2021 m. lapkričio 28 d., sekmadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
  • Structure
  • TURIZMO INFORMACIJOS CENTRAS
  • lt kalba
  • en language
Versija neįgaliesiems
Informacija
image
Naujiena
zrs

Užstato sistemos plėtimas vartotojus pavers „šiukšlių išvežėjais“

Šių metų gruodžio 16 dieną LR Seimas jau ketvirtą kartą grįš prie pasiÅ«lymo išplėsti stiklo taros užstato sistemą, į ją įtraukiant stipriųjų alkoholinių gėrimų taros rinkimą. Ekspertai įspėja, kad toks žingsnis sugadins dvi gerai veikiančias – užstato ir atliekų rÅ«šiavimo – sistemas, o vartotojus, kurie yra patenkinti dabartine rÅ«šiavimo sistema, pavers „šiukšlių išvežėjais“. 

 

Vartotojai yra patenkinti dabartine rÅ«šiavimo sistema

 

Kaip teigia pakuočių atliekų tvarkymo VšÄ® „Gamtos ateitis“ direktorius Karolis Šiaudkulis, vienas svariausių argumentų prieš užstato sistemos keitimą – tai vartotojų pasitenkinimas dabartine rÅ«šiavimo sistema. 

 

„Šių metų pradžioje atlikome visuomenės nuomonės tyrimą, klausdami gyventojų, kiek juos tenkina rÅ«šiavimo sistema. Beveik du trečdaliai apklaustųjų teigė manantys, kad pakuočių atliekų rÅ«šiavimo sistema jų gyvenvietėje yra patogi ir tinkamai sutvarkyta. Be to, iš tyrimo rezultatų akivaizdu, kad rÅ«šiavimo sistema yra nepatenkinti tie, kurie nerÅ«šiuoja – t. y., tie, kurie ja nesinaudoja. Tuo tarpu net 92 proc. visada ir dažnai rÅ«šiuojančiųjų gyventojų mano, kad rÅ«šiavimo sistema yra sutvarkyta“, – komentuoja K. Šiaudkulis.

 

Beveik 95 proc. šalies gyventojų jau dabar rÅ«šiuoja

 

Kaip sako VšÄ® „Gamtos ateitis“ direktorius, prieš imdamiesi tokių pokyčių, turime atsižvelgti ir į augantį rÅ«šiuojančių gyventojų skaičių – žmonės domisi rÅ«šiavimu, atsakingai jo imasi namuose ir darbo vietoje.

 

„Beveik visi – net 95 procentai –  tyrimo dalyvių atsakė rÅ«šiuojantys atliekas, o pusė respondentų teigė atliekas rÅ«šiuojantys visada. Žmones rÅ«šiavimui labiausiai motyvuoja noras prisidėti prie aplinkos tausojimo ir klimato pokyčių stabdymo, trečiasis jų motyvas – tai patogi rÅ«šiavimo sistema. Tad gyventojų edukacija ir atliekų tvarkytojų įdirbis, kuriam reikėjo laiko ir pastangų, duoda akivaizdžių rezultatų. Inicijuojami sistemos pokyčiai lengva ranka nubrauktų visa, ką iki šiol sukÅ«rėme“, – komentuoja K. Šiaudkulis. 

 

Šiuo metu Lietuvoje veikia 400 tÅ«kst. konteinerių, į kuriuos buvo investuota 8 mln. eurai. Ne vienoje šalies savivaldybėje investuota į naujus, talpesnius ir patogesnius konteinerius, kuriais gyventojai įgudo kasdien naudotis. 

 

Ä®gyvendinus pokyčius, gyventojų namai virs atliekų rÅ«šiavimo sandėliais

 

Iš konteinerinės sistemos ruošiamasi išimti trečdalį visų pakuočių, kuriuos bÅ«tų surenkamos per depozito sistemą. Tai reiškia, kad gyventojai turės kaupti stiklo tarą namuose, kol ją savarankiškai nuveš iki taromatų. 

 

„Kai klausi žmonių, o kaip tau patiktų, jei reikės visą sunkią stiklo tarą rÅ«šiuoti namie, rasti jai vietą, vėliau sukrauti į automobilį ir nugabenti iki taromatų, jie tokios minties kratosi. Taromatai plastiko tarai yra patogÅ«s, tačiau daugeliui ši patirtis nėra maloni dėl panaudotos taros kvapų, nors patys taromatai valomi ir prižiÅ«rimi“, – sako ekonomistė, Lietuvos prekybos įmonių asociacijos direktorė RÅ«ta Vainienė. 

