2021 m. kovo 5 d., penktadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
Versija neįgaliesiems
Informacija
Naujiena
zrs

Vasario 16-oji Zarasų kultūros centre – naujos renginių formos ir didžiuliai žiūrovų srautai

Neapsigaukite, Zarasų kultÅ«ros centras labai sąžiningai laikosi visų renginių organizavimo apribojimų ir žiÅ«rovų į renginius neįsileidžia, tačiau be galo džiaugiamės savo virtualiais žiÅ«rovais, kurių net labai norėdami į savo renginių salę nesutalpintume nei dviejų, nei trijų seansų pagalba. O dabar, organizuodami virtualius renginius Zarasų kultÅ«ros centro Facebook paskyroje, žiÅ«rovus skaičiuojame tÅ«kstančiais. Labai ilgimės gyvo kontakto su kultÅ«ros bendruomene, tačiau kol kas vis dar apsišarvavę kantrybe sukamės iš padėties ir siunčiame jums renginius ekranuose, o su tais, kurie neturi galimybės prie tų ekranų prisijungti, dalinamės įspÅ«džiais iš vasario 15 – 16 dienomis vykusių transliacijų.

 

Šiais metais Užgavenės sutapo su Valstybės atkÅ«rimo diena, bet Zarasų kultÅ«ros centras žiemą varyti pradėjo jau nuo pirmadienio, vasario 15-osios. Pradedant triukšmingu pagrojimu prie Epidemio ežero, esančio dešinėje kelio Zarasai – Ignalina pusėje, baigiant tradicine Lašininio (Matas Gaidys) ir Kanapinio (Karolis Dimitrevičius) kova, kurioje dalyvavo personažai iš dviejų šeimos Å«kių, kaip ir priklauso pagal galiojančias taisykles, Zarasuose žiemą pagąsdinome, tačiau išvyti dar nepavyko. Blynus teko kepti iš po didingų sniego pusnių stebuklingai iškastų bulvių.


Tuo tarpu Smalvose taip pat vyko įnirtingas žiemos išvarymas. Raganos ir velniai rogėmis važinėjo, blynus kepė ir bandė visą sniegą ištrypti, kad kuo mažiau liktų, kad tik greičiau pavasaris ateitų.


Virtualiųjų Užgavėnių pabaigoje galima buvo išvysti nuotraukų galeriją, kurioje – smagiausios akimirkos iš ankstesniais metais organizuotų švenčių Šlyninkos vandens malÅ«ne, kuriuos visada kuo išradingiausiai organizuodavo Rima Vitaitė, malÅ«no šeimininkai ir dešimtys raganų ir raganiukų bei kitų išraiškingų, išradingiausiomis kaukėmis pasidabinusių Užgavėnių personažų.


Virtualią Užgavėnių šventę jums dovanojo Birutės ir Gintaro Andrijauskų bei Violetos ir Alvydo Gaidžių šeimų socialinis burbulas, kartu su Diana Skvarčinskaite atstovavę folkloro ansamblį „Seluona“, Smalvų bendruomenės atstovai, odę Epidemio ežerui grojo Gintaras Garšanovas, atstovavęs kapelą „Čir vir vyrai“, vaizdo montažo ir specialiųjų efektų autorius Erikas Černovas.

 

Vasario 16-ąją 103-ąjį kartą minėjome Lietuvos Valstybės atkÅ«rimo dieną. Šia proga Zarasų kultÅ«ros centras parengė miesto skelbimų stendus - žuvytes puošiančius sveikinimų plakatus, apšvietimo instaliacijomis bei parodomis languose išdabimo kultÅ«ros centro pastatą, surengė mažąją menininkės Aušros Mačiulytės tapybos parodą rajono savivaldybės foje bei suplanavo visos dienos virtualią programą internete. KultÅ«ros centro Facebook paskyroje buvo transliuojamas dokumentinis filmas iš ciklo „Etnografiniai Lietuvos regionai“ – „Aukštaitija“, pasakojantis apie aukštaičių tarmę, kraštovaizdį, architektÅ«rą, papročius, tradicijas, dainas. Scenarijaus autorė etnografė Gražina Kadžytė, redaktorė žurnalistė RÅ«ta Sinkevičienė, režisierė Janina Lapinskaitė, prodiuseris Algirdas Žvinakevičius. Po filmo vyko Šv. Mišių Zarasų Švč. M. Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje transliacija, o po jos tradiciškai sekė Vasario 16-osios minėjimo koncertas, kuriame skambėjo Tautinė giesmė, šalia Zarasų apžvalgos rato atliekama Dianos Skvarčinskaitės ir Gintaro Andrijausko, Zarasų rajono mero Nikolajaus Gusevo bei Seimo nario Algimanto Dumbravos sveikinimai, iš Šlyninkos vandens malÅ«no muzikinius sveikinimus siuntė Diana, Gintaras bei vokalinis – instrumentinis ansamblis „Aqua“, Diana Skvarčisnkaitė kartu su dukra Gilme Dainyte dovanojo duetą iš savo namų, o koncertą pabaigė Dianos, Gintaro ir Viktoro trio atliekama daina „Baltas paukštis“, kurio vaizdo klipe užfiksuoti užburiantys šios nuostabios žiemos Zarasuose vaizdai iš paukšÄio skrydžio.

