2020 m. liepos 13 d., pirmadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
Versija neįgaliesiems
Informacija
Naujiena
zrs

Šiandien – Pasaulinė kovos su vėžiu diena

Kasmet vasario 4-ąją Tarptautinės vėžio kontrolės organizacijos ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) iniciatyva minima Pasaulinė kovos su vėžiu diena. Ši diena skirta atkreipti dėmesį į vėžio profilaktikos ir ankstyvosios diagnostikos svarbą, į neužkrečiamųjų ligų prevenciją, fizinio aktyvumo ir sveiko gyvenimo būdo įtaką, užkertant kelią pavojų žmogaus gyvybei keliantiems onkologiniams susirgimams.
 
 
 
Šiandien gyvename tokiame pasaulyje, kur dauguma esame tiesiogiai ar netiesiogiai paliesti vėžio – vieni gyvename su juo, kiti turime tokios patirties šeimoje arba tarp draugų. Vėžys, kaip susirgimas, paveikia kiekvieną nepaisydamas nei lyties, nei amžiaus, nei padėties visuomenėje. Onkologiniai susirgimai yra viena iš vyraujančių mirčių priežasčių visame pasaulyje ir ypač besivystančiose šalyse. Tai liga, neaplenkianti nė vienos nacijos ar kultūros.
 
 
Lietuvoje kasdien vėžio diagnozę išgirsta beveik 50 žmonių, apie 80 tūkst. žmonių šiuo metu serga onkologinėmis ligomis. Vilniaus universiteto onkologijos instituto duomenimis, mūsų šalyje (kaip ir kitose išsivysčiusiose pasaulio šalyse) kasmet nustatoma apie 18 tūkst. naujų susirgimų onkologinėmis ligomis. Beveik 20 proc. Lietuvos gyventojų mirčių sudaro mirtys nuo vėžio.
 
 
Pasaulio sveikatos organizacijos prognozės artimiausiems dešimtmečiams nėra optimistinės. PSO praneša, kad apie 20 mln. žmonių žemės rutulyje šiandien serga onkologinėmis ligomis, o kiekvienais metais pasaulyje vidutiniškai apie 8 mln. žmonių miršta nuo šių susirgimų. Vėžys jau šiandien yra dažniausia mirties priežastis pasaulyje.
 
 
Pasaulinė kovos su vėžiu diena – tai galimybė gerinti žinias apie šią ligą. Primename, jog vėžio atsiradimą lemia daugybė veiksnių, kurių pagrindiniai - mitybos ypatumai (20–50 %), rūkymas (29–31 %), įvairios infekcijos (10–20 %), paveldimumas (10–20 %), jonizuojanti ir UV (5–7 %),alkoholis (4–6 %), profesija (2–4 %), fizinio aktyvumo stoka (1–20 %), aplinkos užterštumas (1–5 %), vaistai (>1 %), pramonės produktai (>1 %). Visų pirma svarbu žinoti, kaip galime apsisaugoti nuo šios ligos. O dėka naujų ir besivystančių terapijos priemonių kasdien gydytojai suteikia vis daugiau vilčių, kad net susirgę onkologinėmis ligomis būsime išgydyti.
 
 
Onkologiniai susirgimai visose šalyse vienodai paliečia visus visuomenės sluoksnius. Gera žinia yra ta, kad vėžio daugeliu atvejų galima išvengti. Šiuo metu Lietuvoje ir pasaulyje vyrauja tie patys onkologiniai susirgimai, tokie kaip gimdos kaklelio vėžys, krūties vėžys, plaučių vėžys, prostatos vėžys bei odos vėžys. Šie susirgimai ne tik sudaro didžiausią dalį visų onkologinių susirgimų, bet ir turi kitą bendrą bruožą – visų jų galima išvengti aktyviomis profilaktikos priemonėmis. Pirmieji žingsniai profilaktikos link yra švietimas ir aktyvi prevencija.
 
 
Šiuo metu Lietuvoje yra vykdomos šios onkologinių susirgimų prevencinės programos:
 
 
Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių programa – skirta moterims nuo 25 iki 60 metų.
Atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio programa – skirta moterims nuo 50 iki 69 metų.
Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa – skirta vyrams nuo 50 iki 75 metų bei vyrams nuo 45 metų, kurių tėvai ar broliai yra sirgę prostatos vėžiu.
Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa – skirta asmenims nuo 50 iki 75 metų.
 
 
Dėl vėžio prevencinių programų reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Nebūtina laukti kvietimo pasitikrinti, reikia rodyti ir savo iniciatyvą! PSO duomenimis, apie 30–50 proc. visų piktybinių navikų galima išvengti vykdant vėžio profilaktines programas.
 
 
 
Ignalinos r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Zarasų skyriaus informacija
 

Svetlana Veikšrienė 2015-02-04 08:20:15