2020 m. kovo 31 d., antradienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
Versija neįgaliesiems
Informacija
Naujiena
zrs

,,Nesvarbu, kad žvarbu, užpustyti takai, laks ir laks vis aplink stebuklingi žirgai“

Nerimstantis ir vis garsiau ūžiantis vėjas, spaudžiantis šaltukas, bauginančios oro prognozės ir laukiamas pirmasis vasario šeštadienis – tokia buvo paskutinė š.m. sausio mėnesio savaitė. Tačiau atidėję į šalį nerimą dusetiškiai net neabejodami rengėsi priimti kad ir visos Lietuvos gyventojus – juk vasario 1-osios maršrutas ištvermingiausius, nuoširdžiausius bei ištikimiausius tradicinių respublikinių ristūnų žirgų lenktynių ir šventės ,,Sartai 2014“ gerbėjus vis tiek vedė tik viena kryptimi – į Aukštaitiją, Dusetas. Ir šiuos sprendimus menkai įtakojo oras - tai lėmė nepaaiškinama trauka, nepamiršta šimtmečiais puoselėjama tradicija ir aukštaitiškas būdas: žirgą apdainuoti, leisti akis pamaloninti žiūrint į išdidžiai pro žiūrovus prabėgančius ristūnus, pademonstruoti žinomų Lietuvoje ir už jos ribų menininkų kūrybą.
 
Tad ar svarbu kiek žiūrovų susirinko į šventę ,,Sartai 2014“. Dusetose buvo tie, kurie to norėjo, hipodromo take varžėsi geriausi vadeliotojai ir žirgai, o varžybas vainikavo net trys trasos rekordai - tai ir bus įrašyta į tradicinių lenktynių Dusetose istoriją. O pabūgę žvarbos lai nenusimena – žiniasklaidoje pateikiami reportažai ir nuotraukos leis pasimėgauti ta nuotaika, kuri vyravo Dusetose vasario 1-ąją dieną. Ar verta dabar kritikuoti ir dėl kažin ko pykti – kur kas svarbiau diskutuoti ir kalbėtis ką dar galime padaryti, kad daugelį metų priekin vis nauji ir nauji žiūrovai lauktų nepaprastų susitikimų Dusetose kiekvienų metų pirmąjį vasario šeštadienį.
 
Tie, kurie ištvermingai nukeliavo per visą organizatorių parengtą šventės ,,Sartai 2014“ programą sutiks, kad ji šiais metais tikrai nepaprasta ir ne vien dėl kitokio oro - joje nuo pirmo iki paskutinio renginio kalbėta apie meilę: žirgui, tradicijai ir žmogui. O tam panaudotos visos įmanomos ir tiesiog pakerinčios priemonės: sportinė kova, dailė, skulptūra, daina, muzika ir šokis. Ir kaip kitaip - juk vienoje iš legendų apie nepaprastas lenktynes irgi pasakojama apie meilę, nuskendusius dvylika nedorėlio pono sarčių bei jį patį ir viską nugalintį tikrą jausmą.
 
Nuo ankstyvo ryto šventės ,,Sartai 2014“ žiūrovų laukė pasirengę prekybininkai. Stebino ekstremaliomis sąlygomis rodę iškilmingą tradicinių respublikinių ristūnų žirgų lenktynių atidarymo programą „Oi žirge žirge“ Zarasų rajono folkloro ansambliai ir grupės: Zarasų kultūros centro etnografinis ansamblis ,,Seluona“ (vadovė Rimutė Vitaitė) ir kapela „Čir vir vyrai“ (vadovas Gintaras Antrijauskas), Kultūros centro Dusetų dailės galerijos folkloro ansamblis „Ramtatūris“ (vadovė Dalia Paliūnienė), „Un tą lieptą“ (vadovė Loreta Alaunienė) ir kapela „Sadūnai“ (vadovas Ramūnas Lisinskas), Zarasų rajono savivaldybės kultūros centro Suvieko teritorinio padalinio folkloro ansamblis ,,Čičirys“ (vadovė Diana Skvarčinskaitė), Zarasų rajono savivaldybės kultūros centro Salako teritorinio padalinio folkloro ansamblis ,,Salakas“ (vadovė Rasa Lukošiūnaitė) bei Kauno pučiamųjų instrumentų orkestras ,,Ąžuolynas“ (vadovas Remigijus Žarėnas) ir orkestro merginų choreografinė grupė. Pakelta šventės vėliava ir įsiliepsnojusi jos ugnis, sveikinimo kalbos, kurias tarė Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė, Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministras prof. Virgilijus Jukna, Zarasų rajono savivaldybės meras Arvydas Steponavičius ir Dusetų seniūnas Saulius Kėblys bei tradiciškai ant kokybiškai užlieto hipodromo tako nuskambėjęs šventės himnas ,,Un Sartų“ patvirtino – šventė, skirta žirgo ir žmogaus bičiulystei, prasidėjo! Jeigu reikėtų visas išsakytas atidarymo metu mintis sudėti į kelis sakinius, ko gero, tiktų šis trumpinys: stojantiems prie starto linijos tradicinių respublikinių žirgų lenktynių dalyviams buvo linkėta pergalingo hipodromo tako, žiūrovams – sportinio azarto, meno kolektyvų dalyviams - darnos dainoje, fotografams ir operatoriams vienintelio geriausio kadro ,,Sartai 2014“, o šventei Dusetose – ilgiausių metų!
 
