2021 m. lapkričio 28 d., sekmadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
  • Structure
  • TURIZMO INFORMACIJOS CENTRAS
  • lt kalba
  • en language
Versija neįgaliesiems
Informacija
image
Naujiena
zrs

Smalvose praūžė graži kraštiečių šventė

 Smalvos -  nuostabus kaimas Zarasų krašte. Kaimo centre rymanti daugiau kaip pusantro amžiaus skaičiuojanti unikali Smalvų Švč. Mergelės Marijos Rožančinės bažnyčia su varpine. Iš  įvairių pusių  kaimą supa ežerai ir upeliai. Šiauriau tyvuliuoja Kiaulinio ežeras. Pietryčiuose ledynų sukta ir persukta Smalvų ežero mėlyna  juosta, kurią jungia Dulvo upelis su  SmalvykšÄio  ežeru.  Šalia jų stÅ«kso VitkÅ«nų piliakalnis. Smalviškiui brangÅ«s visi šie gamtos turtai, kaip ir brangus  visas šis Smalvo - SmalvykšÄio landšaftinis draustinis.

 
Mielas, senas ir jaukus Smalvų kaimas gražus visais metų laikais, bet  rudenį – ypatingas: vaiskiomis rudens spalvomis, darželiuose paskutinių svyruojančių žiedų  kvapu ir tolių žydruma gyvena šiandien Smalvos. Vieniems jos gražus kaimas, kitiems šis kraštas gimtinė.  Tiems, kuriems Smalvos ne tik gamtos kampelis, bet ir gimtinė kasmet spalį renkasi   Ä¯ kraštiečių šventę. Iš įvairių vietovių atvyksta čia žmonės , kad dvasios sausrų, negandų  paliesta siela nors akimirkai priglustų prie jaunystės šulinio – dar gyvų bendraamžių rate. 
 
Graži kraštiečių šventė praėjusį šeštadienį vyko Smalvose. Ji jau vienuolikta. Prasidėjo kraštiečių susibÅ«rimas Švč. Mergelės Marijos Rožančinės bažnyčioje. Gimtajame krašte Šv.  Mišias aukojo Dusetų Švč. Trejybės bažnyčios klebonas kanauninkas Stanislovas Krumpliauskas. Už šio krašto žmones, meldžiant jiems Dievo palaimos, meilės, santarvės, sveikatos ir stiprybės bei prašant Marijos pagalbos ir užtarimo, buvo prisiminti ir tie, kurie iškeliavo Anapilin. O vidurdienį smalviškiai, jų svečiai susirinko bendruomenės namuose. Vos ne  visi pažįstami: broliai, pusbroliai, seserys, pusseserės, žentai ir marčios, šešurai, tetos, dėdės ir dėdienės – giminės ir ne giminės suskrido, suvažiavo į šventę. Daug joje ir  jaunų veidų matėsi.  Jie bylojo, kad tradicijos šiame krašte tęsis dar labai ilgai.
 
Bendruomenės namų vestibiulyje veikė Smalvų krašto dailininkių Ritos Trapnauskaitės ir Stanislavos Baronienės  tapybos darbų parodos. Šventės dalyviai džiaugėsi, kad  turi tokių gabių, meniškų ir darbšÄių kraštiečių ir gėrėjosi jų kÅ«riniais.
 
Džiaugiamės, matydami, kad šiandien gausiai susirinkote ieškoti atgaivos mieliausiame savo žemės kampelyje – savo tėviškėje, - taip į smalviškius kreipėsi  rajono Savivaldybės meras Nikolajus Gusevas. Jis sakė, kad  malonu stebėti, kaip čia gražiai bendraujama ir švenčiama, kaip gražėja Smalvos, kaip nuolat gausinamos ir plėtojamos čia tradicijos.  Kaimas gyvas, kol visi jo vaikai, kaip paukšÄiai nepamiršta kelio į gimtuosius lizdus, kol širdyse dega meilė tėvų sodyboms, vaikystės takeliams ir susitinka pasiilgę vieni kitų draugai. Kaimas gyvas darbšÄių protėvių atminimu ir nusilenkimu gimtajai žemei.
 
Mero padėkos žodžių nusipelnė visi bendruomenės žmonėms, o bendruomenės narei Jolantai Purvinskienei Nikolajus Gusevas įteikė padėką už šio krašto tradicijų puoselėjimą, bendruomeniškumą.
 
