2022 m. gegužės 23 d., pirmadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
  • Structure
  • TURIZMO INFORMACIJOS CENTRAS
  • lt kalba
  • en language
Versija neįgaliesiems
Informacija
image
Naujiena
zrs

Viešojoje bibliotekoje pristatoma nauja Genutės Vaičikauskienės keramikos darbų paroda

Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos I a. galerijoje akį traukia nauja keramikos darbų paroda, kurią pristato šių darbų autorė Genutė Vaičikauskienė (Švalkutė), keramikė, tapytoja, tautodailininkė, gimusi Zarasų krašte. Ä®vairia technika išdegti, nuostabių spalvų ir formų keramikos darbai pasakoja apie vasarą, gamtą, paukšÄius. Kalbiname parodos autorę.

 

– Papasakokite trumpai apie save? Ką veikiate?

 

– Gimiau 1953 m. Paluodės k. Zarasų r., augau prie Luodžio ežero. Salako vidurinėje mokykloje baigiau 8 klases ir prasidėjo kiti mokslo keliai. Mamos noru įstojau į Rokiškio kultÅ«ros mokyklą, ten baigiau bibliotekininkystės specialybę. Buvau paskirta dirbti į Subačių (Kupiškio r.).


Visada tÅ«nojo noras gyvenimą sieti su menais. Atvykus į Subačių, iš karto suradau Panevėžio vakarinę dailės mokyklą. Atidirbus tris metus bibliotekoje, gavau pasiÅ«lymą dirbti piešimo mokytoja Subačiuje. Nuo 1975 metų Subačiaus gimnazijoje 45 metus dirbau dailės mokytoja. Norėjau mokytis toliau, tobulėti. Baigiau (tuometinio) Šiaulių instituto pradinio mokymo ir dailės specialybę, dar po kelerių metų mokiausi tris metus Vilniaus dailės akademijoje persikvalifikavimo kursuose. Pedagoginis darbas man labai patiko – tam skirdavau visą save. Tiesiog gyvenau mokykloje. Džiaugiausi mokinių pasiekimais, pati kėliau kvalifikaciją, tapau dailės mokytoja eksperte.

 

– Kaip apibÅ«dintumėte savo kÅ«rybą dabar? Arba kodėl susidomėjote keramika?

 

– Mano kÅ«rybos pradžia Salako vidurinėje mokykloje. Mane mokė piešimo mokytoja V. Bikulčienė, kuri, pati gilindamasi į įvairias menines veiklas, žinias puikiai perteikdavo mokiniams. Džiaugiausi jos suteiktomis galimybėmis raižyti ant kartono, linoleumo. Ä®gytos žinios pravertė vėliau, mokant savo mokinius. Vėliau mes susitikdavome kaip kolegės, bendraudavome įvairiuose seminaruose.


Rokiškio kultÅ«ros mokykloje daug piešiau – sau ir kitiems. Prisiprašiau mokytis kaligrafijos pas Algimantą Raugienę (vadinamą Kriaunų raganą). Du metus aktyviai mokiausi ir kartu talkinau meninei kÅ«rybai. Šis mokslas vėliau padėjo man įvairiuose apipavidalinimo darbuose.


Piešiau, tapiau, o molis bÅ«davo skiriamas tik mokiniams. Atsiveždavau šlyno nuo Luodžio ežero ir su mokiniais degdavome mufelinėje krosnelėje. Juodindavome, dÅ«mais užleisdami mokyklą... Smulkius molinukus gaminau ir aš pati. 1985 m. pakvietė į tautodailininkų parodą. Šalia tapybos radosi vis daugiau molinukų velniukų. 1987 m. tapau tautodailininke, vėliau gavau meno kÅ«rėjo statusą.


Aktyviai dalyvauju įvairiausiose parodose, tautodailės, dailės mokytojų, įvairių kÅ«rybinių grupių projektuose Lietuvoje ir užsienyje. 1999 metais respublikiniame konkurse, skirtame tapytojui K. Šimoniui atminti, tapau laureate. 2021 m. respublikinės taikomosios tautodailės konkurse „Iš Džiugo sakmių“ laimėjau pirmąją vietą. Surengiau 36 autorines parodas įvairiose Lietuvos vietose.

 

– Kokia jÅ«sų kÅ«rybos pradžia?

