2024 m. liepos 17 d., trečiadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. +370 385 37 173, el.p. [email protected]
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
  • Structure
  • TURIZMO INFORMACIJOS CENTRAS
  • lt kalba
  • en language
Versija neįgaliesiems
Informacija
image
Naujiena
zrs

„Sartai 2014“ – perlas žiemos sporto karūnoje

„Sartai 2014“ – perlas žiemos sporto karūnoje
Vasario 1-ąją Dusetose vyksiančios tradicinės žirgų lenktynės „Sartai 2014“ pagrįstai tituluojamos kaip didžiausia ne tik šÄ¯ Aukštaitijos miestelį, bet ir visą Lietuvą garsinanti žirgų sporto mylėtojų šventė. Daugeliui žmonių, nekalbant jau apie giminaičius ar gerus bičiulius, susitikti žirgų lenktynėse prie Sartų tapo garbės reikalu.
 
Gyvybingos šimtametės tradicijos
 
Š.m. sausio 23 d. Lietuvos Respublikos žemės Å«kio ministerijoje buvo surengta šiai žiemos sporto šventei skirta spaudos konferencija. Joje apžvelgti vykstantys pasirengimo lenktynėms darbai. Pasidžiaugta, kad šiemet daugiau nei prieš du šimtus metų pirmą kartą paminėtos žirgų lenktynės Dusetose, jau atskaičiavo net per 100 metų kai yra paskelbtos tradicinėmis. „Pernai paminėjome 80-tį, kai nuo 1933 m. lenktynes pradėjo remti Žemės Å«kio ministerija, o nuo 1955 m. jos tapo respublikinės. Generalinis šventės rėmėjas - Žemės Å«kio ministerija - kasmet rÅ«pinasi, kad lenktynės, pagal susiklosčiusią tradiciją organizuojamos pirmąjį vasario šeštadienį, vyktų sklandžiai ir paliktų kuo geriausius įspÅ«džius tiek patiems jų dalyviams sportininkams, tiek žiÅ«rovams, kurių kasmet čia susirenka po keliasdešimt tÅ«kstančių“, - pradėdamas spaudos konferenciją kalbėjo žemės Å«kio ministras, profesorius Vigilijus Jukna.
 
Ministras padėkojo iš įvairių sričių specialistų sudarytam renginio organizaciniam komitetui, nuveikusiam nemenką darbą ir palinkėjo žiÅ«rovams įspÅ«dingo reginio, azartiškų akimirkų ir gero pasibuvimo Dusetose, o lenktynių dalyviams ir žirginio sporto puoselėtojams - sėkmingų startų, naujų rekordų ir neblėstančio entuziazmo varžytis.
 
Didesnis prizinis fondas
 
Tradicinių lenktynių „Sartai 2014“ organizacinio komiteto pirmininkas, žemės Å«kio viceministras Rytis Šatkauskas informavo, jog vasario 1-ąją Dusetose prie lenktynių starto linijos bus išrikiuoti 68 ristÅ«nai, išauginti visose trijose Baltijos šalyse, o taip pat Rusijoje, Švedijoje, PrancÅ«zijoje ir Norvegijoje.
 
Juos vadelios geriausi Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Rusijos sportininkai.   Lenktynių programoje – devyni važiavimai, iš kurių trys – tarptautiniai.
 
„Kasmet augantį šių lenktynių populiarumą liudija bendromis organizatorių pastangomis šiemet iki 72 tÅ«kstančių litų padidėjęs varžybų prizinis fondas (pernai buvo 65, užpernai - 52 tÅ«kstančiai litų), kurį pasidalys šių lenktynių nugalėtojai ir prizininkai, - sakė R. Šatkauskas. – Didžiausias – 12 000 litų piniginis prizas atiteks šių lenktynių pagrindinės organizatorės - Lietuvos žemės Å«kio ministerijos steigiamo „Didžiojo žiemos prizo“ nugalėtojui ir prizininkams.“ Daugelio varžybų organizacinio komiteto narių ir žirgininkystės specialistų nuomone dėl šio apdovanojimo su tuo pačiu bėru Sakalu varžysis ir pastarųjų dvejų metų šio prizo laimėtojas varėniškis Stanislovas Kėrys iš Dubyčių žemės Å«kio bendrovės, 2012 metais 1609 metrų ilgio trasą įveikęs per 2 min. 03,219 sek. ir pasiekęs iki šiol išsilaikiusį rekordą. Šis rezultatas taps orientyru visiems sportininkams, šiemet atvykstantiems į Dusetas. Beje, šiemet važiavimą dėl „Didžiojo žiemos prizo“, kuris bus paskutinis, devintasis lenktynių programoje, specialistai iš anksto linkę laikyti visų varžybų puošmena, nes šÄ¯kart čia rungsis itin pajėgÅ«s varžovai, važnyčiojantys pačius eikliausius žirgus. Specialistų nuomone rimčiausią iššÅ«kį vienu iš favoritų laikomam Sakalui gali mesti labai greiti iš Švedijos atvežti Splendid Value ir Rightaboveyourhead žirgai, prancÅ«zų ristÅ«nai Sixtine De Claire bei Turquoise Flower, kuriuos vadelios Lietuvos sportininkai. Laukiamame itin intriguojančiame važiavime dėl pagrindinio 12 tÅ«kstančių litų prizo kovos 8 vadeliotojai, ledo take tramdysiantys pajėgiausius suaugusius „A“ reitingo ristÅ«nus.
 