Tardamas sveikinimo žodį Zarasų rajono savivaldybės meras Arvydas Steponavičius sakė: ,,Žirgas – nuostabi dovana žmonijai. Sakoma, kad naminiu gyvūnu jis tapo net prieš 6 tūkstančius metų ir visais žmonijos vystimosi amžiais išliko ištikimiausiu žmogaus pagalbininku darbuose, kovose ir poilsiaujant. Nuo gilios senovės žirgas kūrybai įkvėpdavo dailininkus ir poetus, jo padedami judėjo istorijos herojai. Daugelio tautų kultūroje žirgas asocijuojasi su saule, o jo šuoliai – su laiko judėjimu“. Tad pabadykime žirgo šuoliu ,,pabuvoti“ pagrindiniuose šventės ,,Sartai 2014“ įvykiuose.
 
„Sartai 2014“ nugalėtojai
 
Prizo pavadinimas
Distancija
Laimėtojas
Žirgas
Laikas
Tarptautinis važiavimas ,,Kūno kultūros ir sporto departamento“ prizui laimėti
1609 m
Eimantas Klebauskas
Ladybird Va Bene
2. 07,442 sek.
Tarptautinis važiavimas
,,UAB „Arvi ir Ko“ prizui laimėti
3200 m
Jevgenijus Ivanovas
Up To Beelle
4. 33,815 sek.
„Eikliojo žirgo“ prizas
1609 m
Stanislovas Kėrys
Ingo Sanna
2. 08,866 sek.
Tarptautinis važiavimas „Vičiūnų grupės  agroholdingo“ prizui laimėti
2400 m
Jevgenijus Ivanovas
Sir Nile
3.12.440 sek.
Lietuvos Respublikos
Seimo prizas
1609 m
Aurimas Sakalovas
Truffe au Chocolat
2. 07,170 sek.
„Biržų žemtiekimo“
prizas
2400 m
Egidijus Gudonis
Gepardas
3. 20,418 sek.
„Zarasų krašto“ prizas
1609 m
Stanislovas Kėrys
Don Star
2.10,562 sek.
„Dusetų krašto“ prizas
1609 m
Diana Kvakšytė
Gajus
2.07,231 sek.
„Didysis žiemos prizas“
1609 m
Egidijus Gudonis
Rodney Augustinu
2.00,775 sek.
 
Bet kuriose lenktynėse ypatingai svarbus pirmasis startas. Šių metų Tradicinėse respublikinėse ristūnų žirgų lenktynėse pradėta nuo kovos už ,,Kūno kultūros ir sporto departamento“ prizą, kurį nugalėtojui vadeliotojui Eimantui Klebauskui įteikė europarlamentaras Zigmantas Balčytis.
 
 
Šių lenktynių programoje nuo seno yra du prizai, dėl kurių likimo labiausiai jaudinasi Zarasų krašto gyventojai ir džiūgauja, kai juos iškovoja vietos sportininkai. Tai prestižiniai „Zarasų krašto“ ir „Dusetų krašto“ prizai, dėl kurių vadeliotojai varžosi vienodose angliškos mylios (1609 metrų) distancijose. Mūsų apmaudui, „Zarasų krašto“ prizas su Stanislovu Kėriu iškeliavo į Varėną, Eimantu Klebausku - į Alytų ir Mindaugu Seržantu - į kaimyninę Uteną. ,,Dusetų krašto“ prizas taip pat visas nepasiliko mūsų rajone, o jį, kaip aukščiausią šio važiavimo prizą, į Širvintas išsivežė vienintelė lenktynėse pirmąją vietą užėmusi moteris - Diana Kvakšytė. Antras liko jauniausias lenktynių dalyvis, zarasiškis, penkiolikmetis Paulius Zakšauskas (jam įteiktas ir specialus Prezidento Algirdo Brazausko prizas ,,Jauniausiam Lietuvos vadeliotojui"), kurį įteikė Ministro Pirmininko patarėjas Justas Pankauskas, trečiuoju - varėniškis Eimantas Klebauskas.
 
