2020 m. gruodžio 2 d., trečiadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
Versija neįgaliesiems
Informacija
Naujiena
zrs

Padėkime vaikams išsaugoti laimingą vaikystę

„Visi suaugusieji esame atsakingi už tai, kad vaikai nepatirtų jokio smurto – nei fizinio, nei psichologinio, nei seksualinio, nekentėtų nuo nepriežiÅ«ros ir atstÅ«mimo. Deja, bet apie smurtą, agresiją prieš vaiką šiandien kalbėti bÅ«tina, o netolerancija šiam reiškiniui dar turi augti“, – sako Utenos apskrities Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Irena Gaigalienė, kviesdama visuomenę smurto prieš vaikus prevencijos dieną minėti ne tik lapkričio 19-ąją, bet ir kasdien.


Pasaulinė smurto prieš vaikus prevencijos diena – dar vadinama Geltonojo kaspino diena – minima lapkričio 19-ąją ir yra skirta atkreipti visuomenės dėmesį į smurto prieš vaikus problemą, vaikų poreikį jaustis saugiai, augti oriais ir bÅ«ti gerbiamais piliečiais.


„Netylėti, veikti, apsaugoti ir padėti vaikams turėti saugią ir laimingą vaikystę raginame nuolatos. Deja, bet skaičiai kalba apie tai, kad smurto problema vis dar didžiulė, o už kiekvieno skaičiaus slepiasi mažas, jaunas palaužtas žmogus“, – sako I. Gaigalienė.


Iki lapkričio vidurio Utenos apskrityje jau užregistruoti 1035 pranešimai apie galimus vaiko teisių pažeidimus, 388 iš jų – apie galimus smurto prieš vaikus atvejus.


Fizinės bausmės, galimai, taikytos 3 vaikams, fizinį smurtą (išskyrus fizines bausmes) patyrė – 67, psichologinį – 23, seksualinį – 9 apskrities vaikai. 170 nepilnamečių galimai susidÅ«rė su nepriežiÅ«ra ir apleistumu.


Ir vienas nuskriaustas vaikas yra per daug. Todėl netolerancija smurtui ir agresijai turi augti kartu su visuomenės supratimu, kokios yra smurto formos, gebėjimu jas atpažinti ir noru padėti vaikui augti saugioje, bręsti ir ugdytis tinkamoje aplinkoje.


„Smurto problema – kiekvieno mÅ«sų rÅ«pestis, pilietinė mÅ«sų atsakomybė – padėti vaikui, jį išklausyti ir išgirsti. Nepraeikite pro šalį pro kenčiantį vaiką, nelikite abejingi, jeigu turite bent menkiausią įtarimą, kad vaikas patiria bet kokį smurtą. JÅ«sų neabejingumas gali padėti vaikams išsaugoti laimingą vaikystę“, – sako I. Gaigalienė.


Vaiko teisų gynėja pažymi, kad kenčiantį ar smurtą patiriantį vaiką išduoda elgesys. Iki tol linksmas buvęs vaikas vaikšto sudirgęs, ima muštis, vengia mokyklos. Dažniausiai vaikai pasikeitusiu elgesiu signalizuoja apie problemą šeimoje, ugdymo įstaigoje. Suaugusiems bÅ«tina tai pastebėti, pasikalbėti su vaiku ir nebijoti kreiptis pagalbos.

 

Pažinkite smurto formas
Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme nurodomos keturios smurto formos: fizinis, psichologinis, seksualinis smurtas bei vaiko nepriežiÅ«ra. Fizinis smurtas apibÅ«dinamas kaip tyčinis veiksmas ar veiksmai prieš vaikus, taip pat fizinės bausmės. Psichologinis smurtas – tyčinis sistemingas vaiko teisės į identiškumą pažeidinėjimas, vaiko žeminimas, patyčios, gąsdinimas, vaiko normaliai raidai bÅ«tinos veiklos trikdymas, asocialaus elgesio skatinimas. Seksualinis smurtas – tyčiniai nusikaltimai, tokie kaip išÅ¾aginimas, seksualinis prievartavimas, privertimas lytiškai santykiauti, lytinės aistros tenkinimas, seksualinis priekabiavimas. NepriežiÅ«ra, tai – smurto forma, kuri reiškia nuolatinį vaikui bÅ«tinų fizinių, emocinių ir socialinių poreikių netenkinimą ar aplaidų tenkinimą.


Kur kreiptis, jeigu įtariate, kad smurtaujama prieš vaiką
Sužinojus apie smurtą prieš vaiką, reikia pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112. Psichologinę (emocinę) pagalbą galima gauti paskambinus į „Vaikų liniją“ telefonu 116111. Ä® visus su vaiko teisėmis susijusius klausimus visada atsakyti pasiruošÄ™ ir „Pagalbos vaikams linijos“ konsultantai, į juos kreipkis – info@pagalbavaikams.lt. Teritorinių vaiko teisių apsaugos skyrių specialistai reaguoja ir vertina kiekvieną pranešimą, apie galimą vaiko teisių pažeidimą, įskaitant ir bet kurios formos smurtą.

 

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos
prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos
ViešÅ³jų ryšių ir komunikacijos skyriaus
Vyriausioji specialistė
(Panevėžio ir Utenos apskričių klausimais)
Rūta Karčiauskienė
Mob. tel.: +370 614 71038; +370 694 11608
El. p.: ruta.karciauskiene@vaikoteises.lt  
www.vaikoteises.lt
Labdarių g. 8, 01122 Vilnius

Nuotraukos

Svetlana Veikšrienė 2020-11-19 15:09:05