 

Sklandžiai veikianti sistema negali būti apkrauta naujomis funkcijomis be pasekmių

 

R. Vainienės teigimu, visuomenė yra klaidinama, teigiant, jog užstato sistemos pokyčiai bÅ«tų labai nereikšmingi. Dabartiniai taromatai yra netinkami inicijuojamai plėtrai, todėl tektų keisti visą iki šiol sukurtą užstato sistemos infrastruktÅ«rą. 

 

 „Argumentuojama, kad praplečiant užstato sistemą naujų pakuočių rinkimu, bus įtraukta tik „šiek tiek“ naujovių į puikiai veikiantį mechanizmą. Tačiau užmirštama, kad tas „šiek tiek“ yra mega dydžio virsmas importuotojams, gamintojams ir atliekų tvarkytojams: viską, kas šiuo metu sistemoje puikiai veikia, reikės perdaryti. Juo labiau, kad visa grandinė – nuo gamintojo iki atliekų tvarkytojo – šiuo metu yra prisiderinę prie jau veikiančios sistemos“, – sako ekonomistė, Lietuvos prekybos rÅ«mų asociacijos direktorė RÅ«ta Vainienė. 

 

R. Vainienės teigimu, pokyčiai planuojami tuomet, kai užstato sistema puikiai funkcionuoja, nėra nei susikompromitavusi, nei nusidėvėjusi. LR Aplinkos ministerijos užsakymu atlikta studija parodė, jog užstato sistemos plėtra kainuotų 120 mln. eurų.

 

„Nėra taip, kad sklandžiai ir beveik pavyzdingai veikianti sistema gali bÅ«ti apkrauta naujomis funkcijomis be pasekmių sistemos dalyviams ir vartotojams. Pokyčiai, kuriuos dabar inicijuoja Seimas, gali bÅ«ti daromi ne kas penkerius metus, o kas 20 metų“, – aiškina R. Vainienė.

 

Tokia užstato sistema, kuria yra renkama plastiko ir stiklo tara, Europos mastu yra įgyvendinta tik Suomijoje. Čia visos stiklo pakuotės surenkamos tik per taromatus, ir tokią sistemą sukūrę suomiai, remdamiesi savo patirtimi, nerekomenduoja jos diegti.

 

Išsamiau apie tai – laidoje „ŠvarÅ«s miestai“  https://youtu.be/MpeKfV07Uws?t=870 

 

Apie „Gamtos ateitis“

 

VšÄ® „Gamtos ateitis“ – licencijuota, viena didžiausių pakuočių atliekų tvarkymo organizacijų Lietuvoje, koordinuojanti Lietuvos gamintojų ir importuotojų tiekiamų į Lietuvos Respublikos vidaus rinką pakuočių atliekų tvarkymą. Šiais metais ji planuoja sutvarkyti daugiau nei 97 tÅ«kst. tonų į Lietuvą išleistų pakuočių atliekų. Organizacijos tikslas – atstovaujant Lietuvos gamintojams ir importuotojams, vystyti tvarią ir efektyvią pakuočių atliekų tvarkymo veiklą, taip pat – įvairiomis priemonėmis vykdyti visuomenės švietimą ir edukaciją, siekiant didinti gyventojų, savivaldos, verslo atsakomybę ir sąmoningumą aplinkos taršos pakuočių atliekomis bei jų rÅ«šiavimo klausimais.

 

Kontaktinis asmuo:

Diana  Ramanauskaitė 

Viešinimo ir marketingo vadovė

VšÄ® „Gamtos ateitis“

37065502837

diana.ramanauskaite@gamtosateitis.lt

 

Zarasų rajono savivaldybė 2021-11-25 13:40:53
Koronavirusas
image
Laisvės angelas
image
Elektroninės paslaugos
image
epaslaugos
Tvarkau Zarasus
image
Tvarkau zarasus
Verta dėmesio
image
Emocinė pagalba
 
veiklos ataskaitos
 
Zarasai
 
Informacija žiniasklaidai
 
Radiacinė sauga
 
Kurortiniai Zarasai
 
Bendruomeninių organizacijų taryba
  
Už švarius Zarasus
 
Projektai
 
 
Apklausa
 
Korupcijai ne
 
Zarasų būstas
 
Šildymas
 
Teise
 
Tvarkau Zarasus
 
Atranka
 
Valstybinė kalba
 
FB
 
112 

 

Teisinė pagalba

 

Love job

Apklausa
image
  • Ar rÅ«Å¡iuojate atliekas?