Be prizo jauniausiam lenktynių dalyviui, buvo įsteigtas ir Lietuvos Respublikos Seimo nario Artūro Paulausko prizas ,,Vyriausiam vadeliotojui, pagerbiant senjorus“. Jį pelnė zarasietis Jonas Zakšauskas, jauniausio varžybų vaideliotojo senelis.
 
Tie, kurie sužvarbę skubėjo šildytis į šventės mugę, galėjo ragauti ne tik iš visos Lietuvos suvežtų gardėsių, bet ir pasiklausyti, palinguoti ar sušokti smagiai muzikuojant Zarasų kultūros centro etnografiniam ansambliui ,,Seluona“ ir kapelai „Čir vir vyrai“, Kultūros centro Dusetų dailės galerijos folkloro ansambliui „Ramtatūris“, „Un tą lieptą“, ,,Sadūnų“ ir Antazavės kaimo kapeloms, Zarasų rajono savivaldybės kultūros centro Suvieko teritorinio padalinio folkloro ansambliui ,,Čičirys“, Zarasų rajono savivaldybės kultūros centro Salako teritorinio padalinio folkloro ansambliui ,,Salakas“, meno kolektyvams iš Kauno, Daugailių (Utenos rajonas) ir Obelių (Rokiškio rajonas) bei žinomai grupei ,,Jonis“ iš Šiaulių.
 
Jau ne pirmus metus Kultūros centras Dusetų dailės galerija į šventinę programą įpina ir tradicinį projektą ,,Žirgas mene“. Ir šių metų parodoje ,,Žirgas dailėje“ eksponuojamais tapybos bei skulptūros kūriniais propaguojamas dėmesys žirgams, išreiškiama pagarba šiems kilniems ir gražiems gyvūnams. Nuo š.m. vasario 1 iki kovo 14 d. galerijoje, kuriam laikui tapusioje ,,meno hipodromu“, lankytojams sudaryta galimybė pamatyti žirgą visose jo meninio pateikimo spalvose bei faktūrose, pajusti sukurtą ypatingą aurą, pratęsiančią šventinę Dusetų atmosferą.
 
Apsilankiusius parodoje žavės kompoziciniai autorių sprendimai ir jų nuotaikos. Tad neretas, nebūdamas menotyrininku, tegalės pasakyti : ,,Puiku!“ ir šiuo žodžiu išreikšti visas savo emocijas. Todėl, mieli būsimi jos lankytojai, pamaloninkite save, neskubėkite, pabūkite ir pabandykite įspėti parodoje dalyvaujančių 37 autorių ir jų darbų herojų žirgų paslaptis.
 
Parodos ekspozicijoje Arvydo Stanislovo Každailio ,,Jotvingiai“, Edvins Krūminš ,,Žirgas“, skvarbiai įžvalgūs Jono Kazlausko ,,Civilizacija ir atstumtieji“ herojai, Valdo Antano Gurskio ,,Vytautas prieš Žalgirio mūšį“ ir dar dešimtys nuostabių menininkų darbų. Iš visų jų žvelgia žirgai: kilmingi, susimąstę ir, rodos, lekiantys tik pirmyn, nors visi skirtingi ir kiekvienas savito nepaprasto charakterio, bet visi nuoširdžiai prieraišūs. Subtilus menininkų prisipažinimas apie tai, kad jie jaučia ir myli žirgus iš kiekvieno pristatyto kūrinio išsiveržia kvapą užgniaužiančiu judėjimo ir gyvybės pojūčiu – kūrėjų pastangomis išgautu nepaprastu jaudinančiu rezultatu. Todėl negalime praleisti progos ir pakartosime Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktoriaus Alvydo Stausko išsakytą mintį: kad taip atsiradus rėmėjams, prisijungus rajono Savivaldybei imti ir išleisti tikrai nepaprastą visų buvusių parodų ,,Žirgas dailėje“ ir ,,Žirgas fotografijoje“ katalogą-foto albumą. Ar begalėtum sugalvoti geresnį atminties palikimą ateinančioms kartoms, mokantį kaip pažinti ir mylėti žirgą, pajusti jo jautrią, pažeidžiamą būtį ir ištikimybę žmogui? Ir tai būtų jaudinantis palikimas ištisiems dešimtmečiams.
 
