2024 m. vasario 23 d., penktadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. +370 385 37 173, el.p. [email protected]
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
  • Structure
  • TURIZMO INFORMACIJOS CENTRAS
  • lt kalba
  • en language
Versija neįgaliesiems
Informacija
image
Naujiena
zrs

Skambi daina – vaistas ir kūnui, ir sielai

Už lango vėl įkyrus, visai ne vasariškas lietus, tačiau jis nė motais moterims, metančioms nesibaigiančius buities darbus, pamirštančioms visus rÅ«pestėlius ir skubančioms į KultÅ«ros centrą Dusetų dailės galeriją dainuoti, nes dainoje jos atranda sielos atgaivą, ramybę, maldą ir net vaistus, dainuodamos pasikrauna energija ir grąžina ją dešimteriopai tiek klausytojams, tiek artimiesiems.
 
Dusetų choro istorija ilga ir turininga, skaičiuojanti jau aštuonias dešimtis metų. Remiantis rankrašÄiu „Dusetų pradž. mok. kronika, 1926 – 1940 m.“, rašytu mokyklos vedėjo Petro Kuzmicko, sužinome apie chorinio dainavimo ištakas, kuomet 1934 m. birželio 10 d. Dusetose buvo nutarta surengti viso valsčiaus pradžios mokyklų vaikų šventę. Jos metu pasirodė įspÅ«dingas choristų skaičius – net 120 dalyvių!
 
Užėjusi sovietinė okupacija kuriam laikui sujaukė, nuslopino kultÅ«rinį gyvenimą, tačiau nepaisant visų sunkumų daina tebebuvo gyvybiškai reikalinga ir jau pirmaisiais pokario metais Dusetų choristai sėkmingai pasirodydavo Respublikinėse dainų šventėse.
 
Keitėsi choro sudėtis, vadovai, tačiau poreikis dainuoti gyvas lig šiol. Tam bene didžiausią įtaką turi chorvedžiai, savo pasiaukojimu ir užsidegimu vedantys dainininkus muzikos keliu. Janina Kaškauskienė – viena jų, pradėjusi vadovauti mišriajam choru 1963 m. Nuo 1969 m. Dusetų kultÅ«ros namų chorui, turėjusiam apie pusšimtį dalyvių, vadovavo tuometinis meno vadovas, dirigentas, muzikos mokytojas Juozas Švedas, sėkmingai tebedirbantis pedagoginį darbą ir šiandien. 1996 m. chorvedės pareigas vėl perėmė Janina Kaškauskienė ir šiuo metu vadovaujanti 20 moterų kolektyvui. Dalyvių profesijos, amžius skirtingi, tačiau visas jas vienija meilė muzikai. To įrodymas ir pati vadovė, dainuojanti nuo jaunystės, jos ilgametė kolegė Roma Pužienė bei tos moterys, kurios ilgus metus atidavė chorui ir už ką šiemet Kraštiečių šventės metu buvo apdovanotos padėkomis „Už ilgametį, nuoširdų ir aktyvų dalyvavimą meno mėgėjų saviveikloje, puoselėjant Dusetų krašto kultÅ«rą“ - Rimantė Jakaitienė, Efrosinija Partinauskienė, Onutė Lapinskienė bei Nijolė Strižanienė. O pats KultÅ«ros centro Dusetų dailės galerijos moterų choras buvo pagerbtas nominacija „Už skambius balsus, minint pirmos choro šventės Dusetose 80-metį“.
 
Išeinančias dalyves keičia jaunoji karta, įnešdama naujų atspalvių į choro gyvenimą. Pačios jauniausios Jolita Makaveckienė ir Margarita Simokaitytė. Didžioji dalis narių – buvusios J. Kaškauskienės ir R. Pužienės mokinės, tad puikiai susigyvenusios, radusios bendrą kalbą, kas labai padeda kolektyve, kurį gal ir kolektyvu sunku vadinti - greičiau tai viena didelė draugiška šeima.
 
Moterys neapsiriboja vien choriniu dainavimu - dalis jų lanko ir Sigitos Gudonienės vadovaujamą folkloro ansamblį „Du sietai“. Degant aistra dainai, viskam užtenka laiko bei jėgų.
 
Iš šalies žiÅ«rint, sunku įsivaizduoti, kiek reikia įdėti darbo ir kantrybės, kad daugiabalsis choras suskambėtų darniai. Tačiau ilgos repeticijos valandos atsiperka, kai sulaukiama tiek eilinių klausytojų, tiek muzikos profesionalų gero įvertinimo. Ne veltui šis moterų choras ne kartą yra dainavęs per valstybinių švenčių minėjimus Dusetose ir Zarasuose, yra kviečiamas į sakralinės muzikos festivalius bei kitas šventes, nuo 2000 m. sėkmingai dalyvauja kiekvienoje Dainų šventėje ir yra pelnęs trečiąją kategoriją. Ir šiemet kolektyvas intensyviai ruošiasi 90-ajai Dainų šventei, turi paruošÄ™s net aštuoniolikos kÅ«rinių programą.
 
Sugrįžus iš Dainų šventės ir pailsėjus vėl lauks nauji kÅ«riniai bei koncertai. Vienas jų – kompozitoriaus Liongino Abariaus 85-mečio paminėjimas 2014 m. spalio 25 d. KultÅ«ros centro Dusetų dailės galerijoje. Jo metu choristės atliks šešias Maestro dainas.
Be abejo, choro gyvenime yra ir problemų, pagrindinė – nėra transporto, tad apsiribojama koncertais savame rajone. O juk tolimesnės išvykos - tai ne tik kultÅ«rinė pramoga, naujos pažintys, bet pirmiausiai galimybė garsinti savo kraštą, semtis patirties.
 
Nors dalyvaujančių chore skaičius nuolat mažėja, tačiau vadovė labai tikisi, kad gyvo dainavimo niekas nepakeis, entuziasčių nepritrÅ«ks, o gal ir vyrai išdrįs prisijungti prie dainuojančių moterų - tada Dusetų choras dar garsiau skambės visoje Lietuvoje!
 
Nuotrauka Alvydo Stausko.
 
Informaciją parengė Vilija Visockienė 
NuotraukosZarasų rajono savivaldybė 2014-07-03 11:07:05
MERĖ
Biudžeto projektas 2024
image
Zarasų rajono savivaldybės atsinaujinančių išteklių energijos naudojimo plėtros veiksmų planas iki 2030 m.
image
Komunalinės atliekos
image
Elektroninės paslaugos
image
epaslaugos
Verta dėmesio
image
 
 
 
Emocinė pagalba
 
veiklos ataskaitos
 
Informacija žiniasklaidai
 
Radiacinė sauga
  
Projektai
 
 
Apklausa
 
Korupcijai ne
 
Zarasų būstas
 
Šildymas
 
Teise
 
Tvarkau Zarasus
 
Atranka
 
Valstybinė kalba
 
FB
 
112 

 

Teisinė pagalba

 

Apklausa
image
  • Ar jums pakanka informacijos apie Zarasų rajono savivaldybės veiklą?