Šventės metu   vaišÄ—mis buvo nukrauti stalai. Čia moterys viena už kitą ypatingesnius patiekalus pristatinėjo. Tradiciškai svarbiausioji šeimininkė ir organizatorė -smalviškė Ona  Šumanaitė. Jai Lietuvos Respublikos Seimo narys Algimantas Dumbrava įteikė dovaną. Seimo narys taip pat pasveikino šventės dalyvius. Sveikino  tradicinės šventės dalyvius ir Turmanto seniÅ«nas Stanislovas Stankevičius, Zarasų kultÅ«ros centro direktorius Aurimas Gudas. 
 
Gera toną šventiškai nuotaikai suteikė koncerto pradžioje nuskambėjusi daina  „Pro klevą, pro rugius“. Ją atliko ArtÅ«ras Petkevič. Salėje ne tik pritarė solistui, bet ir nepagailėjo karštų aplodismentų.
Apie gražius bendruomenės darbus, ateities perspektyvas jo metu kalbėjo Smalvų bendruomenės pirmininkas Saulius  ValiÅ«nas, džiaugėsi  šio krašto žmonių darbais, įgyvendintais sumanymais. Saulius į sceną pakvietė  Smalvų  mandolininkus.   Jų grupė  įkurta bendruomenės dėka. Jolanta Purvinskienė parengė projektą. Jis buvo gerai įvertintas. Taip Smalvose atsirado naujas meno saviveiklos kolektyvas ir jis sėkmingai koncertavo ne tik Lietuvoje, bei ir už jos ribų. Dabar mandolininkai  garsina ne tik Smalvas, bet ir Zarasų kraštą savo pasirodymais. Padėkota buvo ir zarasiškiams Gintarui Andrijauskui ir Alvydui Gaidžiui už paramą šios muzikos entuziastams. 
 
Smalvų mandolininkai šiltai buvo sutikti žiÅ«rovų ir savo krašte. Mandolininkus   scenoje pakeitė  Zarasų kultÅ«ros centro tradicinės kapelos „Čir vir vyrai“ muzikantai. Visi buvo įvertinti 
 
 
karštais aplodismentais. Trumpų pertraukų tarp koncertų metu vyko kepėjėlių konkursas. Po geriausių kepėjėlių įvertinimo vėl šventėje skambėjo muzika ir dainos. Nuo scenos šventės dalyviai ilgai nepaleido ir grupės „Belkanto“ iš Kauno dalyvius, kurie žiÅ«rovams padovanojo daug žavių ir Ä¯simintinų akimirkų.
 
Kol suaugę linksminosi, vaikai surado įdomios veiklos „Vaikų kampelyje“. Nepamiršo šiame bendruomenės renginyje pasveikinti ir jubiliatų. Šiemet devyniasdešimtmetį šventė Veronika Markovskaja. Aštuoniasdešimtojo gimtadienio sulaukė Taisija Eitminovič.  Joms linkėta daug puikios sveikatos, džiaugsmo, kuo geriausios kloties,  sėkmės, Dievo palaimos jų namams. 
 
Daug padėkų buvo šio gražaus susibÅ«rimo rėmėjams, meno saviveiklos entuziastams, Smalvų Švč. M. Marijos Rožančinės parapijos klebonui  Vidmantui Rodokui, šventės organizatoriams ir šventės dalyviams, kasmet vis daugiau stiprybės įgaunančiai kaimo bendruomenei. Padėkota Giedrei MičiÅ«nienei už straipsnius, garsinančius Smalvų kraštą ir jo žmones.  
 
Po koncerto  daug įsimintino susitikimų džiaugsmo, prisiminimų  akimirkų padovanojo vakaronė „Kraštiečių pasibuvimas . 
 
Petras Ivanovas
 
Nuotraukose – Smalvų kraštiečių šventės akimirkos.
 
Autoriaus nuotraukos. 
 

Zarasų rajono savivaldybė 2021-10-15 16:44:01
Koronavirusas
image
Laisvės angelas
image
Elektroninės paslaugos
image
epaslaugos
Tvarkau Zarasus
image
Tvarkau zarasus
Verta dėmesio
image
Emocinė pagalba
 
veiklos ataskaitos
 
Zarasai
 
Informacija žiniasklaidai
 
Radiacinė sauga
 
Kurortiniai Zarasai
 
Bendruomeninių organizacijų taryba
  
Už švarius Zarasus
 
Projektai
 
 
Apklausa
 
Korupcijai ne
 
Zarasų būstas
 
Šildymas
 
Teise
 
Tvarkau Zarasus
 
Atranka
 
Valstybinė kalba
 
FB
 
112 

 

Teisinė pagalba

 

Love job

Apklausa
image
  • Ar rÅ«Å¡iuojate atliekas?