 

Po pietų virtualius sveikinimus Zarasų rajono gyventojams ir visai Lietuvai siuntė seniÅ«nijos, bendruomenės bei Zarasų kultÅ«ros centro kultÅ«rinių renginių organizatoriai iš viso rajono. Suvienytos pajėgos bendrame virtualiame renginyje atrodė išties įspÅ«dingai, juk turėjome progą apsilankyti ne vienos bendruomenės minėjime, o tuo pačiu metu vienoje vietoje išvysti viso rajono atstovus. Sveikinimus siuntė Degučių seniÅ«nas Jonas Šileikis, Imbrado seniÅ«nas Vygirdas Žalkauskas, Suvieko seniÅ«nas Gintautas Altanas, Zarasų seniÅ«nijos seniÅ«nas Valdas Utka, Avilių bendruomenės pirminikas Donatas Ragėnas, Dimitriškių bendruomenės pirmininkas Vaclovas Stankevičius, Štadvilių bendruomenės pirmininkas Arvydas Veikšra. Sveikinimus muzikiniais intarpais puošÄ— Viktoras Lapėnas, Turmanto solistė LaisvÅ«nė V?lkauskienė, kuriai akomponavo Valerij Bogomolnikov, Smalvų tradicinės kapelos „Smalvos“ atstovas Aleksas Chmieliauskas, Imbrado himną atliko Imbrado muzikantai ir atlikėjai, muzikinius kÅ«rinius atliko ir eiles skaitė Avilių jaunimas - Junona Labutytė, Pijus Ruzgas, Julita Pieviškytė ir Adelė Pieviškytė, smagiai grojo Samanių tradicinė kapela, skambėjo KultÅ«ros centro Dusetų dailės galerijos ir kapelos „SadÅ«nai“ sveikinimas, iš Salako atkeliavo įspÅ«dingas vaizdo klipas – bendras kÅ«rybinis darbas „Žolės laukimo pradžia“ - vokalas/projektas Dovilė Rzezniczak, gitara/muzika Aidas Norvaišas, kamera/montažas Marius V. Blinstrubas, vaidino Saulė Rzezniczak ir šuo Nida. Sveikinimų koncertą užbaigė kapelos „Čir vir vyrai“ atliekamos dainos „Ąžuolėlio šakos linko“ vaizdo klipas.


Vakare šventinei nuotaikai pratęsti buvo transliuojamas Zarasų rajono savivaldybės kultÅ«ros centro vyresniųjų liaudiškų šokių grupės „EžerÅ«nas“ kÅ«rybinės veiklos jubiliejinis koncertas „30 metų ant bangos“, įvykęs 2019 m. Sveikinimo žodžiu transliaciją pradėjo dabartinė kolektyvo vadovė Inga Zakarauskienė.


Sutemus Zarasų kultÅ«ros centro langai ir visas pastatas sužibo trispalvės spalvomis. Pastato kolonas papuošÄ— apšviestų vėjo malÅ«no sparnų, naudotų 2020 m. „Laisvės žinutės pasauliui“ filmavimui, instaliacija, kurią rengė Zarasų kultÅ«ros centro apšvietimo technikas Tomas Žiliukas ir scenos inžinierius Antanas Trumpa. Ta pati kÅ«rybinė komanda kartu su KÅ«rybinių industrijų skyriaus vedėju Eriku Černovu ir scenografe Birute Andrijauskiene parengė ir tradicinio kostiumo parodą languose, kuriuose - Birutės Andrijauskienės austų tautinių drabužių kolekcija, šiais metais pelniusi liaudies meno konkurso „Aukso vainiką“. Parodos atidaryme pasirodė Zarasų kultÅ«ros centro vyresniųjų liaudiškų šokių grupės „EžerÅ«nas“ šokėjai (du šeimos Å«kiai), pristatantys tautinius kostiumus, kurių vienas yra pelnęs Lietuvių tautinio kostiumo konkurso „Išausta tapatybė“ nugalėtojo titulą. Choreografinius intarpus kÅ«rė choreografės Elžbieta Juškėnienė ir Inga Zakarauskienė. Džiugu prisiminti, kad „Aukso vainiką“ į Zarasus parvežė ir etnografė Rima Vitaitė, o folkloro ansamblis „Seluona“ pelnė „Geriausio folkloro kolektyvo kostiumų“ titulą jau minėtame konkurse „Išausta tapatybė“.


Kiti kultÅ«ros centro langai pasipuošÄ— trispalvių instaliacija su nuotraukų iš ankstesnių Vasario 16-osios minėjimų projekcijomis, o viename lange sužibo skulptoriaus Juozo Zikaro, kurio metais Seimo sprendimu paskelbti 2021-ieji, „Laisvės“ statulos reprodukcija, kurią kultÅ«ros centrui paskolino Salako teritorinio padalinio vadovės Ritos Pumputės mama Virginija Kavoliukienė. Instaliacijos autorius – Erikas Černovas.


Štai tiek visko sutilpo į dvi šventines dienas. Renginių transliacijas galite rasti Zarasų kultÅ«ros centro Facebook paskyroje ir kartu su mumis pasidžiaugti gausia kuriančių zarasiškių bendruomene, krašto patriotais, aktyviu jaunimu ir kÅ«rybingais kultÅ«ros darbuotojais, kuriems neįprasti laikai atnešÄ— šitiek įkvėpimo džiuginti jus visus naujais bÅ«dais, naujomis formomis. Linkime jums sveikatos ir nekantriai laukiame gyvų susitikimų!

 

Aleksandra Pulokienė
Zarasų rajono savivaldybės kultūros centro kultūrinės veiklos vadybininkė

 


Svetlana Veikšrienė 2021-02-18 08:32:45