2020 m. liepos 12 d., sekmadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
Versija neįgaliesiems
Informacija
Naujiena
zrs

Tarptautinė nerūkymo diena „Rūkymas – ne pasirinkimas, o spąstai!“

Kasmet trečiąjį lapkričio ketvirtadienį minima Tarptautinė nerūkymo diena. Ignalinos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena, jog tabako rūkymas – labiausiai paplitusi priklausomybės liga, tarptautinėje ligų klasifikacijoje įvardijama kaip Psichikos ir elgesio sutrikimai vartojant tabaką. Ši priklausomybės rūšis kelia daugiau sveikatos problemų ir priešlaikinių mirčių, negu visos kitos legalios ir nelegalios narkotinės medžiagos kartu sudėjus. Pasaulio sveikatos organizacija rūkymo keliamą pavojų asmens ir visuomenės sveikatai lygina su epidemijų keliamais pavojais.
 
Remiantis Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2013 m. vienas šalies gyventojas vidutiniškai surūkė 47 (2012 m. - 45) mažmeninės prekybos ir maitinimo įmonėse įsigytus cigarečių pakelius, o vienas 15 metų ir vyresnis gyventojas – 55 (2012 m. - 53). Nuo su rūkymu susijusių piktybinių navikų 2013 m. mirė 1 563 žmonės. Dauguma (81,5 proc.) nuo šių piktybinių navikų mirusių asmenų buvo vyrai. 2013 m. 100 tūkst. gyventojų teko 53 mirusieji nuo su rūkymu susijusių piktybinių navikų. Dauguma (81,5 proc.) nuo šių piktybinių navikų mirusių asmenų buvo vyrai. 2013 m. 100 tūkst. gyventojų teko 53 mirusieji nuo su rūkymu susijusių piktybinių navikų.
 
Specialistai primena, jog rūkymas kenkia visoms organizmo sistemoms ir  nėra nekenksmingų cigarečių. Labai svarbu nesusigundyti naujovėmis ir reklamos apgaulėmis – elektroninėmis cigaretėmis. Elektroninės cigaretės klaidingai pristatomos kaip sveika alternatyva rūkymui ir kaip sveikatai nekenksmingas būdas, padėsiantis mesti rūkyti. Tyrimai atskleidžia, kad elektroninių cigarečių vartotojai pradėjus vartoti elektronines cigaretes ar praėjus savaitei nuo vartojimo pradžios dažniausiai skundžiasi pakilusiu kraujo spaudimu, galvos skausmu ir svaigimu, nemiga, nerimu, drebuliu, nuovargiu, burnos ir gerklės gleivinės sudirginimu, krūtinės skausmais ir spaudimu, sausu kosuliu, pasunkėjusiu kvėpavimu, čiauduliu, peršalimo simptomais, raumenų ir sąnarių skausmu, sutrikusiu virškinimu, išsausėjusia oda ir dar begale kitų neigiamų simptomų.
 
Statistika skelbia, jog rūkančiųjų skaičius pasaulyje nuolat didėja, o pradedančiųjų rūkyti amžius pavojingai jaunėja. Ne naujiena, jog didelė žmonių dalis pradeda rūkyti būdami jauni. Tačiau pastaruoju metu ne tik rūkančiųjų amžius sparčiai jaunėja, bet ir daugėja vaikų ar paauglių, kurie, nepaisydami suaugusiųjų įspėjimų, ryžtasi pabandyti rūkyti. Didėjantis vaikų ir paauglių rūkymas bei nikotino produktų vartojimas kelia nemažą rūpestį. Taigi siekiant užkirsti kelią vaikų ir paauglių rūkymui, 2014 m. lapkričio 21 d. Ignalinos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistės lankėsi Zarasų ,,Santarvės“ pradinėje mokykloje. Mokiniai buvo kviečiami pasiklausyti paskaitos  apie rūkymo žalą, pasižiūrėti video medžiagos apie rūkymo sukeliamas sveikatos problemas bei padiskutuoti nerūkymo tema. Mokiniams visuomenės sveikatos biuro specialistės dar kartą pakartojo kodėl neverta pradėti rūkyti, o pradėjusiems, kodėl verta mesti. Tai pat norėtume priminti, kad  Ignalinos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras skelbia Tarptautinei nerūkymo dienai paminėti mokinių piešinių konkursą „Jam dūmas patiko ir štai kas iš jo liko“. Konkursiniai darbai registruojami ir pateikiami mokyklų sveikatos priežiūros specialistėms iki 2014 m. lapkričio 27 d. Tad kviečiame aktyviai dalyvauti.
 
Svarbu pasitikėti savo jėgomis ir atminti, tad mesti rūkyti niekada nevėlu. Nerūkymas yra veiksmingiausias būdas nesusirgti rūkymo sukeltomis ligomis. Metus rūkyti gerėja fizinė savijauta, plaučių, kvėpavimo funkcijos, mažėja rizika susirgti vėžiu, miokardo infarktu ir kitomis ligomis. Atsisakius rūkymo mažėja su juo susijusių ligų rizika, ilgėja gyvenimo trukmė. Atminkite, kad kuo anksčiau metama rūkyti, tuo didesnė nauda sveikatai.
 
Ignalinos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Zarasų skyriaus informacija

Nuotraukos
Zarasų rajono savivaldybė 2014-11-21 13:31:16