2020 m. gruodžio 2 d., trečiadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
Versija neįgaliesiems
Informacija
Naujiena
zrs

Muziejinių vertybių restauravimas

Zarasų krašto muziejus turi sukaupęs 5550 eksponatų Raštijos rinkinį. Šiame rinkinyje saugoma apie 100 XVIII – XIX amžiaus maldaknygių. 2007 metais muziejuje buvo įrengta nuolatinė Sakralinė ekspozicija, kurioje eksponuojama 17 maldaknygių, kitos dėl prastos bÅ«klės negali bÅ«ti eksponuojamos.


KultÅ«ros rėmimo fondo lėšomis finansuojamo projekto „Muziejinių vertybių restauravimas“ vykdymo metu buvo restauruotos 4 maldaknygės: 1793 m. išleista „Kazania na niedziele y swieta“; 1860 m. išleista „Kantyczkas arba kninga giesmiu par Moteju Wolonczewski“; apie 1890 m. išleista „Maldaknygė lietuviška“ ir 1913 m. išleista „ Aušros žvaigždė arba maldų knygelė“.


Prieš restauruojant, knygoms buvo atlikti cheminiai tyrimai, pašalinti ankstesni taisymai, atkurti trÅ«kstami fragmentai, sutvirtintos konstrukcijos ir paruošta saugojimui.


XVIII – XIX amžiaus maldaknygių restauravimas ir pristatymas visuomenei yra labai reikšmingas. Zarasų krašto muziejuje tai seniausi ir labai vertingi eksponatai. Jas išsaugoti svarbu ne tik mÅ«sų muziejui, bet ir Lietuvos kultÅ«rai. Restauruotos maldaknygės bus eksponuojamos nuolatinėje Zarasų krašto muziejaus Sakralinėje ekspozicijoje. Šios maldaknygės yra svarbios nacionaliniam kultÅ«ros paveldui, nes tokio laikotarpio išlikusių leidinių nėra daug, o mÅ«sų krašte tai vieninteliai egzemplioriai. Šių keturių kilnojamųjų vertybių restauravimas turės ilgalaikį teigiamą poveikį ir naudą Raštijos fondo bÅ«klės pagerinimui. Istorinę ir kultÅ«rinę vertę turinčių leidinių restauravimas padės juos išsaugoti ateinančioms kartoms. Eksponatų restauravimas leis muziejaus lankytojams matyti, kaip laiko pažeistos ir suplyšusios, nudilusiais viršeliais knygos po restauracijos virsta puikios bÅ«kles eksponatais.

 

Daiva Juškienė
Zarasų krašto muziejaus vyr. fondų saugotoja


Zarasų krašto muziejus 2020-11-19 08:25:20