2020 m. liepos 12 d., sekmadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
Versija neįgaliesiems
Informacija
Naujiena
zrs

Porcija decibelų: Reikia noro ir užsispyrimo (Patarimai būsimiesiems būgnininkams)

Donatas PULOKAS
 Svarbiausia – prieš mokydamiesi groti būgnais įsitikinkite, kad būtent būgnai yra tas instrumentas, kuris jums labiausiai prie širdies, nes reikės labai pasistengti ir „pasilaužyti“, kad pasiektumėte norimų rezultatų. Pirmą kartą sėsdamiesi prie būgnų būkite bent kiek pasirengę teoriškai: žinokite būgnų dalis, mokėkite taisyklingai laikyti lazdeles (to gali išmokyti „mokytojas“ internetas), mokėkite juos susistatyti taip, kad jums būtų patogu groti. Žinoma, pravartu mokėti ir kelis ritmus. Juos mokytis galima „iš klausos“ arba užrašytus natomis. Tačiau pirmiau reikėtų išmokti būgnų natų reikšmes, nes jos šiek tiek skiriasi nuo įprastų muzikinių natų. Kadangi jas atvaizduoti laikraštyje pakankamai sudėtinga, siūlau užsukti į www.freedrumlessons.com skiltį „Drum Lessons“ ir poskyryje „Drum Theory & Notation“ susirasti „Reading Drum Notation“. 
Geriausi internetiniai puslapiai pradedantiesiems mokytis groti būgnais – www.tamsta.lt , www.muzikosfaktorius.lt , www.bugnai.lt , www.google.lt .
O dabar susipažinkime su keletu zarasiškių būgnininkų – kaip jiems sekėsi išmokti groti, ką jie patartų pradedantiesiems.
Justas JAKUČIONIS (22 metai) pirmą kartą prie būgnų atsisėdo prieš 6erius metus, bet grojo su ilgokomis pertraukomis. Kodėl būtent būgnai? Anksčiau, sako, visada galvojęs, kad būsiąs gitaristas, todėl radęs bendraminčių įkūrė grupę „Empty Box“, kurioje ir ėmė groti gitara bei dainuoti. Kai „Empty Box“ iširo nesutariant dėl muzikinių stilių, tuomet kilo mintis suburti kitą grupę „Palata Nr. 11“. Nepavykus rasti įgudusio būgnininko, Justas užėmė jo pareigas. Pati pradžia? Na, Justo manymu, jam sekėsi  gana neblogai – spėjo tobulėti kartu su grupe. Didėjo patirtis, būgnų ritmai darėsi įvairesni ir tobulesni. „Žinoma, klaidų pasitaiko nuolat, bet be klaidų nebūtų ir jų taisymo“, – šypsosi Justas. Šešerių metų patirtį turintis būgnininkas pradedantiesiems pataria: „Pirma – pradėkite nuo pagrindų, nebandykite iškart didelių greičių ir stulbinančių perėjimų ar ritmų. Antra – tobulinkite pagrindinius ritmus, ateis laikas, kai pajusite patys, kad galite be problemų padaryti kažką naujo, sudėtingesnio. O trečia – reikia groti, groti ir dar kartą groti...“
Edvinas VITKŪNAS (19 metų) groja dar tik pusantrų metų ir net prisimena savo pirmojo pasirodymo datą – tai įvyko 2010 metų vasario  14 dieną. Būgnais groti pradėjo, nes apie tai seniai svajojo, galvojo ir kai tik pasitaikė proga, tai ir griebėsi lazdelių. Žinoma, pati pradžia buvo sunki, bet ilgainiui viskas darėsi  vis lengviau ir lengviau. O pradedantiesiems būgnininkams Edvinas pataria „stengtis, dažnai praktikuotis, klausti įgudusių draugų, be to,  labai  geras pagalbininkas yra visagalis  internetas“.
Donatas PULOKAS (23 metai) su būgnais draugauja jau 7erius metus. Istorija beveik tokia pati, kaip ir Justo – susibūrė grupė, kuriai reikėjo būgnininko, ir nors Donatas gitara išmoko groti dar penktoje klasėje, teko „profesiją“ keisti. Pradžioje kaip ir visiems zarasiškiams būgnininkams teko mokytis pačiam, savarankiškai. „Eidavau groti kas vakarą, kad kuo greičiau įgusčiau. Ir ką gi – po kelių mėnesių jau grojome festivalyje „Zalvynė“, tik... Niekada neužmiršiu šio pirmojo pasirodymo – į koncertą atvyko grupė „Žalvarinis“, išėjo pasirepetuoti... Išgirdome ir ... kojos rankos virpėti ėmė – kur ten mums iki jų, juolab visi buvome savamoksliai, nė vienas muzikos mokyklos nelankęs. Sugrojome tąkart nekaip, folkloristai nusidainavo dar labiau – buvo taip gėda, – pasakoja Donatas. – Bet gavome gerą pamoką ir netrukus visai neblogai pagrojome Joninių šventėje, o vasarą su dviem solistėm dalyvavome konkurse „Undinėlių daina“, net kažkokį prizą laimėjome. Ir apskritai laikui bėgant sekėsi vis lengviau, nes teko lankytis įvairiuose festivaliuose, koncertuose, klausytis įgudusių perkusininkų, o svarbiausia – buvo didelis noras ir užsispyrimas...“ Beje, dabar Donatas dažniau groja džambe, nes koncertuoja su akustiškai grojančia grupe „Mindrauja“, be to, kur nors važiuojant ją paprasčiau vežiotis. Donato patarimai pradedantiesiems: „Tiesiog pirmiausia įpraskite prie paprasčiausio ritmo, o ne stverkitės sudėtingų  perėjimų, tobulinkite techniką – vėliau ateis laikas ir tiems sudėtingiems ritmams, ir perėjimams. Jei turite galimybių, – naudokitės metronomu. Bet iš savo patirties žinau: svarbiausia –TAI reikia mėgti! Jei grosi tik „iš reikalo“ ir priešokiais, geru būgnininku niekada netapsi“. 
Būgnininkus kalbino bei skyrelį parengė Egidijus PETRAUSKAS
 
Nuotraukos

Donatas PULOKAS


Edvinas VITKŪNAS


Justas JakučionisEimantė Petrauskaitė 2011-06-09 12:10:33