2024 m. balandžio 23 d., antradienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. +370 385 37 173, el.p. [email protected]
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
  • Structure
  • TURIZMO INFORMACIJOS CENTRAS
  • lt kalba
  • en language
Versija neįgaliesiems
Informacija
image
Naujiena
zrs

Savižudybės artimoje aplinkoje: tendencijos ir iššūkiai visuomenėje

Nors savižudybių skaičius per paskutinius 8 metus sumažėjo beveik du kartus, Lietuva vis dar pirmauja tarp Europos Sąjungos šalių pagal nusižudžiusių asmenų skaičių 100 tÅ«kst. gyventojų. Kiekviena savižudybė sukelia ne tik skausmingas patirtis aplinkiniams, bet ir didelius praradimus visuomenei ir ekonomikai. Tyrimai rodo, kad 8 iš 10 žmonių, galvojančių apie savižudybę, siunčia aplinkiniams aiškius ženklus. Neretai tai bÅ«na smurto artimoje aplinkoje aukos. Dėl šios priežasties pagalbą žmonėms savivaldybėje teikiantys specialistai turėtų gebėti atpažinti ir įvertinti smurto artimoje aplinkoje ir savižudybės grėsmę, suteikti bÅ«tiną emocinę paramą ir užtikrinti reikiamos pagalbos suteikimą savižudiškų ketinimų turinčiam asmeniui.
 
2022 m. rugsėjo 30 d. Nr. V-1507 Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtinta nauja „Pagalbos savižudybės grėsmę patiriantiems asmenims teikimo tvarkos aprašo“ redakcija, kuri įsigaliojo 2023-01-01. Šiuo aprašu aiškiau apibrėžtas greitosios medicinos pagalbos, psichikos sveikatos centrų, skubiosios pagalbos skyrių, kitų įstaigų bei specialistų vaidmuo, teikiant pagalbą savižudybės grėsmę patiriantiems asmenims. Savižudybės grėsmę patiriantiems asmenims turės bÅ«ti teikiama individualizuota tęstinė pagalba (atvejo vadyba) psichikos sveikatos centruose, o nuo 2024 metų ir mokslo įrodymais pagrįstos trumpos psichologinės terapijos intervencijos, mažinančios pakartotinio mėginimo žudytis riziką. Savižudybės grėsmė dažnai yra laikina. Todėl gebėjimas tinkamai reaguoti, susieti savižudiškų ketinimų turintį asmenį su tolimesne pagalba bei suteikti jam pirmąją psichologinę pagalbą, yra bÅ«tinos specialistų kompetencijos. 
 
Didelis savižudybių skaičius, tai ne tik prarastos žmonių gyvybės. Tai akivaizdus įrodymas, kad bendradarbiavimas tarp įvairių pagalbos grandžių nėra pakankamas. Todėl tik kruopšÄiai ir detaliai parengtas kompleksinės pagalbos algoritmas leis suteikti savalaikę individualizuotą pagalbą, o tai reikš išgelbėtas gyvybes.
 
Šių metų vasario 22 – 23 dienomis, Zarasų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras organizavo mokymus „Savižudybės artimoje aplinkoje: tendencijos ir iššÅ«kiai visuomenėje“, kuriuose dalyvavo įvairų sričių specialistai (visuomenės sveikatos specialistai, socialiniai darbuotojai, atvejo vadybininkai, švietimo specialistai, probacijos specialistai, policijos atstovai). Mokymus vedė psichologė-psichoterapeutė Laima Milovančevičė, mediatorė (teisininkė) – Mėta Paulauskė. Mokymų metu specialistai gilino savo žinias ir įgÅ«džius, reikalingus smurto ir savižudybių prevencijai bei gebėjimui teikti kompleksinę pagalbą. Dalyviai buvo supažindinti su Zarasų rajono savivaldybės savižudybių prevencijos programa, jos įgyvendinimo patirtimi ir iššÅ«kiais. Buvo aptarta 2022 m. rugsėjo 30 d. Nr. V-1507 Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintas„Pagalbos savižudybės grėsmę patiriantiems asmenims teikimo tvarkos aprašas“ bei savižudybės ir smurto grėsmę išgyvenančių asmenų psichosocialinio vertinimo metodikos. Mokymuose dalyvavę specialistai buvo supažindinti su tarpinstitucinio bendradarbiavimo svarba, pagalbos teikėjų tinklo stiprinimo ir gyvybingumo palaikymo galimybėmis. Kad geriau įsisavintų mokymų metu gautą informaciją, mokymų dalyviai atliko praktines užduotis.
 
 
Zarasų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija
NuotraukosZarasų rajono savivaldybė 2024-02-27 08:39:05
MERĖ
Teikite dalyvaujamojo biudžeto projektų idėjų pasiūlymus!
image
Zarasų rajono savivaldybės atsinaujinančių išteklių energijos naudojimo plėtros veiksmų planas iki 2030 m.
image
Komunalinės atliekos
image
Elektroninės paslaugos
image
epaslaugos
Verta dėmesio
image
 
 
 
Emocinė pagalba
 
veiklos ataskaitos
 
Informacija žiniasklaidai
 
Radiacinė sauga
  
Projektai
 
 
Apklausa
 
Korupcijai ne
 
Zarasų būstas
 
Šildymas
 
Teise
 
Tvarkau Zarasus
 
Atranka
 
Valstybinė kalba
 
FB
 
112 

 

Teisinė pagalba

 

Apklausa
image
  • Ar jums pakanka informacijos apie Zarasų rajono savivaldybės veiklą?