2020 m. liepos 11 d., šeštadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
Versija neįgaliesiems
Informacija
Naujiena
zrs

Šiandien minima Europos supratimo apie antibiotikus diena

Lapkričio 18 dieną Europoje minima Europos supratimo apie antibiotikus diena. Taigi, minėdami šią dieną, skelbiame konkursą ,,Antibiotikus vartok atsakingai“. Jums tereikia teisingai išspręsti kryžiažodį ir pirmiems trims padovanosime visuomenės sveikatos biuro puodelius! Atsakymus siuskite el. paštu: zarasu.vsb@gmail.com.
 
Antibiotikai – vienas didžiausių praėjusio amžiaus medicinos laimėjimų, tačiau neteisingas ir besaikis jų vartojimas gali pridaryti daugiau žalos nei pagelbėti. Yra žinoma, kad peršalimo ligas sukelia per 200 rūšių virusų. Dažnai pasigavę virusą žmonės geria antibiotikų tam, kad, neva, išvengtų ligos komplikacijų. Tačiau tai klaidingas požiūris, nes taip tik dar labiau sau pakenkiama. Jau įrodyta, kad antibiotikais nuo virusinės infekcijos neapsisaugosime, o atvirkščiai - padėsime atsparių bakterijų sukeltoms infekcijoms atsirasti ir plisti. Tik 20 proc. Lietuvos gyventojų žino, jog antibiotikai nenaikina virusų. Kartais užtenka tik kelias dienas pavartoti ne tą antibiotiką, kad bakterijos taptų jam atsparios. Tuomet, susirgus pakartotinai, jau vaistai gali nebeveikti ir teks rinktis dar stipresnius, platesnio spektro antibiotikus. Antibiotikai praranda efektyvumą tokiu tempu, kurio prieš penkerius metus nebuvo net numanoma. Tai atsitiko dėl to, kad neteisingas antibiotikų vartojimas sukėlė bakterijų atsparumą antibiotikams. Jei ir toliau vartosime antibiotikus tokiu tempu, visuomenė gali atsidurti laikotarpyje, kai dar nebuvo antibiotikų, kai įprastos bakterinės infekcijos kaip plaučių uždegimas baigdavosi mirtimi. Taigi, kai prireiks antibiotikų ateityje – jie gali nebeveikti.
 
Svarbu:
• Antibiotikai efektyvūs tik prieš bakterinės kilmės infekcijas – jie negali padėti pasveikti nuo virusų sukeltų infekcijų, tokių kaip peršalimas ar gripas.
• Nenaudokite antibiotikų, kai jų nereikia ir naudokite juos teisingai.
• Visada vadovaukitės gydytojo nurodymais kada ir kaip vartoti antibiotikus tam, kad ateityje šie vaistai būtų efektyvūs.
• Vartokite antibiotikus tik gydytojui paskyrus ir laikykitės gydytojo nurodymų kaip tai daryti, kad jie ir ateityje būtų efektyvūs.
• Vartokite antibiotikus visą gydymo laikotarpį, tiek kiek paskyrė gydytojas, net jei jūsų sveikata pagerėjo.
• Nevartokite antibiotikų likučių ir nesidalinkite su kitais, nevartokite kitiems paskirtų antibiotikų.
• Visada pasitarkite su gydytoju ar vaistininku, prieš naudodami antibiotikus.
 
Ignalinos r. sav. visuomenės sveikatos biuro Zarasų skyriaus informacija
 
 

Svetlana Veikšrienė 2015-11-18 09:32:15