2020 m. rugsėjo 24 d., ketvirtadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
Versija neįgaliesiems
Informacija
Naujiena
zrs

Tymai – pavojinga, bet daugeliui lietuvių mažai žinoma ar užmiršta liga

Kas tie tymai?
Tymai – tai ūmi ir labai užkrečiama virusinė infekcija, plintanti per orą. Pagrindinė prevencijos nuo tymų priemonė – skiepai. Sergamumas tymais pastaruoju metu žymiai padidėjo, liga pakerta ir vaikus ir suaugusiuosius.

 

Kaip užsikrečiama tymais?
Tymais užsikrečiama nuo sergančio žmogaus. Tymų infekcija dažniausiai plinta per orą – sergančio žmogaus kvėpavimo takų išskyras. Taip pat liga gali plisti ir per rankas ar kitus aplinkos daiktus, užterštus kvėpavimo takų išskyromis. Užsikrėtęs asmuo kitus žmones užkrėsti gali 4-7 dienas nuo ligos pradžios. Tymais užsikrėsti gali ir vaikai, ir suaugusieji. Užsikrėtus tymais inkubacinis periodas gali trukti 7-17, kartais ir iki 21 dienos.

 

Ligos simptomai
Dažniausiai susirgimas tymais pirmiausia pasireiškia karščiavimu, kosuliu, akių uždegimu, sloga. Po 1-2 dienų nuo ligos pradžios išberia. Bėrimas prasideda galvos srityje, vėliau „leidžiasi“ žemyn, apima liemenį, galūnes. Bėrimui nykstant, jo vietoje dar kurį laiką išlieka rusvos dėmės. Sergant tymais, dažnos komplikacijos – plaučių uždegimas, gerklų pakenkimas. Kartais pasitaikanti komplikacija – smegenų uždegimas.

 

Vienintelė efektyvi apsaugos priemonė nuo tymų infekcijos – skiepai
• Lietuvoje vakcina nuo tymų skiepijama nuo 1964 m, o kad susidarytų ilgalaikis imunitetas, žmogų būtina paskiepyti bent du kartus, todėl nuo 1988 m. Lietuvoje pradėta skiepyti du kartus.

 

• Lietuvoje vaikai pirmąkart yra skiepijami, kai jiems yra 15 mėnesių, antrąkart – kai jiems 6-7 metai. Nesirgę ir vėliau nepaskiepyti žmonės yra pažeidžiamiausi.

 

• Vakcina yra ilgalaikė, bet susirgti gali ir tie, kurie buvo skiepyti du kartus. Tai priklauso nuo individualaus imuniteto ir sveikatos būklės, amžiaus, vakcinos rūšies, teisingai atlikto pirminės vakcinacijos kurso, skiepijimosi atlikimo procedūrų.

 

• Žmonės, kurių skiepijimo laikas buvo iki 1993-iųjų, turėtų rimtai pasidomėti – turi jie imunitetą šiai ligai ar ne. O gimę iki 1964-ųjų, t. y. vyresni nei 55-erių, tymais greičiausiai bus persirgę ir imunitetas jiems susiformavęs tokiu būdu.

 

• Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, tymų ir raudonukės viruso cirkuliavimo sustabdymui reikalingos aukštos (95 proc.) skiepijimo aprėptys dviem vakcinos nuo tymų (MMR) dozėmis. Tačiau ligos sukėlėjas neišnyksta, o skiepais pasiekus aukštą kolektyvinio imuniteto lygį, visuomenė tampa atspari ligai.

 

Situaciją parodo kraujo tyrimas
Jeigu skiepų istorijos susižinoti nepavyksta, egzistuoja kraujo tyrimas, kuris parodo imlumą tymams. Kiekvienam asmeniui, norinčiam žinoti imuniteto būklę dėl tymų infekcijos, patartina kreiptis į savo šeimos gydytoją dėl galimybės atlikti kraujo tyrimą, norint sužinoti tolimesnių veiksmų eigą – ar skiepytis nuo tymų, ar asmuo turi pakankamą imunitetą tymams.

 

 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie
Sveikatos apsaugos ministerijos
Utenos departamento Zarasų skyriaus
vyresnioji specialistė Virginija Zujevienė
Tel. (8 385) 52 062
El. p. virginija.zujeviene@nvsc.lt


Svetlana Veikšrienė 2019-05-10 12:45:24
MERAS
Koronavirusas
Elektroninės paslaugos
Verta dėmesio
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
Teise
 
 
 
 
 
 

 

Apklausa
  • Ar rūšiuojate atliekas?