
 
Valstybinė kalba
 
FB
 
112 

 

Teisinė pagalba

 

Apklausa
image
  • Ar jums pakanka informacijos apie Zarasų rajono savivaldybės veiklą?