2021 m. balandžio 18 d., sekmadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
Versija neįgaliesiems
Informacija
Naujiena
zrs

Vasario 16-osios svarba ir simbolika

Vasario 16-oji – Valstybės atkÅ«rimo diena – viena iš kertinių Lietuvos istorijos datų, svarbi kiekvienam Lietuvą mylinčiam jos gyventojui. 1918 m. vasario 16-ąją nepriklausomos Lietuvos valstybės vardas suskambo oficialiai. Ne Lietuvos sąjungoje su Vokietija, Lenkija ar Rusijos sudėtyje, bet nepriklausoma, demokratiniais principais sutvarkyta Lietuvos valstybė su sostine Vilniuje.


Vilniaus Pilies gatvėje esančio namo antrajame aukšte, kuriame tuo metu veikė Lietuvos šalpos komitetas, tądien susirinko dvi dešimtys šviesiausių ir iškiliausių vyrų, savo parašais padėjusių pamatus naujai Lietuvai.


Nepriklausomybės Aktu Lietuvos Taryba pareiškė, kad Lietuvos valstybės pamatus ir jos santykius su kitomis valstybėmis privalo galutinai nustatyti kiek galima greičiau sušauktas Steigiamasis Seimas, išrinktas demokratiniu bÅ«du visų jos gyventojų. Galima pagrįstai laikyti, jog šiais Akto sakiniais ir buvo padėti pamatai pirmajai Lietuvoje atstovaujamajai demokratijai. Taigi, mÅ«sų šiandieninis dalyvavimas Seimo rinkimuose, visa XX–XXI a. Lietuvos parlamentarizmo tradicija yra istoriniame Akte įrašytų siekių tąsa. Lietuvos Nepriklausomybės Akto reikšmė ir jame iškeltos nepriklausomos Lietuvos idėjos buvo bene svarbiausias Lietuvos patriotų variklis nelengvais įvairiais XX a. laikotarpiais.


1949 m. Lietuvai buvo baisÅ«s: žmonės masiškai prievarta varomi į kolÅ«kius, miškuose partizanai kovojo su NKVD kariuomenės pajėgomis, miestų aikštėse gulėjo išniekinti partizanų kÅ«nai. Kovo 25–30 d. vyko visuotinė Baltijos šalių gyventojų trėmimo operacija „Bangų mÅ«ša“, kurios metu iš Lietuvos išvežta apie 32 tÅ«kst. žmonių.


Tais metais Lietuvos Laisvės Kovos SąjÅ«dis (LLKS) paskelbė Lietuvos laisvės kovos sąjÅ«džio deklaraciją. Aštuonių signatarų, tarp kurių buvo Lietuvos didvyriai Jonas Žemaitis-Vytautas ir Adolfas Ramanauskas-Vanagas, pasirašytas dokumentas LLKS įteisino kaip visuotinio ginkluotojo pasipriešinimo organizaciją, o Tarybą – kaip vienintelę teisėtą valdžią okupuotos Lietuvos teritorijoje.


Simboliška, jog vyrai, kovoję už nepriklausomą Lietuvą, pasirinko taip pat vasario 16 dieną. Jei 1918 m. Vasario 16-osios Aktas buvo pasirašytas pastate, dabar žinomame kaip Signatarų namai, tai 1949 m. Lietuvos laisvės kovos sąjÅ«džio deklaracija buvo pasirašyta bunkeryje Minaičiuose, Radviliškio rajone. Rezistentai kovojo už nepriklausomą Lietuvą, kuri istoriografijoje kartais dar yra pavadinama ir Vasario 16-osios Lietuva.

 

Šia proga Zarasų krašto muziejus kviečia vasario 16 d. svetainėje www.zarasumuziejus.lt  susipažinti su kolekcininko zarasiškio Jevgenijaus Ižikovo tarpukario (1918–1940) Lietuvos pašto ženklų paroda bei pasiklausyti Vytauto Didžiojo universiteto dėstytojo Mindaugo Nefo paskaitos „Vasario 16-osios tekstas ir kontekstas“.

 

Kęstas Vasilevskis, muziejininkas (kelionių vadovas)


Svetlana Veikšrienė 2021-02-12 15:21:16
Koronavirusas
Elektroninės paslaugos
Tvarkau Zarasus
Verta dėmesio
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
Teise
 
 
 
 
 
 

 

 

Apklausa
  • Ar rÅ«Å¡iuojate atliekas?