2021 m. spalio 18 d., pirmadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
  • Structure
  • TURIZMO INFORMACIJOS CENTRAS
  • lt kalba
  • en language
Versija neįgaliesiems
Informacija
image
Naujiena
zrs

Viešosios įstaigos ,,Euroregiono Ežerų kraštas direktorato biuras“ projekto ,,Menų gaudyklė" komandos patirties mainų vizitas Islandijoje

Zarasų rajono savivaldybės administracija ir KultÅ«ros centras Dusetų dailės galerija partnerių teisėmis dalyvauja Viešosios įstaigos ,,Euroregiono Ežerų kraštas direktorato biuras“ projekte ,,Menų gaudyklė“, kuris finansuojamas iš EEE ir Norvegijos finansinių mechanizmų pagal programą ,,KultÅ«ra“. 2021 m. rugsėjo 19–26 d. minėto projekto komanda iš penkiolikos Utenos regiono ir Švenčionių rajono savivaldybės specialistų lankėsi Islandijoje su patirties mainų vizitu partnerių organizacijoje ,,Simbaholin“ ir jų vystomoje kÅ«rybinėje rezidencijoje ,,Westfjords“. 
 
Organizaciją ,,Simbaholin“ įkÅ«rė jauna Janes ir Vauterio šeimyninė pora, ji veikia šiaurinėje Islandijos dalyje mažame žvejų kaimelyje Thingery, kuriame gyvena kiek daugiau nei du šimtai gyventojų. Kaime plėtojamas žuvininkystės Å«kis (auginamos lašišos), nuo centrinio Savivaldybės miesto Islafjordo (apie 2,5 tÅ«kst. gyventojų) nutolęs 60 km. Islafjorde susikÅ«rusi infrastruktÅ«ra (Savivaldybės administracija, ligoninė, viešoji biblioteka, kultÅ«ros centras, viešbutis, gimnazija) aktuali savivaldybei iš 7,5 tÅ«kst. gyventojų. Vasara čia tikras kruizinio turizmo bumas, kai, anot tautietės Vaidos, per viešnagę gyventojų skaičius pasipildo keliolika tÅ«kstančių. Pati Vaida (kilusi iš Utenos) Islafjorde kartu su kolege antropologe senoje batų parduotuvėje įkÅ«rė konceptualaus meno muziejų, skirtą žmogaus pojūčiams ir saviugdai, savęs pažinimui, kuriame yra ir kamerinė kino salė. Vaidos ,,hobis“ kuria sąlygas bendradarbiauti su MO muziejumi Lietuvoje. Beje, lietuviai – antroji tautinė mažuma (mÅ«sų kaimynai lenkai pirmoje vietoje) Islandijoje, todėl visos kelionės metu susitikome daug tautiečių ir šiltai bendravome su rašytoja Greta, socialine darbuotoja Aušra, viešbučio administratore, suvenyrų ir maisto prekių pardavėjais, statybų darbininkais – visi mielai bendravo ir dalinosi gyvenimo Islandijoje patirtimi.  
 
