2021 m. kovo 5 d., penktadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
Versija neįgaliesiems
Informacija
Naujiena
zrs

Saugus elgesys ant ledo!

Paspaudus šaltukui ir užšalus vandens telkiniams prasideda pramogų metas vaikams, kuriuos vilioja žaidimai ant ledo, žvejai skuba pasimėgauti poledine žūkle. Svarbu prisiminti, kad tiems, kurie nežino ar nesilaiko saugaus elgesio ant ledo taisyklių, prasideda ne pramogų, o pavojų metas. Didžiausias iš jų - kai ledas neišlaiko žmogaus svorio ir įlūžta. Kad to išvengtų, gyventojai turi įsiminti keletą taisyklių apie saugų elgesį ant ledo.


Ledas laikomas tvirtu, jeigu jo storis yra daugiau kaip 7 cm. Toks ledas jau išlaiko žmogų. Tačiau kad išlaikytų grupę žmonių, jo storis turi bÅ«ti ne mažesnis kaip 12 cm. Tvirtas ledas visada turi mėlyną arba žalią atspalvį, o matinės baltos spalvos arba geltono atspalvio ledas yra netvirtas. Trapus, plonas ledas bÅ«na tose vietose, kur jame įšÄ…la medžių šakos, lentos ir kiti daiktai, taip pat arti krÅ«mų, medžių, nendrių. Netvirtas ledas susidaro ir tose vietose, kur įteka upeliukai, kur yra šaltinių. Einant ledu reikia aplenkti vietas, kurios apneštos sniegu arba pripustytos pusnių, nes po sniegu ledas visada yra plonesnis. Ypač atsargiems reikia bÅ«ti prie kranto, nes čia ledas silpnesnis ir jame gali bÅ«ti įtrÅ«kimų. Ledas labai pavojingas ir atodrėkių metu.


Prieš lipdami ant ledo, apsidairykite, ar arti nėra praminto takelio, paliktų pėdų. Jeigu yra, eikite jomis, nes tai jau išbandytas kelias. Einant ledu reikia turėti tvirtą lazdą ir ja tikrinti ledo stiprumą. Jeigu į ledą sudavus lazda ant jo pasirodo vanduo, reikia nedelsiant grįžti į krantą. Eiti reikia čiuožiant, neatitraukiant kojų nuo ledo.


Jeigu esate su slidėmis, tai atsisekite slidžių tvirtinimus, kad esant reikalui jas greitai galima bÅ«tų nusimesti nuo kojų. Slidžių lazdas laikykite rankose, plaštakų neprakiškite pro kilpas - galėsite lazdas greitai numesti.


Jeigu ledu eina grupė žmonių, reikia laikytis distancijos. Atstumas tarp žmonių turi būti ne mažesnis kaip 5 metrai.
 

Ką daryti įlūžus?

 • Nepraraskite savitvardos!
 • Ropškitės ant ledo į tą pusę, iš kur atėjote.
 • Nesikapanokite vandenyje ir visu kÅ«no svoriu neužgulkite ledo krašto.
 • Ant ledo užšliaužkite plačiai ištiesę rankas, kad padidėtų atramos plotas.
 • Pasistenkite kaip galima daugiau krÅ«tine užgulti ledą, paskui atsargiai ant jo iškelti vieną koją, po to kitą.
 • Užšliaužę ant ledo, nesistokite tuojau pat, nusiridenkite nuo eketės kuo toliau į tą pusę, iš kur atėjote.

 

Kaip gelbėti įlūžusį?

 • Veikite greitai ir ryžtingai, nes šaltame vandenyje žmogus greitai sušÄ…la, o permirkę rÅ«bai neleidžia jam ilgai išsilaikyti vandens paviršiuje.
 • Kvieskite pagalbą telefonu 112.
 • Ä®vertinę situaciją ir savo galimybes, prie eketės artinkitės labai atsargiai, geriausia šliaužte, plačiai ištiesę rankas. Jei yra galimybė, po savimi patieskite šaką ar lentą ir šliaužkite ant jos.
 • Prišliaužti prie pat eketės krašto negalima, todėl įlūžusiajam ištieskite šaką ar lentą, numeskite virvę ar tvirtai surištus šalikus.
 • Ištraukę žmogų ant ledo, su juo kuo toliau šliaužkite nuo pavojingos vietos ir kaip galima greičiau įlūžėlį perrenkite sausais rÅ«bais, sušildykite karštais gėrimais.
 • Išgelbėtąjį pristatykite į gydymo įstaigą.


Būkite budrūs ir atsakingi! Ant ledo ypač mėgsta žaisti vaikai, nepalikite jų be priežiūros.


Saugaus elgesio ant ledo taisyklės
 

Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus informacija

Nuotraukos
Svetlana Veikšrienė 2021-01-18 15:33:14