2021 m. gegužės 8 d., šeštadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
Versija neįgaliesiems
Informacija
Naujiena
zrs

Saulės smūgis ? simptomai ir pirmoji pagalba

Saulė – tai gyvybės ir geros nuotaikos šaltinis. Jeigu saulės šviesos gaunama per mažai, slopinama centrinės nervų sistemos veikla, nusilpsta imuninė sistema, lėtėja medžiagų apykaita. Jei saulės šviesos trÅ«ksta ilgai, galima susirgti depresija, atsiranda vitamino D apykaitos sutrikimų. Nors saulės spinduliai yra naudingi, vis tik per didelis saulės spindulių kiekis žmogui gali sukelti ne tik perkaitimą, bet ir saulės smÅ«gį.
 
Saulės smūgio simptomai:
 
Saulės smÅ«gio poveikis gali prasidėti tiek veikiant tiesioginiams saulės spinduliams, tiek praėjus kelioms valandoms nuo perkaitimo. Ši bÅ«klė pasireiškia vienu ar visais simptomais iš karto, o jų pasireiškimo tvarka dažnai skiriasi.
 
Galvos pojūčių pokyčiai. Gali imti skaudėti galvą, prasidėti svaigulys, dingti koordinacija, mirgėti akyse. Pasireiškia jausmas, tarsi galva bÅ«tų pilna smėlio, lyg patyrus smÅ«gį sunkiu daiktu. Gali atsirasti ausų užgulimas, sunkumas galvą išlaikyti vienoje padėtyje, o lankstant kaklą, gali bÅ«ti juntamas pasipriešinimas.
 
Raumenų skausmas. Atsiranda raumenų tempimas arba skausmas, noras pasirąžyti (kaip prabudus po ilgo miego), prasideda raumenų trūkčiojimas ir didesni traukuliai. Kūno raumenys gali tapti visai nevaldomi.
 
Virškinimo sistemos sutrikimai. Gali atsirasti pykinimas, vėmimas, vidurių paleidimas.
 
Dehidratacija. Juntamas didelis troškulys.
 
Odos pokyčiai. Pabąla oda arba ją išberia.
 
Aukšta kÅ«no temperatÅ«ra. Kyla kÅ«no temperatÅ«ra (gali pakilti net iki 40 laipsnių Celsijaus).
 
Kiti sutrikimai. Gali stipriai padidėti kraujospÅ«dis, sutrikti širdies ritmas. Taip pat gali pasireikšti kliedėjimas, sąmonės netekimas.
 
Pirmąją pagalbą suteikite nedelsiant:
 
Vanduo. Nukentėjusiam asmeniui reikia gerti labai daug vandens. Geriausia – su magniu, reikalingu širdies ir raumenų veiklai. Galite duoti gerti mineralinio arba paprasto vandens su ištirpinta magnio tablete.
 
Vėsus kompresas. Ant galvos perkaitusiajam uždėkite vėsų kompresą.
 
Draudžiama vaikšÄioti. Neleiskite ligoniui vaikšÄioti, jis privalo gulėti.
 
Apsauga nuo saulės – bÅ«tina:
Saulės smÅ«gis iš tiesų rimta bÅ«sena ? juk pažeidžiamos žmogaus smegenys. Todėl visuomet esant kaitrai, šviečiant saulei, pridenkite galvą kepure, skrybėle ar skara. Kai kurie žmonės nemėgsta kepurių ir akinių nuo saulės, nes tai neva trukdo jiems orientuotis, trikdo įprastą bÅ«seną. Vis dėlto verčiau priprasti dėvėti galvos apdangalą nei vėliau patirti rimtą orientacijos ir visų organizmo funkcijų sutrikimą.
 
Veikiant tiesioginiams saulės spinduliams, pasistenkite didesnę laiko dalį likti pavėsyje. Dėvėkite galvos apdangalus ar nešiokitės skėtį, gerkite daugiau vandens nei įprasta, pasirÅ«pinkite, kad ir jÅ«sų artimieji pasirÅ«pintų viso kÅ«no apsauga.
 
Ignalinos visuomenės sveikatos biuras Zarasų skyrius

2017-07-10 16:08:03