O visą įvykiais kupiną vasario 1-ąją pabaigė dar vienas nuostabus pokalbis apie meilę – jaukioje ir šiltoje Kultūros centro Dusetų dailės galerijos salėje pristatytas miuziklas „Pranašas. Degančios rankos“, kuriame meilės istoriją sukūrė ne tik žinomi scenos virtuozai Povilas Meškėla ir Vladas Kovaliovas, bet ir kūrybingas jaunimas: Tadas Juodsnukis (TV3 laidos „Romeo ir Džiuljeta“ nugalėtojas), rokiškietės Simona Savickaitė (vokalas) ir Oksana Sadauskienė (smuikas),  Rokiškio kultūros centro dainavimo studijos nariai (vad. Rasa Šakalienė),  choreografijos mokyklos ir šio rajono šokėjai. Permainingoje ir jaudinančioje emocijomis miuziklo istorijoje nugalėjo meilė – tyras, tikras ir kiekvieną perveriantis jausmas, o veiksmas scenoje sušildė ne tik sužvarbusias rankas, bet ne vienam žiūrovui atvėrė giliai paslėptus prisiminimus. 
 
Tikime, kad 2014-ieji visiems: ir sportinių laimėjimų siekusiems vadeliotojams, ir šventės ,,Sartai 2014“ žiūrovams nuo vasario 1-osios klostysis ypatingai palankiai – juk dalyvauta nepaprastame ir įsimintiname renginyje, vykusiame Arklio metais! Tikime, kad ne vienas apsilankęs Dusetose dar kartą patvirtino pats sau ir abejojantiems: žmogaus ir žirgo draugystė neįkainuojama vertybė, kuriai nuolankiai pakluso net tūkstantmečiai, o šis gyvūnas – gilios prasmės nešėjas ir įkvėpimo šaltinis.
 
Nuoširdžiai dėkodami už šventės pagerbimą Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkei Loretai Graužinienei, pagalbą ir rūpestį Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministrui prof. Virgilijui Juknai bei ministerijos darbuotojams, gerą adrenalino bei sportinio azarto dozę tradicinėse respublikinėse ristūnų žirgų lenktynėse dovanojusiems vadeliotojams, šventės ,,Sartai 2014“ organizaciniam komitetui ir teisėjų kolegijai, pagrindinių ir specialiųjų prizų steigėjams, visoms ūkio ir specialiosioms tarnyboms, meno kolektyvų vadovams ir dalyviams, parodos ,,Žirgas dailėje“ autoriams ir parodos organizatoriams, miuziklo „Pranašas. Degančios rankos“ kūrėjams ir aktoriams, į Dusetas atvykusiems žiūrovams ir sirgaliams, visiems, prisidėjusiems organizuojant šventės ,,Sartai 2014“ renginius, sakome: iki naujų susitikimų tradicinėse respublikinėse ristūnų žirgų lenktynėse ir šventėje ,,Sartai 2015“! Juk ateinantys metai šventei, pasak šaltinių, nepaprasti: iš užrašytų Dusetų apylinkėse senolių pasakojimų žinoma, kad niekieno neorganizuojamos lenktynės čia vyksta jau nuo 1865 metų. 1905 m. jos buvo paskelbtos tradicinėmis, o 1955-aisiais - respublikinėmis.
 
Video reportažą apie tradicines respublikines ristūnų žirgų lenktynes ir šventę ,,Sartai 2014“ pateiksime artimiausiu metu. „Sartai 2014“ žirgų lenktynių Dusetose apžvalgą kviečiame žiūrėti ir š.m. vasario 8 d. 13.00 val. per BTV televiziją.
 
Informacijoje panaudoti lenktynių „Sartai 2014“ spaudos centro – Viešųjų ryšių agentūros „Visus Bonus“ pranešimo duomenys.
 
Algimanto Navicko ir Eriko Černovo nuotraukos.
 
Zarasų rajono savivaldybės informacija

Zarasų rajono savivaldybė 2014-02-02 18:45:19