2020 m. liepos 16 d., ketvirtadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
Versija neįgaliesiems
Informacija
Naujiena
zrs

Rankų higiena prasideda nuo Jūsų lauko durų

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras primena, kad gegužės 5 dieną minima Pasaulinė rankų higienos diena. Kiekvienais metais šimtai milijonų pacientų visame pasaulyje kenčia dėl su sveikatos priežiūra susijusių infekcijų. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nuo 2009 metų inicijavo dešimties metų judėjimą „Plauk rankas – saugok gyvybes“. Rankų higienos gerinimo strategijos iniciatyva visų pirma yra nukreipta į sveikatos priežiūros įstaigų personalo rankų higienos įgūdžių gerinimą. Prie šios dienos minėjimo prisijungė ir Zarasų P. Širvio progimnazija, pamokos metu ne tik mokėmės kaip prižiūrėti rankas, bet ir piešėme, kūrėme. O kas gi ta rankų higiena?
 
 
Rankų higiena yra viena iš pagrindinių prevencinių priemonių, padedančių apsaugoti save ir visus šalia esančius nuo infekcijų, plintančių kontaktiniu būdu.
 
Kodėl reikalinga rankų higiena?
 
Ant mūsų rankų odos dauginasi įvairūs mikroorganizmai. Dauguma iš jų labai pavojingi mūsų sveikatai ir gali sukelti susirgimus.
 
• Žarnyno infekcijas – tai rotovirusinė ir norovirusinė infekcijos, dizenterija, vidurių šiltinė, salmoneliozė, virusinis hepatitas A, paratifas ir kt. Mikroorganizmai patenka ant rankų liečiant užterštus daiktus, kontaktuojant su gyvūnais, todėl apsisaugojimui reikia plauti rankas.
• Virusines infekcijas – tai gripas, vėjaraupiai, tymai, raudonukė, difterija. Šios infekcijos perduodamos oro – lašeliniu būdu, bet čiaudint ar kosint, pridengiant burną ligų sukėlėjai lieka ant rankų.
• Helmintozes. Helmintų kiaušinėlių gali būti visur ir nešvariomis rankomis patenka į burną, žarnyną, kur pradeda intensyviai daugintis.
 
Kada plauti rankas?
 
• visada nusiplaukite rankas pasinaudoję tualetu;
• važiavę viešuoju transportu;
• grįžę iš lauko, parduotuvių bei lietę pinigus;
• jeigu žaidėte su savo augintiniais;
• rankas plautis reikia ir prieš valgio gaminimą ir prieš valgant;
• būtinai nepamirškite nusiplauti rankų lietę žalią, neapdorotą mėsą, žalius kiaušinius, po namų ruošos, šiukšlių tvarkymo ir išnešimo bei bendravimo su ligoniu;
• ypač nepamirškite laikytis rankų švaros pakeitę kūdikio sauskelnes, prieš ir po žaizdos tvarstymo.
 
Nepakenks rankas plautis taip dažnai, kaip manote, kad rankos gali būti nešvarios
 
Kiti rankų higienos būdai
 
Nesant galimybei nusiplauti rankų (pvz., kelionėse) rankų higienai galima naudoti alkoholines servetėles, parduodamas vaistinėse.
 
Rankas rekomenduojama plautis, laikantis šių taisyklių:
 
• Sušlapinkite rankas po šiltu ar šaltu tekančiu vandeniu. Prieš plaunant rankas būtinai nusimaukite žiedus, nes po jais esantys nešvarumai nenusiplaus.
• Rankas plaukite su muilu, nes jų plovimas vien vandeniu nėra efektyvus. Jis negali pašalinti tokių sudėtinių nešvarumų dalių kaip riebalai ar baltymai. Kasdieniam rankų plovimui pakanka ir įprasto muilo.
• Visą rankų paviršių įtrinkite rankų plovimo priemone. Sukamaisiais ir trinamaisiais judesiais muiluokite rankas iš abiejų pusių apie 10-15 s. Ypač kruopščiai patrinkite tarpupirščius, pirštų galiukus ir panages, nes skubėdami dažnai išmuiluojame tik išorinę ir vidinę rankų pusę. Taip pat nepamirškite ir riešų.
• Kruopščiai nuplaukite rankas, kad pašalintumėte muilą. Vanduo turėtų tekėti nuo riešo pirštų link.
• Jei yra galimybė, rankas šluostykite popieriniu rankšluosčiu ar servetėle. Namuose kiekvienas turėtų naudoti tik savo asmeninį rankšluostį rankoms nusausinti.
• Nepamirškite, kad rankas reikia plauti ne tik tada, kai jos yra purvinos, bet ir grįžus iš lauko, pasinaudojus tualetu ir, žinoma, prieš valgį. Rekomenduotina rankas plauti ir kaskart pažaidus su gyvūnu ar tiesiog jį lietus, pabendravus su sergančiu žmogumi (ypač jei spaudėte jam ranką), pakosėjus ar nusičiaudėjus, prieš ir po žaizdos sutvarkymo ir panašiais atvejais.
 
 
Ignalinos r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro
Zarasų skyriaus informacija
 
 

Svetlana Veikšrienė 2015-05-06 15:20:18
MERAS
Koronavirusas
Elektroninės paslaugos
Verta dėmesio
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
Teise
 
 
 
 
 
 

 

Apklausa
  • Ar rūšiuojate atliekas?