2021 m. liepos 25 d., sekmadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
  • Structure
  • TURIZMO INFORMACIJOS CENTRAS
  • lt kalba
  • en language
Versija neįgaliesiems
Informacija
image
Naujiena
zrs

Rudens rūpestis - imunitetas

 
Ir netik rudens, - imunitetu privaloma rÅ«pintis visais metų laikais. Tačiau jei ne tas atšalęs rudeninis vėjas, verčiantis perštėti gerkles, mes pamirštume apie ateinantį laiką, kai reikia ypatingai pasirÅ«pinti savimi, kai nori nenori ateina mintys apie mÅ«sų atsparumą ligoms…
 
Imunitetas (lot. immunitas ‘laisvumas nuo ko nors’) yra organizmo gebėjimas apsisaugoti nuo viso to, kas jam genetiškai nepriimtina: nuo mikrobų, virusų, parazitų, svetimų baltymų ir kitų medžiagų, – rašoma enciklopedijose.
Imuniteto paskirtis. Organizmo apsauginės imuninės sistemos pagrindinė funkcija yra „išvalyti” organizmą nuo antigenų (medžiagų, sukeliančios imuninės sitemos reakciją), patekusių į jį iš išorės arba atsiradusių viduje. Antigenų organizme gali atsirasti dėl įvairių priežasčių: bakterijų, fermentų, vaistų ir kitokių cheminių preparatų; peršalimo, ilgalaikio streso, radiacijos poveikio. Imuninė sistema pašalina mirusias ar pakitusias savo organizmo ląsteles, saugo nuo ligų, ypač infekcinių ir vėžinių. Jei sistema per silpna, sutrinka organizmo augimas ir vystymasis, mažėja atsparumas infekcijoms, susidaro prielaidos susirgti onkologinėmis ligomis.
 
Paprastai kalbant, tai mÅ«sų ,,saugos‘‘ sistema, kuri ,, liepia“ organizmui apsisaugoti nuo įvairių žalingų veiksnių, galinčių pakenkti mÅ«sų sveikatai. Neretai ir patys, dažniau sirgdami ar puolami įvairių negalavimų, nusprendžiame, kad susilpnėjo mÅ«sų imunitetas. Kaip sekasi žmogaus organizmui apsisaugoti nuo viso to, kas jam genetiškai nepriimtina, priklauso nuo daugelio veiksnių. Organizmas naudoja tuos pačius apsauginius imuniteto mechanizmus tiek prieš infekcinių ligų sukėlėjus, tiek prieš genetiškai svetimas, pačiame organizme atsiradusias, pvz., piktybines ląsteles.
 
Imuniteto skirstymas. Medikai imunitetą skirsto į dvi grupes: įgimtą (natÅ«ralų) ir įgytą. Ä®gimtas imunitetas yra paveldimas, perduodamas iš kartos į kartą. Nors šis imunitetas yra tobuliausia ir patvariausia organizmo apsaugos forma, vis dėlto jis nėra absoliutus ir nuo visų galimų ligų apsaugoti negali. Per ilgus medicinos gyvavimo šimtmečius žmonija atrado, kad imunitetas tam tikroms ligoms gali bÅ«ti ir įgyjamas. Ä®gyti naujas apsaugines galimybes mÅ«sų organizmas gali dviem bÅ«dais – persirgus tam tikra infekcine liga (pvz., tymais) arba skiepijant nuo tam tikros ligos (pvz., erkinio encefalito). Mediciniškai kalbant, įgytas imunitetas bÅ«na natÅ«ralus (poinfekcinis) ir dirbtinis (povakcijinis).
 
Imuniteto priešai. Imunologai sako, kad viskas, ką mes suvokiame kaip nesveiką gyvenimo bÅ«dą, neigiamai veikia mÅ«sų imuninę sistemą. Pagrindinės priežastys, įrodytos daugkartiniais medicininiais tyrimais: imunitetą silpnina nevisavertė mityba, ilgalaikis stresas, nemiga, mažas fizinis aktyvumas bei žalingi įpročiai.
 
Paprastai žmogui pakanka įgimto imuniteto, tačiau dažno iš mÅ«sų įtemptas gyvenimo tempas žaloja organizmą. Dažnai valgome maistą, kuriame trÅ«ksta vitaminų bei kitų maistinių medžiagų, per mažai turime ramybės, poilsio ir per daug piktnaudžiaujame cigaretėmis ar alkoholiu. Ilgainiui organizmas nesugeba su tuo susitvarkyti ir nusilpsta.
 
Kartais organizme vietoje išorės priešÅ³ atsiranda vidinių kenkėjų, o nuo to saugantis visi organai ir audiniai nuolat atsinaujina savo sudėtimi. Kad šis procesas vyktų sėkmingai, ląstelėms, sudarančioms specialią ląstelių „atsargos pajėgas“, tenka nuolat dalintis.
 
Tokio dalijimosi metu galimi įvairÅ«s sistemos sutrikimai. Maždaug 1 iš 10 000 dalinimųsi nepraeina be sutrikimo. Nepalankios aplinkos sąlygos gali padidinti klaidų skaičių. Dėl šių klaidų ląstelė gali žūti arba supiktybėti, tuomet vystosi vėžys. Sveiko žmogaus imunitetas tokiais atvejais sunaikina vėžinę ląstelę, tačiau jam nusilpus, tikimybė, kad vystysis piktybinis auglys, labai padidėja.
 
Pagalba imuninei sistemai. Optimaliai imuninės sistemos „formai“ palaikyti tinkami visi sveikos gyvensenos ypatumai :
? svarbu atrasti užsiėmimus, veiklas, pomėgius, kurie mažintų streso poveikį mūsų psichinei sveikatai;
? saikingas, reguliarus fizinis aktyvuma : mankšta, vaikšÄiojimas, važinėjimas dviračiu, šokiai, joga;
? grÅ«dinimasis: šaltas dušas, jeigu jis naudojamas reguliariai, o vanduo pakankamai šaltas (15 laipsnių ir mažiau), buvimas gryname ore, pirtis;
? maisto ingridientai, tinkami imunitetui stiprinti: ženšenis, ežiuolė, česnakas, imbieras, daržovės, medus, bičių duonelė;
? žalingų įpročių atsisakymas…
 
Svarbu atsiminti pagrindinę taisyklę – imuniteto stiprinimas turi bÅ«ti atliekamas sistemingai ir nuosekliai.
 
 
Ignalinos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Zarasų skyriaus informacija
 

Svetlana Veikšrienė 2015-10-15 15:22:49
Koronavirusas
image
Laisvės angelas
image
Elektroninės paslaugos
image
epaslaugos
Tvarkau Zarasus
image
Tvarkau zarasus
Verta dėmesio
image
Emocinė pagalba
 
veiklos ataskaitos
 
Zarasai
 
Informacija žiniasklaidai
 
Radiacinė sauga
 
Kurortiniai Zarasai
 
Bendruomeninių organizacijų taryba
  
Už švarius Zarasus
 
Projektai
 
 
Apklausa
 
Korupcijai ne
 
Zarasų būstas
 
Šildymas
 
Teise
 
Tvarkau Zarasus
 
Atranka
 
Valstybinė kalba
 
FB
 
112 

 

Teisinė pagalba

 

Love job

Apklausa
image
  • Koks pavadinimas, JÅ«sų manymu, labiausiai tiktų naujai kultÅ«rinės paskirties erdvei/statiniui Zaraso ežero saloje Zarasuose?