Janes ir Vauterio iš Thingery kÅ«rybinės rezidencijos ,,Westfjords“ tikslas ne turistinio sezono metu pritraukti į atokų šiaurės Islandijos kaimą svečius, kuriems bÅ«tų įdomi įspÅ«dinga Islandijos gamta, lydėtų siekis pabÅ«ti atokiau nuo didmiesčių šurmulio. BÅ«tent menininkų bendruomenei tai aktualu ir artima, todėl čia atvyksta menininkai iš Japonijos, Lietuvos, Vokietijos (geografas ir fotografas Daniel Hohne rezidavo mÅ«sų kelionės metu, buvo mÅ«sų gidas po gražiausius Westfjordo gamtos kampelius). Pasak rezidencijos šeimininkės Janes ,,vieniems reikia leisti pabÅ«ti vieniems, o kitus – užimti“, tuomet pasiÅ«lo turus islandiškais arkliukais ar dviračiais į kalnus; gardžius patiekalus savo sename name įkurtoje kavinėje. Beje, Jane visus patiekalus puikiai gamina pati, o Vauteris rÅ«pinasi arklidėmis, į kurias nedidukai arkliukai iš ganyklų sugrįžta tik prieš Šv. Kalėdas. Vietos bendruomenė, kuri neretai įtariai žiÅ«ri į reziduojančių menininkų kÅ«rinius (kaip juokauja Vauteris ir Jane), puikiai supranta rezidencijų naudą, kai užimti vietos viešbučio kambariai ar išpirkti amatų centro rankdarbiai. KultÅ«ros specialistas (buvęs rokeris, Andriaus Mamontovo muzikos maršo dalyvis Lietuvos Nepriklausomybės pradžios metais) iš Islafjordo savivaldybės pripažįsta, jog pritarimo tokiai veiklai tikslas – pritraukti į nedidelį gyventojų skaičių turinčią Islandiją daugiau gyventojų, jei Islandija susižavės bent 1 proc. iš naujai atvykstančios grupės, puiku. Ir iš tiesų: atšiaurus, permainingas, bet nepakartojamas gamtovaizdis užburia ir priverčia stabtelti ilgesniam laikui. Islafjordo galerijoje dalyvavome konceptualios Estijos menininkų parodos pristatyme. Jie visą mėnesį dirbo čia pat įsikÅ«rusioje nedidukėje menininkų rezidencijoje, kurioje pasiÅ«lomos puikios sąlygos gyvenimui ir kÅ«rybai. 
 
Islandijos kÅ«rėjai taip pat ieško patrauklių sprendimų kultÅ«roje vietos aplinkai turtinti: menininkė Anska, kuri delegacijai iš Lietuvos vedė ekskursiją Islafjorde, savo šeimos namo palėpėje kuria senovinių lėlių muziejų savo mamos garbei, o netoli Reikjaviko šimtą gyventojų turinčiame kaime aktorius įkÅ«rė motelį – kultÅ«ros centrą, kurį booking.com jau eilę metų vertina aukšÄiau nei 8 balais. Vauteris toliau plėtoja rezidencijų veiklą Thingery, įkurdamas naują rezidavimo vietą šalia vandenyno bei kurdamas naują kultÅ«rinio kaimo įvaizdį, pasitelkdamas vis naujas reziduojančių menininkų idėjas (skulptÅ«ra iš buvusių žvejybai naudojamų metalo statinių).     
 
Keletą dienų praleidome važiuodami Islandijos keliais, grožėjomės snieguotomis kalnų viršÅ«nėmis ir žaliuojančiais slėniais papėdėse, stebėjomis, kaip tokia maža tauta galėjo nuveikti tiek daug akmenuotoje vulkaninėje žemėje. Ir nors monopolizavus žvejybą Islandijoje daugelis vietos gyventojų turėjo griebtis naujų veiklos sričių, taip buvo atrastas turizmas ir kultÅ«ra – veiklos sritys, iš kurių šiuo metu Islandija semiasi įkvėpimo. 
 
Informaciją pateikė
Daiva Šukštulienė, 
,,Menų gaudyklė“ projekto koordinatorė Zarasų rajono savivaldybėje
 
Zarasų rajono savivaldybės administracijos 
Švietimo ir kultÅ«ros skyriaus vedėjo pavaduotoja (kultÅ«ros sričiai)

 

Nuotraukos

Zarasų rajono savivaldybė 2021-10-11 15:14:19
Koronavirusas
image
Laisvės angelas
image
Elektroninės paslaugos
image
epaslaugos
Tvarkau Zarasus
image
Tvarkau zarasus
Verta dėmesio
image
Emocinė pagalba
 
veiklos ataskaitos
 
Zarasai
 
Informacija žiniasklaidai
 
Radiacinė sauga
 
Kurortiniai Zarasai
 
Bendruomeninių organizacijų taryba
  
Už švarius Zarasus
 
Projektai
 
 
Apklausa
 
Korupcijai ne
 
Zarasų būstas
 
Šildymas
 
Teise
 
Tvarkau Zarasus
 
Atranka
 
Valstybinė kalba
 
FB
 
112 

 

Teisinė pagalba

 

Love job

Apklausa
image
  • Ar rÅ«Å¡iuojate atliekas?