Antras pagal dydį dar vieno lenktynių partnerio - UAB „Arvi ir KO“ įsteigtas 10 000 litų vertės prizas, kuris atiteks greičiausiai įveikusiam ilgiausią visų lenktynių programoje – net 3200 metrų distanciją žirgo vadeliotojui bei šios rungties prizininkams.
 
Po 8400 litų vertės piniginius prizus išsidalys net trijų važiavimų laimėtojai.
 
Po 7000 litų vertės prizus įsteigė LR Seimas ir Zarasų savivaldybė, pavadinusi jį simboliniu „Zarasų krašto“ prizu, o UAB „Vasaknos“ ir KÅ«no kultÅ«ros ir sporto departamentas lenktynių laimėtojus apdovanos 5400 litų prizais. 
 
Varžysis skirtingose distancijose
 
Visi žirgai, su kuriais bus lenktyniaujama tradicinėse respublikinėse ristÅ«nų žirgų lenktynėse „Sartai 2014“, skirstomi pagal pajėgumą ir amžiaus grupes į atskirus reitingus. Lenktynėse  dalyvaus 2010-2011 m. gimimo ristÅ«nai, suaugę „A“, „B“, „C“ ir „D“ reitingų ristÅ«nai.
 
Suaugę „B“ reitingo ristÅ«nai varžysis 2 400 m. distancijoje bei dviejuose tarptautiniuose važiavimuose, kurių distancijos 3 200 m. ir 2 400 m., o likusiuose važiavimuose bus lenktyniaujama tradicinėje vienos angliškos mylios (1609 metrų) distancijoje.
 
„Tokia įvairovė bÅ«tina todėl, kad vieni žirgai pasižymi didesne koncentracija ir yra maksimaliai greiti vienos mylios distancijoje, o kitiems bÅ«tina įgyti savotišką pagreitį ir visą savo tikrąją jėgą jie gali atskleisti tik ilgesnėje distancijoje“, - sakė renginio organizacinio komiteto pirmininko pavaduotojas, Valstybinės gyvulių veislininkystės priežiÅ«ros tarnybos prie Žemės Å«kio ministerijos viršininkas ArÅ«nas Jurgaitis.
 
Daugiausia vadeliotojų bus iš kaimyninio Utenos rajono – 7. Jiems teks ir daugiausia darbo, nes šis septynetukas ledo trasoje pasikeisdami tramdys net 17 ristÅ«nų.
 
Panaudos sukauptą patirtį
 
Pagrindinis šventės organizacinis krÅ«vis tenka žemės Å«kio ministerijai, Zarasų savivaldybei ir UAB „Lietuvos žirgynas“, kurie jau kelinti metai paeiliui į pagalbą kviečia nemenką šio darbo patirtį sukaupusią VšÄ® „Promo Events“. „Šis renginys, kaip ir ne mažiau garsios 1000 km lenktynės Palangoje, kurios šią vasarą bus jau 15-osios, darnios mÅ«sų komandos negąsdina, - spaudos konferencijoje kalbėjo „Promo Events“ vadovas Darius Jonušis. – Džiaugiuosi, kad pastangos nenuėjo veltui, o ši žiemos šventė Dusetose vis labiau patinka ir sportininkams, ir žiÅ«rovams.“
 
Pasak renginio organizatorių, jiems pavyko rasti kompromisą ir su gamtos stichijų valdovais, reikiamu laiku į Lietuvą atsiuntusiais žiemą, o varžybų dieną siÅ«lančiais tik lengvą šaltuką, palankų ir žiÅ«rovams, ir žirgams, ir jų važnyčiotojams.  
Neverta nusiminti ir tiems, kurie lenktynių dieną negalės atvykti į Dusetas. Ä® lenktynių areną nukryps daugelio televizijų kamerų objektyvai, radijas rengs transliacijas, reportažus, o lenktynių spaudos centre, kuris prieš ketverius metus pirmą kartą šių varžybų istorijoje atvėrė duris šalia varžybų trasos, akredituosis beveik 100 mÅ«sų šalies ir kaimyninių valstybių žurnalistų, nušviesiančių renginį. „Kiekvieną atvykusį į tradicinį, mÅ«sų kraštą garsinantį renginį pasitiksime kaip ilgai lauktą ir brangų svečią“, - užtikrino Dusetų seniÅ«nas Saulius Kėblys, pakvietęs atvykusius į žiemos šventę aplankyti ir nuo ankstyvo ryto šurmuliuosiančius kermošius, muges, kuriuose dalyvaus per 100 prekybininkų ir negrįžti iš jomarko be tradicinių lauktuvių – kvapnios dešros rinkės, kaimiškos duonos kepalo ar aukštaitiško sÅ«rio, riestainių ir kitokių skanėstų.
 
