2021 m. spalio 18 d., pirmadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
  • Structure
  • TURIZMO INFORMACIJOS CENTRAS
  • lt kalba
  • en language
Versija neįgaliesiems
Informacija
image
Naujiena
zrs

„Stelmužė ir jos palikimas– atraskime iš naujo“

 Rugsėjo 17–27 dienomis visoje Lietuvos jau 28-ąjį kartą vyko Europos paveldo dienos. Prie šių renginių prisijungė ir Zarasų rajono savivaldybės administracija, kuri rugsėjo 17 ir 21 dienomis organizavo Europos paveldo dienoms pažymėti skirtą istorinę-pažintinę ekskursiją į Stelmužę. Ekskursija „Stelmužė ir jos palikimas – atraskime iš naujo“ sudarė galimybę geriau pažinti greta esantį kultÅ«ros paveldą, suvokti jo vertę, žadinti susidomėjimą juo, įsitraukti į jo išsaugojimą.

 

Ekskursijoje dalyvavo Zarasų Pauliaus Širvio progimnazijos 7 klasės moksleiviai, kuriems ši ekskursija tapo istorijos pamokų tąsa. Mokiniai aplankė Stelmužės ąžuolą, Stelmužės dvaro sodybos Viešpaties Jėzaus kryžiaus filijinę bažnyčią, varpinę, Vergų bokštą. Moksleiviai sužinojo Stelmužės vardo kilmę, kadangi vietovė ilgą laiką buvo vadinta Steinensee. Vokiečių kalba steinensee reiškia „akmenų ežeras“ arba „akmenuotas ežeras“. Galima manyti, kad vokiečiai galėjo išversti ir pritaikyti jau esamus baltiškus vietovių pavadinimus. Heinrichui fon Berkenui gavus šÄ¯ leną, šeima vadinosi Berkenšteinų (Berckenstein) pavarde arba Šteinų (Stein) giminės šaka.
 
Gidė Simona Burokaitė papasakojo mokiniams Stelmužės ąžuolo ir bažnyčios susikÅ«rimo istoriją, kuri visuose šaltiniuose nurodoma 1650 m., tačiau rankraštyje „Fon Berkenų šeimos istorija nuo XV a. iki šių dienų“ minimas faktas, kad fon Berkenų koplyčia buvo pastatyta XVI a. ir 1596 m. ją aptarnavo pastorius iš Egiptės (kaimyninės Latvijos teritorijoje, netoli Zarasų esančio bažnytkaimio). Dr. G. Oto išleistoje „Seniausioje 1596 m. apsilankymo Sėlpilio ir Dinaburgo rajonų bažnyčiose ataskaitoje“ („Die ältesten Kirchenvisitationsrecesse des Selburgschen und Dünaburgschen Districts“) pateikiama informacija, kad Stelmužės koplyčia buvo Egiptės bažnyčios filialas. Taigi, archyvuose rasti dokumentai patvirtina, kad Stelmužės bažnyčia pastatyta kur kas anksčiau nei manyta ir tikinama iki šiol, ir ją pastatė ne fon Folkerzamai, kaip teigiama informaciniuose leidiniuose apie Stelmužę, o fon Berkenų giminė. Bažnyčia yra vienas seniausių išlikusių medinės sakralinės architektÅ«ros paminklų.
 
Bažnyčios interjeras buvo įrengtas 1713 m., jame iki mÅ«sų dienų išliko daug baroko stiliaus puošmenų – ypatingą vertę turi unikalus bažnyčios interjeras: nagingi meistrai iš Ventspilio nuvijo puošnias drožinių girliandas, juosiančias altorių ir sakyklą, meistriškai išdrožė ąžuolo lapus, vynuogių kekes, kankorėžius, gėlių žiedus. Ją gabių meistrų rankos surentė naudojant tik kirvį ir tik durų lentų sutvirtinimui buvo panaudotos kaltinės vinys. 
 
Moksleiviai sužinojo, kad be tokių taikių ritualų, kaip krivių kÅ«renama pagonių ugnis, Stelmužė regėjo ir Napoleono kariuomenę, ir Pirmojo pasaulinio karo žiaurumus. Moksleiviai aplankė šalia bažnyčios kadaise buvusį mauzoliejų, kuriame buvo laidota ne viena bajorų, valdžiusių Stelmužės dvarą, karta. Karų metu mauzoliejus buvo suniokotas, o palaikai perkelti į bažnyčios požemius.
 
Gidės pasakojimas apie Stelmužę apėmė ir Pirmo pasaulinio karo laikotarpį, žuvusius vokiečių karių kapus šalia Stelmužės ąžuolo, siauruką, vokiečių statytą mineralinio vandens gamyklą. 
 
Ši kelionė moksleiviams leido atrasti Stelmužę ir jos palikimą iš naujo, privertė susimąstyti ir puoselėti šios kultÅ«ros paveldo objekto išsaugojimą. 
 
Dėkojame visiems dalyviams, KultÅ«ros paveldo departamentui prie KultÅ«ros ministerijos ir visiems prisidėjusiems prie šio renginio organizavimo.
 
Renginys finansuotas Zarasų rajono savivaldybės lėšomis.
 
Nuotraukos
Zarasų rajono savivaldybė 2021-09-22 15:31:43
Koronavirusas
image
Laisvės angelas
image
Elektroninės paslaugos
image
epaslaugos
Tvarkau Zarasus
image
Tvarkau zarasus
Verta dėmesio
image
Emocinė pagalba
 
veiklos ataskaitos
 
Zarasai
 
Informacija žiniasklaidai
 
Radiacinė sauga
 
Kurortiniai Zarasai
 
Bendruomeninių organizacijų taryba
  
Už švarius Zarasus
 
Projektai
 
 
Apklausa
 
Korupcijai ne
 
Zarasų būstas
 
Šildymas
 
Teise
 
Tvarkau Zarasus
 
Atranka
 
Valstybinė kalba
 
FB
 
112 

 

Teisinė pagalba

 

Love job

Apklausa
image
  • Ar rÅ«Å¡iuojate atliekas?