2023 m. vasario 2 d., ketvirtadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. [email protected]
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
  • Structure
  • TURIZMO INFORMACIJOS CENTRAS
  • lt kalba
  • en language
Versija neįgaliesiems
Informacija
image
Naujiena
zrs

Salake meras pasveikino šimtametę

 Salako socialinės globos namuose visi  skubėjo į neeilinę šventę. Tokios šventės čia dar niekada nebuvo. Šių  namų gyventoja Emilija Labutietė sulaukė šimtojo jubiliejaus.  Ä® gražias iškilmes sugužėjo ne tik globos namų ugdytiniai, darbuotojai. Pagerbti atvyko ir seniÅ«nijos atstovai, rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas. 

 

Dar visai neseniai Emilija savarankiškai nueidavo į parduotuvę, namų ruošos darbus nudirbdavo ir sekmadienį, švenčių dienomis  į bažnyčią nueidavo. Tačiau metų našta vis labiau ir labiau slėgė moterį. Keletą metų ji  gyveno pas dukrą Aleksandrą Kaune.  Prieš tris mėnesius senolė vėl grįžo į gimtąjį  kraštą ir įsikÅ«rė Salake. Čia moteris prižiÅ«rėta, pamaitinta, darbuotojų ir gyventojų rÅ«pesčiu ir meile apgaubta. 
 
Gražiai surengtose socialinės globos namų  iškilmėse buvo prisimintas ilgas, šimto meto metų gyvenimo kelias, pažymėtas ryškiais vingiais.  Emilija  prieš šimtą metų gimė Zarasų seniÅ«nijos Aukštakalnio kaime. Čia ir augo, dirbo,. Čia ištekėjo, čia pagimdė ir išaugino dukrą Aleksandrą. 
 
Dukra Aleksandra pasakojo, kad mamos gyvenimas niekada nelepino. Tai jis ir užgrÅ«dino, suteikė stiprybės -  įveikti  tokį ilgą ir sudėtingą gyvenimo kelią.  Šeimoje, kurioje augo Emilija,  buvo dar dvi seserys ir trys broliai. Anksti savo darbu teko pelnyti duoną. O ji nebuvo skalsi.  Gimtajame kaime kÅ«rėsi kolÅ«kiai. Emilija  nuo mažens dirbo visus darbus. Teko lenkti  nugarą kolÅ«kio laukuose,  Sunkus laikmetis, neramumai sodietės neišbaidė iš  kaimo.  Vėliau tapo Emilija pieno priėmėja. Priimdavo iš buvusio Paukštininkystės Å«kio teritorijoje gyventojų karvių pieną ir pateikdavo Sviesto gamyklai.  Darbas reikalaudavo ne tik  kruopštumo, atsakingumo, bet  ir daug fizinių jėgų.
 
Prieš keturiasdešimt trejus metus mirė vyras Julius Labutis. Našlė nepasimetė, nors rÅ«pesčių padvigubėjo.  Kaime moteris ir sulaukė senatvės. Kai tapo kaime gyventi sunku, prieš ketvirtį amžiaus Emilija pardavė namus ir nusipirko butą Zarasuose. Tada senolės stiprios buvo, tarp keturių kambario buto sienų ji neužsidarė. Sekmadienį, švenčių dienomis, apsigaubusi skara, iš miesto mikrorajono, pėsčiomis pasiekdavo bažnyčią.  Kiekvieną  dieną stengdavosi pradėti su Dievu, su malda. Tai suteikdavo  ramybės ir palaimos. Tai buvo viena iš ilgaamžiškumo paslapčių. Dievulis jai atlygino ilga ir laiminga senatve.
 
Moteris visada buvo  labai stropi darbe. Anksti  išmoko verpti ir austi ir šie pomėgiai ją lydėjo visą gyvenimą.  Kaime Emilija  buvo ir žinoma  kepėja, ir kulinarė. Ä®simintinas šventes kaime rengdavo. Gražiausius nėrinius nerdavo. Nepakeičiama ji buvo ir siuvėja. 
 
Dažnai moters namuose taukšÄ—davo staklės. Audiniuose atsiskleisdavo savo kÅ«rybinius sugebėjimus. Ji puikiai mokėjo derinti raštus ir spalvas. Pamačiusi  kitų audėjų raštus, ji labai kÅ«rybiškai ir savaip interpretuodavo  ir jos audiniai suspindėdavo naujomis ryškiomis spalvomis. Pati kÅ«rė naujus eskizus. Audė moteris kiliminius takus, pagalvėles, lovatieses, rankšluosčius. 
 
Tiesa, jau senokai pamirštos staklės, verpimorateliai ir siuvimo mašinos. Jau seniai dangaus karalystėje ilsisi jos geriausios draugės. Ten ir jos trys broliai. Seserys gyvena Kaune. Jos irgi ilgaamžės. Apolonijai devyniasdešimties  aštuoneri, Lionginai - 95. 
 
Iškilmėse daug buvo pasakyta jubiliatei gražių, nuoširdžių sveikinimo ir dosnių linkėjimo žodžių. Vyriausiąją globos namų gyventoją sveikinimo žodžius tarė šių namų gyventojai., Jubiliatę  sveikino rajono Savivaldybės meras Nikolajus Gusevas, jis linkėjo Emilijai Labutienei  sveikatos ir ištvermės, įteikė turtingą ir gražią puokštę, kaip ir jubiliatės metų kraitis. Meras senolei taip pat įteikė rajono Savivaldybės sveikinimą ir dovaną.
 
Senolei stiprybės, tvirtybės ir dar daug dosnių metų linkėjo Salako seniÅ«nijos seniÅ«nas Renius Kisielius, Socialinės globos namų direktorė Vilma Zarakauskienė.   
 
Globos namų gyventojai ir Salako padalinio meno saviveiklos meno saviveiklos entuziastai sveikino jubiliatę, jai jie atliko muzikinius kūrinius, padainavo keletą dainų.
 
Petras Ivanovas 
 
Nuotraukose – šimtametės Emilijos Labutienės sveikinimo akimirkos Salako socialinės globos namuose. 
 

Zarasų rajono savivaldybė 2022-12-09 10:27:54