2022 m. gruodžio 2 d., penktadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. [email protected]
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
  • Structure
  • TURIZMO INFORMACIJOS CENTRAS
  • lt kalba
  • en language
Versija neįgaliesiems
Informacija
image
Naujiena
zrs

Porcija decibelų: Reikia noro ir užsispyrimo (Patarimai būsimiesiems būgnininkams)

Donatas PULOKAS
 Svarbiausia – prieš mokydamiesi groti bÅ«gnais įsitikinkite, kad bÅ«tent bÅ«gnai yra tas instrumentas, kuris jums labiausiai prie širdies, nes reikės labai pasistengti ir „pasilaužyti“, kad pasiektumėte norimų rezultatų. Pirmą kartą sėsdamiesi prie bÅ«gnų bÅ«kite bent kiek pasirengę teoriškai: žinokite bÅ«gnų dalis, mokėkite taisyklingai laikyti lazdeles (to gali išmokyti „mokytojas“ internetas), mokėkite juos susistatyti taip, kad jums bÅ«tų patogu groti. Žinoma, pravartu mokėti ir kelis ritmus. Juos mokytis galima „iš klausos“ arba užrašytus natomis. Tačiau pirmiau reikėtų išmokti bÅ«gnų natų reikšmes, nes jos šiek tiek skiriasi nuo įprastų muzikinių natų. Kadangi jas atvaizduoti laikraštyje pakankamai sudėtinga, siÅ«lau užsukti į www.freedrumlessons.com skiltį „Drum Lessons“ ir poskyryje „Drum Theory & Notation“ susirasti „Reading Drum Notation“. 
Geriausi internetiniai puslapiai pradedantiesiems mokytis groti bÅ«gnais – www.tamsta.lt , www.muzikosfaktorius.lt , www.bugnai.lt , www.google.lt .
O dabar susipažinkime su keletu zarasiškių bÅ«gnininkų – kaip jiems sekėsi išmokti groti, ką jie patartų pradedantiesiems.
Justas JAKUČIONIS (22 metai) pirmą kartą prie bÅ«gnų atsisėdo prieš 6erius metus, bet grojo su ilgokomis pertraukomis. Kodėl bÅ«tent bÅ«gnai? Anksčiau, sako, visada galvojęs, kad bÅ«siąs gitaristas, todėl radęs bendraminčių įkÅ«rė grupę „Empty Box“, kurioje ir ėmė groti gitara bei dainuoti. Kai „Empty Box“ iširo nesutariant dėl muzikinių stilių, tuomet kilo mintis suburti kitą grupę „Palata Nr. 11“. Nepavykus rasti įgudusio bÅ«gnininko, Justas užėmė jo pareigas. Pati pradžia? Na, Justo manymu, jam sekėsi  gana neblogai – spėjo tobulėti kartu su grupe. Didėjo patirtis, bÅ«gnų ritmai darėsi įvairesni ir tobulesni. „Žinoma, klaidų pasitaiko nuolat, bet be klaidų nebÅ«tų ir jų taisymo“, – šypsosi Justas. Šešerių metų patirtį turintis bÅ«gnininkas pradedantiesiems pataria: „Pirma – pradėkite nuo pagrindų, nebandykite iškart didelių greičių ir stulbinančių perėjimų ar ritmų. Antra – tobulinkite pagrindinius ritmus, ateis laikas, kai pajusite patys, kad galite be problemų padaryti kažką naujo, sudėtingesnio. O trečia – reikia groti, groti ir dar kartą groti...“
Edvinas VITKŪNAS (19 metų) groja dar tik pusantrų metų ir net prisimena savo pirmojo pasirodymo datą – tai įvyko 2010 metų vasario  14 dieną. BÅ«gnais groti pradėjo, nes apie tai seniai svajojo, galvojo ir kai tik pasitaikė proga, tai ir griebėsi lazdelių. Žinoma, pati pradžia buvo sunki, bet ilgainiui viskas darėsi  vis lengviau ir lengviau. O pradedantiesiems bÅ«gnininkams Edvinas pataria „stengtis, dažnai praktikuotis, klausti įgudusių draugų, be to,  labai  geras pagalbininkas yra visagalis  internetas“.
Donatas PULOKAS (23 metai) su bÅ«gnais draugauja jau 7erius metus. Istorija beveik tokia pati, kaip ir Justo – susibÅ«rė grupė, kuriai reikėjo bÅ«gnininko, ir nors Donatas gitara išmoko groti dar penktoje klasėje, teko „profesiją“ keisti. Pradžioje kaip ir visiems zarasiškiams bÅ«gnininkams teko mokytis pačiam, savarankiškai. „Eidavau groti kas vakarą, kad kuo greičiau įgusčiau. Ir ką gi – po kelių mėnesių jau grojome festivalyje „Zalvynė“, tik... Niekada neužmiršiu šio pirmojo pasirodymo – į koncertą atvyko grupė „Žalvarinis“, išÄ—jo pasirepetuoti... Išgirdome ir ... kojos rankos virpėti ėmė – kur ten mums iki jų, juolab visi buvome savamoksliai, nė vienas muzikos mokyklos nelankęs. Sugrojome tąkart nekaip, folkloristai nusidainavo dar labiau – buvo taip gėda, – pasakoja Donatas. – Bet gavome gerą pamoką ir netrukus visai neblogai pagrojome Joninių šventėje, o vasarą su dviem solistėm dalyvavome konkurse „Undinėlių daina“, net kažkokį prizą laimėjome. Ir apskritai laikui bėgant sekėsi vis lengviau, nes teko lankytis įvairiuose festivaliuose, koncertuose, klausytis įgudusių perkusininkų, o svarbiausia – buvo didelis noras ir užsispyrimas...“ Beje, dabar Donatas dažniau groja džambe, nes koncertuoja su akustiškai grojančia grupe „Mindrauja“, be to, kur nors važiuojant ją paprasčiau vežiotis. Donato patarimai pradedantiesiems: „Tiesiog pirmiausia įpraskite prie paprasčiausio ritmo, o ne stverkitės sudėtingų  perėjimų, tobulinkite techniką – vėliau ateis laikas ir tiems sudėtingiems ritmams, ir perėjimams. Jei turite galimybių, – naudokitės metronomu. Bet iš savo patirties žinau: svarbiausia –TAI reikia mėgti! Jei grosi tik „iš reikalo“ ir priešokiais, geru bÅ«gnininku niekada netapsi“. 
Būgnininkus kalbino bei skyrelį parengė Egidijus PETRAUSKAS
 
Nuotraukos

Donatas PULOKAS


Edvinas VITKŪNAS


Justas JakučionisEimantė Petrauskaitė 2011-06-09 12:10:33