2022 m. sausio 29 d., šeštadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
  • Structure
  • TURIZMO INFORMACIJOS CENTRAS
  • lt kalba
  • en language
Versija neįgaliesiems
Informacija
image
Naujiena
zrs

Radiacinės saugos centras: 4 žingsniai, kaip pašalinti išorinį radioaktyvųjį užterštumą namų sąlygomis

Gyventojai radioaktyviosiomis medžiagomis gali užsiteršti joms pasklidus aplinkoje po branduolinės ar radiologinės avarijos atominėje elektrinėje, po avarijos pas Å«kio subjektus, vykdančius veiklą su radioaktyviaisiais šaltiniais, piktavališkais tikslais paskleidus radioaktyviąsias medžiagas naudojant sprogmenis („nešvari bomba“) ar kitas priemones. Siekiant išvengti žalos sveikatai, išorinį radioaktyvųjį užterštumą bÅ«tina kuo skubiau pašalinti.

 

Radiacinės saugos centras pateikia rekomendacijas, kaip tai atlikti namų sąlygomis:

 

Pirmas žingsnis – grįžus į namus, koridoriuje (kuo arčiau lauko durų), nusivilkti viršutinius drabužius ir nusiauti avalynę. Nusivelkant drabužius jų nepurtyti ir nevalyti, stengtis kuo mažiau liestis prie išorinio drabužių paviršiaus. Vilkėtus drabužius ir avalynę sudėti į plastikinius maišus, sandariai užrišti ir laikyti atokiau nuo žmonių ir gyvÅ«nų. Svarbu žinoti, kad pasikeitus viršutinius drabužius ir nusiavus avalynę, užterštumas radioaktyviosiomis medžiagomis sumažėja apie 90 proc.

 

Antras žingsnis  nusiprausti tekančiu drungnu vandeniu su muilu, odos stipriai netrinti. Plaunant plaukus galvą reikia atlošti, saugoti, kad galimai radioaktyviosiomis medžiagomis užterštas vanduo nepatektų į akis, burną ir nosį, o plovimui naudoti muilą arba šampÅ«ną (nenaudoti kondicionieriaus). Nerekomenduojama praustis šiltu ar karštu vandeniu, nes jis atveria odos poras, pro kurias radioaktyviųjų medžiagų gali patekti giliai po oda. Nesant galimybės nusiprausti, sudrėkintu švariu audiniu ar drėgnomis servetėlėmis (dažnai jas keičiant) reikia nusivalyti atviras kÅ«no vietas (rankas, veidą), nepamiršti išvalyti veido ertmes – išsipÅ«sti nosį, nusišluostyti akis, drėgna servetėle ar kita priemone išsivalyti ausis, išskalauti burną.

 

 

Trečias žingsnis – apsivilkti švariais drabužiais. Saugu vilkėti spintoje laikytus drabužius.

 

 

Ketvirtas žingsnis – į radioaktyviosiomis medžiagomis užterštų daiktų surinkimo vietas, kai bus paskelbti jų adresai ir darbo laikas, pristatyti plastikiniuose maišuose supakuotus drabužius ir avalynę, bei prausimosi metu naudotas priemones (rankšluosčius, nosinaites, drėgnas servetėles, audinius ir pan.).

 

 

Apie radioaktyviosiomis medžiagomis užterštų daiktų surinkimo vietas ir jų darbo laiką gyventojus informuos savivaldybės, kurios teritorija bus užteršta radioaktyviosiomis medžiagomis, administracija.

 

Svarbu padėti žmonėms, kurie savarankiškai negali, nusivilkti drabužių ir nusiprausti. Jiems padedant, reikėtų mÅ«vėti gumines pirštines ir naudoti kvėpavimo takų apsaugos priemones (vienkartinį respiratorių, medicininę veido kaukę ir pan.). Suteikus pagalbą, rankas, veidą ir kitas nepridengtas kÅ«no vietas reikia nusiplauti drungnu tekančiu vandeniu su muilu.

 

BÅ«tina atsiminti, kad bÅ«nant radioaktyviosiomis medžiagomis užterštoje teritorijoje ar įtariant, kad galite bÅ«ti užteršti radioaktyviosiomis medžiagomis negalima valgyti, gerti, rÅ«kyti, liestis prie daiktų, veido, burnos kol radioaktyvusis užterštumas nebus pašalintas.

 

Kuo geriau būsime informuoti, tuo tiksliau žinosime, kaip elgtis įvykus branduolinei ar radiologinei avarijai, ir paprasčiau reaguosime į pavojų keliančią situaciją.

 

Daugiau informacijos apie pasirengimą branduolinei ar radiologinei avarijai galite rasti:

 

• Ekstremalioms situacijoms pasirengti skirtoje svetainėje www.lt72.lt .

 

• Radiacinės saugos centro interneto svetainės skiltyje „Ką reikia žinoti apie pasirengimą branduolinei avarijai?“ arba Facebook paskyroje.


• Interaktyviame elektroniniame mokyme apie jonizuojančiąją spinduliuotę.

 

 

Radiacinės saugos centras

 

NuotraukosZarasų rajono savivaldybė 2022-01-14 16:17:46
Koronavirusas
image
Laisvės angelas
image
Elektroninės paslaugos
image
epaslaugos
Tvarkau Zarasus
image
Tvarkau zarasus
Verta dėmesio
image
Emocinė pagalba
 
veiklos ataskaitos
 
Zarasai
 
 
Informacija žiniasklaidai
 
Radiacinė sauga
 
Kurortiniai Zarasai
 
Bendruomeninių organizacijų taryba
  
Už švarius Zarasus
 
Projektai
 
 
Apklausa
 
Korupcijai ne
 
Zarasų būstas
 
Šildymas
 
Teise
 
Tvarkau Zarasus
 
Atranka
 
Valstybinė kalba
 
FB
 
112 

 

Teisinė pagalba

 

Love job

Apklausa
image
  • Ar rÅ«Å¡iuojate atliekas?