 

– Keramika mane visada viliojo, visada svajojau lipdyti. Vaikystėje iš šlyno lipdžiau indelius, paukštelius ir kiaušinėlius. Padėdavau saulėje džiÅ«ti, suduždavo, bet pati molio plastika džiugino. Visada kažkiek lipdydavau, bet save keramikai paskyriau pabuvojusi keramikų seminare Molėtų r., Bebrusuose. Šiandien ten veikia tradicinių amatų centras „Meniškas kaimas“. Jau trečias dešimtmetis vasaromis kasmet susirenkame keramikai, pasiilgę bendravimo, noro kurti. MÅ«sų grupės veikla apjungiama tema, degimo technika, kÅ«rybiniu pasitarimu. Šioje vietoje ir atsirado galimybė tobulėti, išbandyti įvairias degimo technikas: juodąją keramiką, raugo, raku ir anagamos krosnies kÅ«renimo. Šios krosnys kÅ«renamos malkomis. Dalyvauju įvairiuose respublikiniuose, tarptautiniuose seminaruose, lankau parodas, bendrauju su bendraminčiais.


Šiandien turiu galimybę išdegti darbus namuose, elektrinėje krosnyje, naudoju dujinę krosnį raugo ir raku keramikai. Labai pamėgau akmens masės molį – degimo temperatÅ«ra aukšta, pats degimas ilgas, bet rezultatas džiugina.

 

– Kas svarbiausia arba kokiai temai ar minčiai teikiate pirmenybę dirbant su moliu? Ar keitėsi prioritetai, kai palyginate kÅ«rybos pradžią ir dabartį?

 

– KÅ«ryba buvo neatsiejama dalis visą mano gyvenimo laiką. Pirmas etapas – darbas, mano tapyba, seminarai, parodos. Kitas kÅ«rybos etapas – keramika, su kuria gyvenu kasdien... Lipdau, degu, glazÅ«ruoju, degu ir t. t. Pasiilgstu spalvų – patapau. Mėgstu tapyti gamtą, augalus. Dažnai atsiranda noras raižyti lino raižinius. Linijų ir dėmių kompozicijos suteikia plokštumoje norimą temą dekoratyvią, abstrakčią.


Kai yra tema ir sugalvoju lipdyti kompozicijas, tai pirmiausia nusilipdau mažus mėginius. Tai leidžia matyti bendrą vaizdą bÅ«simam gaminiui. Kai mintys blaškosi, pajusti molio plastiką padeda paukšÄio nulipdymas. Labai mėgstu gamtą, patinka stebėti paukšÄius, jais puošiu savo kÅ«rinius.


Susidomėjau molinių švilpukų lipdymu. Anksčiau buvo svarbu išgauti tik garsą, dabar garsus derinu. Džiaugiuosi, kad jais groja vaikai, etnografinių kolektyvų nariai. Dalyvaudama edukaciniuose projektuose mokau jaunimą ir suaugusius jų pasigaminti.


Dažniausiai lipdau funkcionalius lipdinius, kurie tinka buityje, puošia aplinką, indus. Temos atsiranda netikėtai – kartais reikia lipdinio parodai, pamąstymo originaliam užsakymui ar tiesiog sau.


Per ilgą kÅ«rybos laiką daug kas keitėsi. Sumanymai, įvairesni keramikos degimo bÅ«dai, svarbiausia, medžiagos keramikai gaminti. Dabar įvairus molio žaliavų, glazÅ«rų, priemonių pasirinkimas. Norisi išbandyti, tobulinti savo darbus. Jau nebesinori kasti šlyną ir jį valyti, kad jis tiktų lipdymui. Visa tai suteikia galimybę ieškoti techniškai sudėtingesnių darbų, atskleisti savo sugebėjimus, įgyvendinti idėją bei savo profesionalumą molio paslaptyse.


Dabar visas laisvalaikis skirtas kūrybai, einu į dirbtuvę, kur kurdama nepajuntu kaip prabėgo diena. Ten gyvena mano kūryba, kuri man miela, ir džiugu, kad ji reikalinga kitiems.

 

Dėkojame Genutei Vaičikauskienei už kūrybinį bendradarbiavimą ir kviečiame susipažinti su paroda, kuri veiks iki birželio 17 dienos.

 

Parengė Jolanta Lemetauskienė
Nuotraukos Inesos Dumbravienės 


 

NuotraukosZarasų rajono savivaldybė 2022-05-13 10:18:15
Koronavirusas
image
Komunalinės atliekos
image
Elektroninės paslaugos
image
epaslaugos
Tvarkau Zarasus
image
Tvarkau zarasus
Verta dėmesio
image
 
Emocinė pagalba
 
veiklos ataskaitos
 
Zarasai
 
 
Informacija žiniasklaidai
 
Radiacinė sauga
 
Kurortiniai Zarasai
 
Bendruomeninių organizacijų taryba
  
Už švarius Zarasus
 
Projektai
 
 
Apklausa
 
Korupcijai ne
 
Zarasų būstas
 
Šildymas
 
Teise
 
Tvarkau Zarasus
 
Atranka
 
Valstybinė kalba
 
FB
 
112 

 

Teisinė pagalba

 

Love job

Apklausa
image
  • Ar rÅ«Å¡iuojate atliekas?