2019 m. spalio 22 d., antradienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. info@zarasai.lt
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
Versija neįgaliesiems
Informacija
Naujiena
zrs

Zarasiškiai iškilmingai ir pakiliai paminėjo Valstybės dieną

Zarasų krašto muziejuje šeštadienį įvyko renginys, skirtas pirmojo suvienytos Lietuvos valstybės valdovo, kunigaikščio Mindaugo vainikavimo karaliumi šventei. 
 
Valstybės dienos minėjime dalyvavo zarasiškiai, jų svečiai. Šio renginio dalyviams įdomų pranešimą  perskaitė istorikė Rimutė Morozovienė.  Istorikė nagrinėdama didelius  Mindaugo nuopelnas, pabrėžė, kad  jis  politiniais tikslais priėmęs krikštą ir karūną, atvedė Lietuvos valstybę į tarptautinį  pripažinimą. Išsamiai pranešėja nagrinėjo  Mindaugo karūnavimo aplinkybes, apžvelgė jo diplomatinius sugebėjimus, darbus, reikalingus tapti krikščioniškoje Europoje pripažintu lygiateisiu valdovu, t.y. karaliumi.
 
Istorikė pateikė daug įdomių žinių ne tik apie Mindaugo karūnavimo aplinkybes, bet ir apie tolimesnį karaliaus ir karūnos likimą.
 
1990 metų spalio 25 dieną  Atkuriamasis Seimas liepos 6-ąją   – Mindaugo karūnavimo dieną – paskelbė Valstybės švente. Mindaugo karūnavimo diena buvo švenčiama ir nepriklausomoje Lietuvoje, dar prieš sovietinę okupaciją. 
 
Valstybės dienos minėjimo dalyvius sveikino Zarasų krašto muziejaus direktorė Ilona Vaitkevičienė, rajono Savivaldybės mero pavaduotojas Arnoldas Abramavičius.   
 
Šventės vedėjas Vasilijus Trusovas pristatė muziejaus lankytojams ir   istorinę parodą ,,Karo gydytojų auka Nepriklausomybei“. Šioje parodoje  istoriniai portretai – iš unikalaus Viliaus Kavaliausko rinkinio, pasiūlyto kaip dovana Lietuvos valstybei.  
 
Valstybės dieną muziejaus svečiams buvo priminta, kad jauną Lietuvos valstybę nuo priešų gynė nepatyrę savanoriai, kovęsi su bolševikais, bermontininkais, lenkais. O rūpinosi sužeistais kareiviais 1918 m. gruodžio 4 d. įkurtas Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerijos Sanitarijos skyrius. Jo darbuotojai ir teikė medicininę pagalbą susirgusiems ir sužeistiems  kariams. Skyriaus vedėju paskirtas pulkininkas leitenantas Vladas Nagevičius. Gydytojai kovojo už Lietuvos laisvę, gelbėdami jaunos Lietuvos savanorių gyvybes. Tai buvo  medikai, pasiaukoję ir stovėję greta savanorių. Parodoje pristatoma aukščiausiu to meto valstybės apdovanojimu – Vyties Kryžiumi – įvertintų keturiolika karo gydytojų: Antanas Petraitis, Antanas Starkus, Borisas Strasburgas, Juozas Ūsas, Linas Janulionis, gailestingoji sesuo Ona Čebelytė, Jonas Brundza, Kristupas Gudaitis, Kazys Oželis, Vladas Nagevičius, Petras Radzvickas, Vincas Kanauka, Jonas Rimeikis ir kraštietis Vladas Ingelevičius. 
 
Zarasiškiams įdomus visų gydytojų likimas, bet labiausia domina  Lino Janulionio gyvenimas. Linas Janulionis yra zarasiškių žemietis. Jis gimė 1888 metais Dusetų valsčiaus Berčiūnų kaime.  1914 metais Peterburge baigė Gamtos-matematikos fakultetą. Po to tarnavo carinėje kariuomenėje, mokėsi Peterburgo  Karo medicinos akademijoje.
 
1918 metais gruodžio mėnesį savanoriu įstojo į Lietuvos kariuomenę ir buvo paskirtas pėstininkų brigados gydytoju. 1926 metais Linas Janulionis buvo apdovanotas  Vyties Kryžiumi. Be Vyties Kryžiaus mūsų žemietis  dar apdovanotas Vytauto Didžiojo 3-oko laipsnio ordinu, Savanorių ir Nepriklausomybės medaliais.    
 
Gydytojas Linas Janulionis mirė 1940 m. spalio 24 d. ir palaidotas Kaune, Aukštosios Panemunės kapinėse.
 
Šią parodą  parengė Vyčio paramos fondas. Paroda Zarasų krašto muziejuje veiks iki liepos 17 d. Visi tie, kurie domisi šalies ir mūsų krato istorija, dar turi laiko plačiau  susipažinti su turininga medžiaga, nuotraukomis, eksponuojamomis Zarasų krašto muziejuje.
 
Minėjimo dalyvius nudžiugino ir  koncertas ,,Ne tik tango…“. Koncerto klausytojai atlikėjams – Ievai Goleckytei (sopranas), Laimonui Salijui (akordeonas) nepagailėjo aplodismentų už padovanotą šventišką nuotaiką, svajingas akimirkas.
 
Po minėjimo   dalyviai skubėjo prie Apžvalgos rato. Čia kartu su kitais zarasiškiais jie atėjo į „Tautiškos giesmės“ giedojimą.
 
Mero pavaduotojas Arnoldas Abramavičius pabrėžė, kad esame vienintelė tauta, kurios himnas Valstybės  dieną apskrieja Žemės rutulį. Ši tradicija tęsiasi nuo 2009 metų, kai Lietuva šventė savo tūkstantmetį. Arnoldas Abramavičius pasidžiaugė, kad kaskart į šį tradicinį  renginį susirenka vis daugiau ir daugiau šalies piliečių. 
 
Pakiliai nuskambėjo zarasiškių, jų svečių  „Tautiška giesmė“, kurią  padėjo   giedoti solistė Ieva Goleckytė.
 
Po „Tautinės giesmės“ giedojimo šventės dalyvius linksmino Zarasų kultūros centro tautinių šokių kolektyvo „Ąžuolinis“ dalyviai. Šio kolektyvo vadovė Jovita Mikutavičienė.
 
Petras Ivanovas
Autoriaus nuotraukose – Valstybės dienos minėjimo akimirkos Zarasuose.

Zarasų rajono savivaldybė 2019-07-08 16:51:29