2021 m. balandžio 18 d., sekmadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
Versija neįgaliesiems
Informacija
Naujiena
zrs

Radiacinis fonas Lietuvoje: kas tai ir kaip matuojama

Vis dažniau girdime, kad radiacinio fono matavimo duomenis galime stebėti Radiacinės saugos centro (toliau – RSC) svetainėje arba paspaudę nuorodą: https://www.rsc.lt/radis/, tačiau ar žinome, kas yra radiacinis fonas, nuo ko jis padidėja, iš kur ir kaip atsiranda.


Visus gyvuosius žemės organizmus nuolat veikia gamtinės (radiacinis fonas) ir dirbtinės kilmės jonizuojančioji spinduliuotė. Gamtinę jonizuojančiąją spinduliuotę skleidžia įvairÅ«s šaltiniai – kosminė spinduliuotė, gamtinės kilmės radionuklidai (esantys grunte, maiste, geriamajame vandenyje, statybinėse medžiagose), radioaktyviosios radono dujos, patenkančios į pastatų vidų iš žemės gelmių. Be abejo, radiaciniam fonui įtakos turi ir dirbtinės kilmės radionuklidai, pasklidę aplinkoje po branduolinės energetikos objektų avarijų, branduolinių ginklų bandymų ir pan., tačiau šių radionuklidų indėlis į bendrą radiacinį foną Lietuvoje yra labai nedidelis.
 

Prie gamtinio radiacinio fono, supančio mus visur ir kintančio priklausomai nuo geografinės vietovės, žmogus yra prisitaikęs. Nustatyta, kad Lietuvoje nedidelių gamtinio radiacinio fono pokyčių gali bÅ«ti priklausomai nuo paros laiko, kai dėl gamtinės kilmės radioaktyviųjų radono dujų, išsiskiriančių iš dirvožemio, kaitos didžiausias radiacinis fonas bÅ«na anksti ryte, o šiek tiek mažesnis – apie 18 val. Taip pat moksliškai įrodyta, kad šiek tiek mažesnis fonas bÅ«na žiemai baigiantis ir didesnis – rudens pradžioje. Tai lemia oro ir dirvožemio temperatÅ«rų skirtumas.


Radiacinį foną gali keisti ir krituliai, kurie drėkina dirvožemį, užpildo jo kapiliarus ir todėl radono dujų iš dirvožemio išsiskiria daugiau. Pradėjus lyti ar snigti gali bÅ«ti momentinis jonizuojančiosios spinduliuotės padidėjimas pažemio ore, kaip parodyta paveiksle.
 

Radiacinis fonas Lietuvoje svyruoja nuo 50 nSv/val. iki 100 nSv/val., priklausomai nuo vietovės ir jos dirvožemyje esančių gamtinės kilmės radionuklidų kiekio. Bet, kaip jau buvo minėta, dėl aukšÄiau nurodytų priežasčių, jis gali bÅ«ti ir didesnis. ŠÄ¯ foną Lietuvoje nuolat matuoja 43 oro ankstyvojo radiacinio pavojaus perspėjimo stotys RADIS. Radiaciniam fonui viršijus nustatytą lygį, apie tai nedelsiant siunčiamas signalas į atitinkamų Radiacinės saugos centro specialistų mobiliuosius telefonus.

Radiacinio fono matavimo duomenis nuolat (24/7) stebi Radiacinės saugos centro specialistai, tačiau juos gali stebėti ir kiekvienas gyventojas, paspaudęs nuorodą: https://www.rsc.lt/radis/. Būtina žinoti, kad apie visus tikrus įvykius, susijusius su radiacinio fono padidėjimu, gyventojus nedelsiant perspėja atsakingos institucijos.


Kilus abejonių, gyventojai gali kreiptis į Radiacinės saugos centro specialistus telefonu Vilniuje 8 5 236 19 36 arba el. paštu rsc@rsc.lt ir išsiaiškinti rÅ«pimą klausimą.
 

Radiacinės saugos centras


Svetlana Veikšrienė 2021-04-08 14:50:46
Koronavirusas
Elektroninės paslaugos
Tvarkau Zarasus
Verta dėmesio
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
Teise
 
 
 
 
 
 

 

 

Apklausa
  • Ar rÅ«Å¡iuojate atliekas?