Pasibaigus žirgų lenktynėms S. Kėblys kvietė apsilankyti KultÅ«ros centre Dusetų dailės galerijoje, tapusioje kultÅ«rinės traukos centru. Čia įvyks šventę vainikuosiantis miuziklas „Pranašas. Degančios rankos“, bus atidaryta teminė paroda „Žirgai dailėje“.
 
Pravartu atvykti iš anksto
 
Jei dešimtys tÅ«kstančių žiÅ«rovų į šventę plÅ«stelėtų vienu metu, net ir padedant pulkams tvarkdarių kamšÄiai keliuose ar varžybų prieigose neišnyktų savaime. Todėl organizatoriai kviečia geriausias vietas lenktynių stebėjimui užsiimti anksčiau. Juolab, kad pati šventė Dusetose pradės šurmuliuoti jau 8 val. O anksčiausiai atvykę turės daugiau laiko bei galimybių ne tik  lauktuvėms išsirinkti, bet ir patiems pamaloninti gomurį nacionalinio paveldo patiekalais bei gėrimais, kurių čia tikrai nestigs.
 
Šventės ,,Sartai 2014“ kultÅ«rinė programa
 
10.00–15.30 val. - koncertas tautodailės mugėje. Koncertuos Zarasų ir kaimyninių rajonų meno kolektyvai, ansamblis „Jonis“, kapela „SadÅ«nai“.
 
17.00 val. Tradicinės parodos „Žirgas dailėje“ atidarymas KultÅ«ros centre Dusetų dailės galerijoje. Joje savo kÅ«rinius eksponuos 37 dailininkai iš Rygos (Latvija), Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Rokiškio, AnykšÄių, Utenos, Zarasų, Obelių, Dusetų.
 
18.00 val. Miuziklas „Pranašas. Degančios rankos“ KultÅ«ros centre Dusetų dailės galerijoje.
Bilieto kaina 20 Lt, moksleiviams – 15 Lt, renginio dieną – 25 Lt.
Miuzikle kalbama amžina ir kiekvienam žmogui aktualia tema – apie meilę. Meilės istoriją kuria nuostabÅ«s scenos virtuozai: Povilas Meškėla, Vladas Kovaliovas, Tadas Juodsnukis (TV3 laidos „Romeo ir Džiuljeta" nugalėtojas, P. Meškėlos mokinys). Taip pat scenoje išgirsite rokiškietes Simoną Savickaitę (vokalas), Oksaną Sadauskienę (smuikas),  Rokiškio kultÅ«ros centro dainavimo studiją (vad. R. Šakalienė). Šoks Rokiškio choreografijos mokyklos ir Rokiškio rajono šokėjai.
 
Algimanto BRAZAIČIO nuotr.
 
Žemės Å«kio ministerijos viešÅ³jų ryšių skyrius
Tel.: 8 (5) 239 10 19
 
„Sartai 2014“ spaudos centras – ViešÅ³jų ryšių agentÅ«ra „Visus Bonus“
Tel./Faks: 8 (5) 230 57 25
Nuotraukos

„Sartai 2014“ – perlas žiemos sporto karūnoje


„Sartai 2014“ – perlas žiemos sporto karūnoje


„Sartai 2014“ – perlas žiemos sporto karūnoje


„Sartai 2014“ – perlas žiemos sporto karūnoje


„Sartai 2014“ – perlas žiemos sporto karūnojeZarasų rajono savivaldybė 2014-01-23 14:42:56
MERĖ
Balsavimas už dalyvaujamojo biudžeto projekto idėjas
image
Zarasų rajono savivaldybės atsinaujinančių išteklių energijos naudojimo plėtros veiksmų planas iki 2030 m.
image
Komunalinės atliekos
image
Elektroninės paslaugos
image
epaslaugos
Verta dėmesio
image
 
 
 
 
Emocinė pagalba
 
veiklos ataskaitos
 
Informacija žiniasklaidai
 
Radiacinė sauga
  
Projektai
 
 
Apklausa
 
Korupcijai ne
 
Zarasų būstas
 
Šildymas
 
Teise
 
Tvarkau Zarasus
 
Atranka
 
Valstybinė kalba
 
FB
 
112 

 

Teisinė pagalba

 

Apklausa
image
  • Ar jums pakanka informacijos apie Zarasų rajono savivaldybės veiklą?